Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Skaistkalnē – viens no lielākajiem eko ābeļdārziem

Lai sāktu ražot sidru, SIA «Pienjāņi» ābeļu dārzu Bauskas novada Skaistkalnes pagastā sāka veidot 2009. gadā. Kopš 2014. gada uzņēmums saimnieko ar dabiskām metodēm, ievērojot ierastos dabas procesus un principus.

Augļu koku komercdārzs veidots uz firmas īpašumā iegādātiem laukiem 36 hektāru platībā. Pašlaik uzņēmums izgājis finiša taisnē – vēl jāapstāda pēdējie četri hektāri. Audzētavas atrašanās vieta izvēlēta nejauši, skatot nekustamā īpašuma tirgus tā brīža piedāvājumu. «Pienjāņu» nosaukums radies no slaucamo govju fermas, kas uz nopirktās zemes pastāvējusi padomju gados.

Zinātnieki pēta
Ābeļu dārzos kuplo pārsvarā Latvijā selekcionētas, bioloģiskai lauksaimniecībai piemērotas, it kā kraupja imūnas šķirņu puspundurābeles – ‘Dace’, ‘Gita’, ‘Monta’ un populārā, Lietuvā selekcionētā «kulta» šķirne ‘Auksis’, kā arī ‘Antejs’, ‘Aļesja’ un ‘Kovaļenkovskoje’. Dabiskajiem audzētājiem nav liela izvēle, jo nevar tikt galā ar kraupi. Lieli līdzekļi jāiegulda, lai kaut minimālu rezultātu sasniegtu. «Pienjāņi» sadarbojas ar SIA «Agrimatco Latvia». Zinātnieki meklē risinājumu, kāpēc pie mums tomēr āboliem novērojams kraupis, stāstīja saimniecības agronome Inese Skrēbena, kura uz darbu Skaistkalnē dodas no Bauskas. Āboli ar kraupi nezaudē savas garšas, smaržas kvalitāti, tiem cieš tikai tirgus preces vizuālais skats. Pircēji dod priekšroku bioloģiskai precei, tomēr tai jāizskatās nevainojamai, kā mākslīgi audzētai. Tā ir viena no dzīves pretrunām.

Lai stādījumi labi augtu, augsnes ielabošanai ābeļu starprindās sēj zaļmēslojumu. Tas aizstāj slāpekli. Vēl bioloģiskais audzētājs izmanto «Bioefekts» produktus, kas uzreiz jāiestrādā augsnē, un «Bioenergie» līdzekļus, ko savukārt var ērti ilgāk uzglabāt. Pret ābolu tinējiem izlaiž bioinsekticīdu – trihogrammas. Tie ir ļoti sīki, ar neapbruņotu aci grūti saskatāmi kukaiņi, kas pieder pie plēvspārņu kārtas. Latvijā trihogrammas tiek izmantotas jau vairāk nekā 50 gadu. Tās labi apkaro lielāko daļu kaitēkļu, kas savas olas dēj uz augiem. Proti, spožlapsenītes ir olu parazītu kukaiņi, kas savas oliņas dēj citu kukaiņu oliņās. Pieaugušie īpatņi barojas ar nektāru. Visaktīvākās un efektīvākās trihogrammas ir tad, ja tās izlaiž laikā, kad temperatūra naktīs ir virs +10 grādiem. Laikapstākļu ietekmē pēc izšķilšanās no olām augkopja palīgi izplatās 20–30 m rādiusā no izlaišanas vietas, rak-stīts bioefekts.lv. Savukārt, lai piesaistītu dārzam apputeksnētājus, «Pienjāņos» sēj nektāraugus.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties BauskasDzive.lv abonementu:

"BauskasDzive.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē BauskasDzive.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā BauskasDzive.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.