Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

FOTO: 8. martā Bauskas motormuzejā piedāvās stāstu par sieviešu lomu autobūvē

Bauskas motormuzejā svētdien, 5. martā, bija sarīkota tematiska ekskursija par sievietes lomu autobūvē. Gide Aelita Minkeviča sagatavojusi interesantu stāstījumu, atklājot daudzus faktus garajā automobiļu un satiksmes noteikumu tapšanas vēsturē, kur nozīmīgu ieguldījumu sniegušas planētas sievietes. Šādu ekskursiju vēl iespējams apmeklēt svētkos – trešdien, 8. martā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vispārzināms fakts, ka vācu inženieris Kārlis Bencs projektējis un 1885. gadā uzbūvējis pasaulē pirmo praktisko automašīnu, ko darbina iekšdedzes dzinējs. 1886. gadā tas ieguva patentu un tajā pašā gadā veica izmēģinājuma braucienus pa ceļiem. Tomēr retais zina, ka K. Benca sieva Berta kopā ar bērniem šajā gadā ar jaunradīto auto veica 100 kilometru braucienu un saprata, ka bremžu sistēmai pietrūkst bremžu kluču – tie ir viņas ieteikums un ieviesums.

Pirmos stikla tīrītājus 1903. gadā izgudroja ASV dzīvojošā Mērija Andersena, viņa pat ieguva patentu, bet bija jāpaiet desmit gadiem, līdz šis jauninājums tika ieviests ražošanā. Līdzīgi bija ar Džūdas Džoisas ierosinājumu ceļu sadalīt divās joslās. Tas viņai ienācis prātā, kad kādā līkumā viņas auto gandrīz saskrējies ar pretim braucošo mašīnu. Dž. Džoisa neatlaidīgi cīnījusies par šo jaunievedumu satiksmē, taču pagājuši septiņi gadi, kamēr to ieviesa – brauktuvju sadalījums joslās parādījās tikai pagājušā gadsimta 30-tajos gados.

Automobiļos autonomā apkure, izpūtējs, pagrieziena rādītāji, – arī šis viss ir sievietes izgudrotais devums autobūvē, par ko var uzzināt Bauskas motormuzejā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Svētdien minētajā ekskursijā motormuzejā piedalījās arī Viktorija un Gatis – jaunieši no Dobeles. Viņi bija atbraukuši uz Bauskas novadu, lai te pavadītu nedēļas nogali un tā šoreiz saistīta ar auto: izmēģinājuši «Mūsa Raceland» autotrasi, braucot ar «Ņivām», kā arī ieradušies Bauskas motormuzejā apskatīt ekspozīciju, pie reizes paklausoties arī gides pasniegtajos vēstures faktos.

Kā minēja A. Minkeviča, muzejā ar pagājušo nedēļu sākuši rīkot arī īpašas ģimenes dienas, ģimenes ar bērniem un vecvecāki ar mazbērniem 4. martā tikās, lai iepazītu tēmu «Daudzveidīgais RAF» (Rīgas autobusu fabrikas ražotie busi). Bija iespēja ne tikai iepazīties ar RAF rūpnīcas vēsturi un unikālajiem eksperimentālajiem transportlīdzekļiem, kas Bauskas motormuzeja ekspozīcijā, bet arī piedalīties radošajā darbnīcā, uzspēlēt Bauskas motormuzeja «atrodi detaļu» spēli un salikt pašam savu RAF kartona modelīti. Šādas ģimenes dienas muzejs turpinās rīkot, sacīja muzeja pārstāvis Armands Jegorčenko.

Muzeja otrajā stāvā skatāma jauna ekspozīcija par Rīgas motormuzeja vēsturi un par Latvijas Antīko automobiļu klubu, pieejama interaktīva darbošanās.

Tāpat arī vēl 8. martā plkst. 13 un 15 ir iespēja piedalīties tematiskajā ekskursijā «Par sievietes lomu autobūvē». Varbūt kāda iestāde vai uzņēmums var sarīkot šādu izbraukumu Starptautiskajā sieviešu dienā, jo stāsts par sievietēm autobūvē ir bagāts ar daudziem interesantiem faktiem un atgadījumiem.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (2)

  1. Sieviešu loma autobūvē nav pilnībā izvērtēta. Lai gan tur ņirb vieni vīriešu vārdi, taču visus šos vīriešus ir dzemdējusi,aprupejusas un uzaudzinājušas,ka arī lieliem darbiem iedvesmojošas Sievietes!Bez Sievietēm mēs visi staigātu ar kājām, vai labākā gadījumā brauktu ar zirgu.Sveiciens visām Sievietēm Sieviešu svētkos!

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.