Bauskas uzņēmums – SIA «Kvēle» – 10. septembra pēcpusdienā biroja telpās svinēja 15 gadu jubileju. Šoruden aprit arī 15 gadu, kopš uzņēmuma valdes loceklis Ģirts Karpovičs vada firmu.
Bauskas uzņēmums – SIA “Kvēle” – 10. septembra pēcpusdienā biroja telpās svinēja 15 gadu jubileju. Šoruden aprit arī 15 gadu, kopš uzņēmuma valdes loceklis Ģirts Karpovičs vada firmu.
“Latvenergo” dispečers
SIA “Kvēle” vadītāja darbs jau jaunībā bija saistīts ar elektromontāžu. Savulaik iegūta augstākā izglītība – inženiera elektriķa specialitāte. Ģirts Karpovičs padomju laiku atceras kā interesantu periodu: “Strādāju “Latvenergo” par dispečeru. Laiks ir atstājis patīkamas atmiņas. Realitātē tas bija spriedzes darbs, kad no tevis ir atkarīgs, cik ātri rajonā tiks atjaunota elektrība. Darbojāmies bojājumu novēršanā un elektrības atjaunošanā. Bija patīkami vadīt cilvēkus, novēršot avārijas situācijas. Toreiz sapratu, ka tas, nevis papīra darbi, ir mans dzīves aicinājums. No šīs darbības jomas pilnībā aizgājis prom tā arī neesmu – arī tagad mūsu firma labo elektrības bojājumus rajonā.”
Attīstība
“Kvēli” atpazīst elektromontāžas jomā. Pagājušā gadsimta 90. gadu sākumā darbi vairākos objektos radīja pārliecību, ka turpmākai attīstībai nepieciešams organizēt firmu. Tā nodibināta 1992. gada septembrī. Kopš tā laika galvenais darbības virziens nav mainījies.
Sākumā firmā bija tikai septiņi darbinieki, tomēr jau tad kopā ar “Bauskas būvnieku” tika realizēti lieli projekti, piemēram, darbs bankas “Olimpija” ēkā, lielveikalu celtniecībā.
Banku krīzi pagājušā gadsimta 90. gadu vidū izdevās pārciest diezgan veiksmīgi. Pirmais “Kvēles” veikals tika atvērts 1994. gadā, tur tirgoja galvenokārt elektropreces. Uzņēmuma lielākā paplašināšanās notika 1996. gadā, kad privatizācijai tika nodota Enerģētiskās celtniecības tresta Jelgavas PMK Bauskas nodaļa. Par iespējām privatizēt cīnījās vairāki uzņēmumi. Ģirts Karpovičs teic: “Paldies Bauskas rajona Padomei, ka toreiz uzticējās SIA “Kvēle”! Firma ir attīstījusies. Elektromontāžas tirgū esam lielākā firma Zemgalē un viena no lielākajām visā Latvijā.”
Būvēta Latvijas Banka
Firmas galvenā pasūtītāja un kliente ir akciju sabiedrība “Latvenergo”, kas nodrošina 60% no firmas apgrozījuma. Ar šiem projektiem uzņēmumā nepārtraukti strādā divi vai trīs darbinieki. Firmas meistari velk gan gaisa, gan kabeļu līnijas. Projekti ir ļoti dažādi, rūpnīcās, lielveikalos un krogos jāveic elektromontāžas darbi.
No “Unibankas” nopirktā ēkā izveidots tirdzniecības nams “Kvēle”, kas ātri kļūst par pazīstamu iepirkšanās vietu Bauskā. Tur var iegādāties šūšanas piederumus un ar tiem saistītas preces. Šī piedāvājuma izvēle izrādījusies veiksmīga, tas ir vienīgais papildu produkts līdzās elektromontāžai, ko piedāvā SIA “Kvēle”.
Viens no iespaidīgākajiem projektiem bijusi Latvijas Bankas jaunās ēkas būve. Ģirts Karpovičs lepojas ar paveikto: “Katrs vadiņš ir mūsu vilkts, pat signalizācijas sistēmas. Projekti bija slepeni, ārpus telpām par tiem runāt nedrīkstēja, tomēr mūsu speciālistiem tas problēmas neradīja. Interesanti bija strādāt kopā ar vāciešiem. Viņu precizitāte patiesi bija iespaidīga. Taču vāciešu augstprātība atstāja visai nepatīkamas atmiņas.”
Ierīkoti iekšējie un ārējie elektrotīkli un instalācijas arī populārajā atpūtas centrā “Lido” Krasta ielā. Tagad svarīgākie objekti ir lielveikali “Maxima”, arī Bauskas rajona prāvākajā daļā objektu strādā SIA “Kvēle” darbinieki.
Var atgriezties no Īrijas
No firmas pirmsākumiem uzņēmumā joprojām strādā galvenā grāmatvede Ilga Kalniņa. Tolaik firmai pievienojās arī Anrijs Cimoška. Strādājošo skaits krietni palielinājies pēc Enerģētiskās celtniecības tresta Jelgavas PMK Bauskas nodaļas pārņemšanas, toreiz tas pieauga līdz 30 cilvēkiem. “Kvēlē” vēl aizvien strādā Andrejs Leģis, Jānis Vītoliņš un Viktors Sondors.
Interesanta situācija izveidojās 1997. gadā, kad vairāki jauni cilvēki meklēja darba iespējas. Firmā strādāt pieteicās Ģirts Sparinskis un Māris Vītoliņš. Viņi pabeidza augstskolu un tagad ieņem vadošus amatus.
Atbildība un uzticība firmā tiek augstu vērtēta. Pēc Ģirta Karpoviča domām, ir iestājies brīdis, kad speciālistiem ir laiks doties mājās no Īrijas: “Atalgojuma un dzīves līmeņa attiecība labam un atbildīgam darbiniekam ir līdzīga kā ārzemēs.”
Algu kāpums uztrauc
Lielu nākotnes plānu firmai pašlaik neesot. Ekonomika ir kļuvusi svārstīga, lielāka uzmanība tiks pievērsta stabila firmas darba nodrošināšanai. Tomēr uzņēmējs nepārtraukti prāto par to, ko darīs nākotnē. Ģirts Karpovičs jau vasaras beigās domās kavējas pie ziemas projektiem: “Celtniecība lielā mērā ir sezonas darbs. Jau tagad aktīvi prātojam par to, ko darīsim ziemā. Nākotnes galvenais uzdevums ir noturēties līmenī situācijā, kad algu kāpums nav adekvāts darba ražīgumam. Ir precīzi jāapzinās, cik augstu var celt algas, lai uzņēmums tomēr paliktu rentabls un mūsu pakalpojumu pirktu. Iznāk pārkārtoties un uzlabot efektivitāti, kas celtniecībā nav viegli paveicams.
Lūkojoties plašsaziņas līdzekļos, liekas, ka darba devēji ir tie sliktie tēli. Pašreizējā situācijā darba ņēmēji izmanto darba devējus, nesamērīgi uzskrūvējot algas un ar preses un sabiedrības palīdzību pieprasa ievērot likumus, bet paši par saviem pienākumiem aizmirst. Mūsu firma ir spiesta vērsties tiesā par zaudējumu piedziņu no septiņiem darbiniekiem, kas nenāk uz darbu, nav atlūguma, nav nodoti arī uzticētie instrumenti. Darba inspekcijai nav skaidras atbildes, kā šādā situācijā rīkoties uzņēmuma vadītājam, lai neciestu firmas reputācija un nepalielinātos zaudējumi. Mēģināsim atrast taisnību tiesā.”
Atpūšas kopā
SIA “Kvēle” rīko arī atpūtas pasākumus saviem darbiniekiem. Regulāras ir Jaungada balles, tās arī ir viskuplāk apmeklētas. Uzņēmums organizē arī sporta svētkus. Saviesīgi brīži ir arī veikala darbiniekiem. Firmas pārstāvji piedalās pilsētas pasākumos, šogad īpaši pamanāmi bija “Kvēles bruņotie spēki”.
Tomēr viens pasākums jau kādu laiku ir lemts aizmirstībai liktenīgas sakritības dēļ. Ik gadu veikals “Kvēle” pie savas ēkas pilsētniekiem rīkoja Lieldienu svinības, bet tad izskanēja vēsturnieku paziņojums, ka tiek organizēti svētki kapos. Nenoliedzot faktu, ka Saules dārza teritorijā atrodas kapi, Ģirts Karpovičs precizē notikušo: “To visu varēja izdarīt citādāk. Svinēšana jau nebija uz senajiem kapiem. Šo zonu varēja norobežot un atļaut atpūsties parka daļā. Diemžēl pēc paziņojuma nekas tā arī nav mainījies, seno kapu zona nav nedz pētīta, nedz sakopta, tikai skaisti svētki gājuši secen.”
Uzņēmuma vadītāju uztrauc arī mūsdienu cilvēku attieksme, piemēram, izteikumi internetā: “Foruma komentāros cilvēki vienkārši izgāž žulti, kas man nepatīk. Tāda attieksme rada nevēlēšanos kaut ko darīt. Kur šie kritiķi bija Bauskas pilsētas svētku gājienā?”
***
Fakti
– SIA “Kvēle” dibināta 1992. gada septembrī.
– 2002. gadā Bauskas vecpilsētā, Plūdoņa ielā, tika prezentēts tirdzniecības nams “Kvēle”.
– Pašlaik firma darbu nodrošina vairāk nekā 100 kvalificētiem speciālistiem.
No mājaslapas
– Uzņēmuma 2005. gada neto apgrozījums – 2 608 540 latu;
– 2005. gada peļņa pēc nodokļu nomaksas – 227 027 lati.
No “Lursoft” datu bāzes internetā