Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Bauskā atver grāmatu «Atraitnes dēls. Plūdoņa jūtas un dziņas»

Trešdien, 18, maijā, Bauskas kultūras centrā (BKC) norisinājās Bauskas Centrālās bibliotēkas un izdevniecības «Latvijas Mediji» rīkotā Maijas Krekles grāmatas «Atraitnes dēls. Plūdoņa jūtas un dziņas» atvēršana.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lai gan pasākums norisinājās darbdienas vidū, BKC uz grāmatas atvēršanu bija ieradies pulks interesentu. Pasākumā piedalījās grāmatas autore Maija Krekle, kura klātesošajiem pastāstīja, kā radās ideja par grāmatas tapšanu un izdošanu. M. Krekles dzimtas saknes ir cieši saistītas ar mājām «Lejnieki», savukārt Viļa Plūdoņa vārds – ar mājām «Lejenieki», un mājas šķir vien upe un pāris desmiti kilometru.

Autore lasīja slavenā rakstnieka vēstules, izstaigāja viņa dzimtās mājas «Lejeniekus», kā arī apskatīja visus Plūdoņa radītos darbus laika griezumā, kas ļāva vislabāk saprast tā laika rakstnieka domas, jūtas un iekšējo pasauli. «Daudziem lasītājiem varētu būt šoks, jo grāmatā Plūdoņa noskaņa ir kā runcim,» stāsta M. Krekle, «šajā grāmatā rakstnieks ir daudz citādāks, nekā mums ir ierasts.»

Grāmatā tiek atklāta Plūdoņa mīlestība pret kādu meiteni vārdā Frīda, kas nebūt vēl nav sievas vecumam atbilstoša, bet viņš nolemj gaidīt. Atklājas arī Plūdoņa dēlu traģiskais liktenis, kurus neatzīst viņu patēvs. «Gribēju izdzīvot un uzrakstīt par liela dzejnieka citādiem darbiem,» tā autore M. Krekle, «nevēlos, lai mani dēli rīkojas kā Vilis jaunībā.»

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pasākumā piedalījās arī Jaunā Rīgas teātra aktieris Vilis Daudziņš, kurš skatītājiem sniedza sava autordarba poētiskās lekcijas «Vilis Daudziņš. Plūdons un Upes dievs» fragmentus. V. Daudziņš atzīst, ka nolēmis sekot dzejnieka aicinājumam, jo abi dala vienu vārdu, un nolēmis, ka kaut kas ir jādara. Aktieris deklamēja dzejnieka V. Plūdoņa balādes, kuras nevienu neatstāja vienaldzīgu, jo aktiera daiļlasīšana un izjustais tēlojums pārņēma visu BKC zāli. Vienā no balādēm V. Plūdonis sīki un smalki, izmantojot dažādus epitetus, metaforas un salīdzinājumus, aprakstījis kādu augu, tā nosaukumu neminot. V. Daudziņš aicināja zāli aizdomāties un minēt, kas ir šis augs, kurš tik divdomīgi tiek aprakstīts, taču mulsuma dēļ pēc dzirdētās balādes neviens to neizteica skaļi.

Pasākuma noslēgumā bija iespējams saņemt autogrāfu no M. Krekles, kā arī iegādāties BKC vestibilā izvietotās izdevniecības «Latvijas Mediji» grāmatas.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.