Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Mežotnes baznīcas atjaunošana mudina «Kokāļu» saimniekus sākt lauku tūrismu

Mežotnes baznīcas atjaunošana mudina «Kokāļu» saimniekus sākt lauku tūrismu

Mazā Bičevsku ģimenes zemnieku saimniecība (z/s) «Kokāļi» Bauskas novada Rundāles pagastā rūpējas par 45 gaļas liellopiem, trim kazām un poļu konika šķirnes zirgu, apsaimniekojot 30 hektāru zemes.

Lauku uzņēmuma saimnieks Jēkabs Bičevskis 1993. gadā pabeidza Mežotnes lauksaimniecības skolu traktorista mašīnista specialitātē. Viņš ar dzīvesbiedres Aigas un bērnu – Loretas, Jutas un Austra – atbalstu audzē ‘Herefordas’, ‘Šarolē’, ‘Aberdīnas Angus’ un ‘Limuzīnas’ gaļas govju šķirnes krustojumus. No raksta sākumā minētā mājdzīvnieku kopskaita 25 ir zīdītājgovis.

Ganāmpulku dabiski pavairo pašu izaudzēts licencēts ‘Hereforda’ šķirnes bullis vārdā Gamziks, kas savulaik iegādāts kā septiņus mēnešus vecs teļš Rēzeknes pusē. «Ar bulli viss notiek, bet ar mākslīgo sēklošanu ne vienmēr. Jāmaksā gan par katru procedūru. Tomēr vērsis pats labāk zina, kad vajag,» pārliecinājies saimnieks. «Bauskas Dzīve» iebilda, ka govij jau arī ir sava teikšana. Tomēr, ja nopietni, tad, pērkot jau pieaugušu bulli, var atklāties dažādas veselības vainas, piemēram, slimas locītavas, bet, pašam izaudzējot, iegūsti veselīgu vaislas dzīvnieku.

«Kokāļos» liellopi vasarā ēd tikai zāli, kas bagātināta ar lucernu, āboliņu un stiebrzālēm. Saimnieki pērk tikai sāli, bet ziemā arī mikroelementus spaiņos, graudus miltiem. Zālājus «Kokāļos» sēj vidēji reizi piecos gados pakāpeniski pa laukam sezonā.

Pietrūkst 20 hektāru
Komersanta nosaukums saskan ar mājas vārdu. Jēkaba Bičevska vecāki – Jēkabs un Irēna – mājokli no vietējiem nopirka ap 1975. gadu. Padomju laikā Jēkabs seniors bija agronoms Mežotnes selekcijas un izmēģinājumu stacijā, bet Irēna strādāja par laboranti. Z/s viņi izveidoja 1992. gadā. Toreiz īpašumā bija pieci hektāri (ha) zemes. Tagad abi jau viņsaulē.

Jēkabs juniors «Kokāļus» pārņēma 1997. gadā. Pašlaik viņa īpašumā ir 18 ha zemes, bet kopā ar nomāto apsaimnieko 30 ha. Lai varētu normāli nopelnīt, vajadzētu 50 ha un tikpat zīdītājgovis, lēš pieredzējušais lopkopis. Taču, tā kā pēc lauksaimniecības zemes ir augsts pieprasījums, paplašināt teritoriju ganībām un barības izaudzēšanai neizdodas. Ar saimnieces atļauju viņš iesējis zālāju un uztur dabisku pļavu siena ieguvei pie Edvarta Virzas mājām «Billītes» Jelgavas novada Salgales pagastā.

Visgrūtākais gada posms lopkopjiem ir vasara, kad jāsavāc barība – siens un skābsiens. Saimnieki palīgus nealgo, visu paveic paši. Dažkārt atbrauc radi, Jēkabs un brālis Matīss viens otram palīdz.

Pirmā gotiņa šosezon «Kokāļos» atnesās jau decembrī, pa vienai bija arī janvārī un februārī, līdz lielākais skaits – martā un aprīlī. Bioloģiskais pulkstenis noteic, ka teļi dzimst biežāk pavasarī. Rudens jaunlopi vasarā ir pinkaināki. Teļus «Kokāļi» vaislai netirgo, septiņu astoņu mēnešu vecumā atšķir un pārdod ar izsoļu nama starpniecību vai kautuvēm.

Lai turpinātu lasīt rakstu, nepieciešams iegādāties BauskasDzive.lv abonementu:

"BauskasDzive.lv Plus" abonentiem būs pieeja unikālam izdevniecības saturam, kur atspoguļosim notikumus un procesus vietējos novados. Raksti, intervijas, bilžu galerijas, video saturs.

Abonē BauskasDzive.lv digitālo saturu par 0.99€ uz pirmajām 4 nedēļām*

*Pēc izmēģinājuma perioda beigām ik pēc četrām nedēļām tiks veikts automātiskais maksājums - 1.99€ par abonēšanas periodu. Abonēšanu vari pārtraukt jebkurā brīdī savā BauskasDzive.lv kontā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.