Viss ceļas no… salīdzināšanas
Pasaulē visas nelaimes ceļas no salīdzināšanas – tā grāmatā «Būris» minējis rakstnieks Alberts Bels. Mēs salīdzināmies ar citiem, un tas mūs dara bēdīgus, ja mums ir kompleksi. Taču no salīdzināšanas var rasties arī laime… precīzāk – salīdzināšanas procesā var gūt daudz labu ideju. Piedaloties Latvijas-Lietuvas pierobežas reģionu apceļošanas akcijā «Iepazīsti kaimiņus Zemgalē!», piemēram, Lietuvas pusē iespējams skatīt, baudīt, piedzīvot to, ko varētu mēģināt izmantot arī Bauskā.
Jonišķi ir Bauskas apmēra pilsētiņa. Viens no ielas posmiem, kas ved gar Tūrisma informācijas centru, pilsētas brīvdabas estrādi un kultūras namu, atvēlēts tikai gājējiem. Skan mūzika neuzbāzīgā skaļumā. Jonišķu rajona Tūrisma informācijas centra vadītāja Jurgita Bučinskiene aizrautīgi stāsta, ka ikviens iedzīvotājs var atnest uz kultūras namu diskus ar savām iemīļotajām melodijām, ko vēlētos, lai atskaņo pilsētniekiem. Tā gājēju ielā skan iedzīvotāju izvēlēta fona mūzika.
Savukārt pastaigājoties pa negaro posmu līdzās Tūrisma informācijas centram, uz ēkas fasādes var apskatīt zīmētus Jonišķos dzimušu pazīstamu cilvēku lielizmēra portretus. Tur ir britu kino leģenda Lorenss Harvejs; Adomass Varnas – gleznotājs, fotogrāfs, pasaulē pirmā etnogrāfisko fotogrāfiju albuma autors un citi.
Negaidīti un pārsteidzoši kā īpaša odziņa Jonišķos atklājas Basketbola muzejs, kas ir entuziasta lolota Lietuvas un savā ziņā arī Eiropas basketbola vēstures krātuve.
Ja salīdzinām ar Bausku – nav mums ne gājēju ielas, ne pilsētā eksponētas ievērojamu baušķenieku galerijas… tā kā bēdīgi, toties ir pērle – Bauskas pils, kam līdzīgas nav. Tomēr neatstāj doma, ka no salīdzināšanas jāgūst kāda pieredze, jānonāk pie atziņas, ka brīžiem, uz savām pilīm pārāk paļaujoties, citos izziņas, izklaides, atpūtas segmentos sākam «izlaisties».