Lasītāji jautā, kuros pagastos bez maksas potēs bērnus pret ērču encefalītu.
Lasītāji jautā, kuros pagastos bez maksas potēs bērnus pret ērču encefalītu.
Par valsts līdzekļiem bērnus potēs 97 Latvijas pagastos, kur pēdējos piecus gadus ir bijusi lielāka saslimstība ar ērču encefalītu, informē Sabiedrības veselības aģentūra. Kopumā valstī 2007. gadā pret ērču encefalītu ar bezmaksas vakcīnu tiks potēti ap 28 tūkstoši bērnu no viena līdz 17 gadu vecumam.
Marta beigās Vecumnieku pagastā sāks potēt bērnus pret ērču encefalītu. Vecākiem par to nebūs jāmaksā. Lai saņemtu bezmaksas poti pret ērču encefalītu, Vecumniekos deklarēto bērnu vecākiem jāvienojas ar savu ģimenes ārstu par abpusēji izdevīgāko potēšanās laiku. Pašlaik tiek precizēts, cik katrai vecuma grupai atbilstīgas vakcīnas nepieciešamas, skaidro Sabiedrības veselības aģentūras epidemioloģe Tatjana Merankova. Viņa uzsver, ka vakcinācija pret ērču encefalītu ir labākais profilakses līdzeklis.
2005. gadā ar ērču encefalītu Bauskas rajonā neviens nesaslima, bet 2006. gadā – četri cilvēki, no kuriem viens bija 17 gadu vecs Vecumnieku pagasta iedzīvotājs. Visi saslimušie nebija vakcinēti. Desmit mūsu rajona iedzīvotāju (viens bērns) pagājušajā gadā saslima ar Laima slimību (boreliozi). Pret to vakcīnas nav, atgādina T. Merankova.
***
Uzziņai
– Ērču encefalīts – infekcijas slimība, kas veido centrālās nervu sistēmas bojājumus. To rada vīruss, ko pārnēsā slima ērce, tas var būt arī nevārītā govs vai kazas pienā.
– Laima slimība – infekcijas slimība, ko rada baktērija. Infekcijas pārnēsātājas arī ir ērces. Slimībai raksturīgi ādas bojājumi, locītavu iekaisums, nervu, retāk, sirds asinsvadu sistēmas traucējumi dažādās kombinācijās, kas var ilgt mēnešus, gadus.
– Ērču encefalīta vīrusu un Laima slimības baktēriju dabā pārnēsā zīdītāji, galvenokārt sīkie grauzēji un kukaiņēdāji, kuriem piesūcas ērces, tā nododot slimību izraisošu vīrusu vai baktēriju.