Mans laiks. Iedvesmai – kā savas dienas izmanto un piepilda Iecavas skolniece.
Renāte Estere Liepiņa ir 2019. gada konkursa «Gada skolēns» uzvarētāja četros novados, aktīva un daudzpusīga jauniete un Iecavas vidusskolas 11.a klases skolniece, kura pastiprināti apgūst dabaszinātnes un matemātiku. Viņa ir pateicīga, ka ir iespēja mācīties pie skolotāja Mihaila Gorska.
Vada skolēnu domi
Renāte Estere Liepiņa pašlaik ir Iecavas vidusskolas skolēnu domes priekšsēdētāja, viņa stāsta: «Sākumā bija sarežģīti, jo pēkšņi iejusties līdera lomā nebija viegli. Es domāju, ka visgrūtākais bija periods līdz Skolotāju dienai, jo es nezināju, kas un kā jādara, taču, kad tā pienāca, pasākums noritēja mierīgi, turpmāk vairs tāda uztraukuma šajā mācību gadā nebija.»
Šogad lielākais sarīkojums un notikums, ko viņa, skolēnu domes komanda un Iecavas vidusskolas vadība organizēja, bija «Iecavas vidusskola mīl Latviju», kas norisinājās pagājušajā nedēļā, 14. februārī – Valentīna dienā. Šī ir Renātes un skolas vadības inovācija jauniešu pasākumu jomā, jo vēlējās rīkot ko vēl nebijušu Iecavas vidusskolā. Renāte par šo pasākumu stāsta: «Tā kā janvāris ir brīvāks mēnesis un skolēni gatavojas olimpiādēm, tad izlēmām izmantot šo laiku, lai organizētu sarīkojumu. Valentīna diena tematiski ir par mīlestību, tad arī pasākums ir par to, ka mēs mīlam Latviju.» Kā iesaista jauniešus līdzdarboties? Renāte apgalvo, ka negrib nevienam neko uzspiest, tāpēc līdzdalību veicina, parādot citiem skolēniem savu piemēru, iesaistoties dažādās aktivitātēs un uzrunājot savus draugus un paziņas.
Jau vairākus gadus Renāte Estere aktīvi darbojas Iecavas jauniešu centrā un tā organizētajos pasākumos. Tagad gan atzīst, ka te sanāk iesaistīties retāk, jo skolēnu dome aizņem lielu daļu brīvā laika. Par piederību jauniešu centram Renāte stāsta: «Es vienmēr apmeklēju spēļu vakarus, jo mēs tos izveidojām un sākām popularizēt, un tagad tie jau ir kļuvuši par tādu pasākumu, kur var pabūt kopā ar draugiem un spēlēt spēles. Tās ir tik ļoti mīļas sanākšanas!»
Gan darbs, gan suņu biatlons
Katru dienu mainās aktivitātes, ko Renāte dara pēc skolas. Paralēli mācībām viņa arī strādā, tāpēc katras nedēļas plāns ir citādāks. Pirmdien, otrdien un piektdien Renāte ir auklīte trim bērniem. Reizi vai divas reizes nedēļā Renātei sanāk skaidrot matemātiku krustmātes meitai, kura mācās 6. klasē.
Otrdienās jauniete darbojas debašu klubā, ir gan debatētāja, gan tiesnese, gan brīvprātīgā pasākumu un meistarklašu organizēšanā. Renāte iesaistās arī «Quo tu domā» debašu klubā. Pērn viņa absolvēja šī debašu kluba organizēto «Debašu līderu skolu» un šogad jau ir kļuvusi par mentora asistenti. Trešdienās un ceturtdienās viņa vada skolēnu domes sēdes.
Sestdienās pārsvarā Renāte piedalās debašu turnīros vai dažādos pasākumos un apmeklē Jauno pedagogu un psihologu skolu. Svētdienās jauniete piestrādā apgaismojuma ražotnē «Vizulo».
Brīvajā laikā – īpaši pavasarī un rudenī – kā brīvprātīgā palīdze iesaistās Zemgales kinoloģiskā kluba rīkotajos biatlonos, jo patīk darboties ar suņiem. Biatlona sacensībās Renāte piedalās tiesāšanā un palīdz citos darbiņos. Pati arī vēlētos startēt sacensībās, taču viņas suns Rodžers esot pārāk nepaklausīgs. Brīvākos brīžos Renāte sporto, patīk uzstāties un piedalīties publiskās runas konkursos, iesaistīties brīvprātīgajās aktivitātēs un palīdzēt citiem, kā arī lasīt grāmatas.
«Erasmus» projektā uz Čehiju
Renāte pašlaik pretendē uz mācību apmaiņas programmas gadu Vācijā. Viņa atzīst, ka tuvākais mērķis ir pabeigt vidusskolu un studēt ārzemēs, jo patīk valodas un jauni izaicinājumi. Nākotnes studiju jomu vēl nav izdomājusi, taču viņu saista medicīna un matemātika. Jau martā Renāte dosies «Erasmus» projektā uz Čehiju, kur pārstāvēs Iecavas vidusskolu.
Renāte jauniešiem novēl lietderīgi izmantot laiku: «Ejiet, dariet foršas lietas, lai pēc 20 gadiem jūs varētu atskatīties uz vidusskolas laiku un pateikt sev, ka izdarījāt visu, ko varējāt!»
