Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

FOTO: “Balticovo” ieliek pamatakmeni biometāna un sašķidrinātā oglekļa dioksīda rūpnīcai Iecavā

Ceturtdien, 29.jūnijā, AS “Balticovo”, savā ražošanas teritorijā Iecavā, lika pamatakmeni rūpnīcai, kur biogāze pārtaps biometānā, tā stiprinot gan valsts enerģētisko neatkarību, gan aprites ekonomikas principu īstenošanu uzņēmumā, portālu informēja valdes priekšsēdētājs Vladimirs Mhitarjans.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņš precizē, ka investīcijas ražotnes projektēšanā, būvniecībā un aprīkošanā sasniegs līdz 10 miljoniem eiro. Plānots, ka tā darbību uzsāks jau šī gada novembrī. Rūpnīcu projektējuši un tagad arī būvē Latvijas uzņēmums AS “Siltumelektroprojekts”.

Jau līdz šim “Balticovo” bija investējis ap 12 miljoniem eiro notekūdeņu attīrīšanas iekārtās un putnu kūtsmēslu pārstrādes rūpnīcā SIA “Egg Energy”, kur tiek pārstrādāti kūtsmēsli un kur arī tiek ražota biogāze.

“Biogāzi izmantojam elektroenerģijas un siltumenerģiju ražošanai. Elektroenerģiju mūsu meitas uzņēmums pārdod elektroenerģijas tirgotājiem biržā un daļu izmanto pašpatēriņam. Saražoto siltumenerģiju uzņēmums izmanto biogāzes ražošanas tehnoloģiskajiem procesiem un augstas kvalitātes granulētā organiskā mēslojuma ražošanai,” sacīja “Balticovo” valdes priekšsēdētājs V. Mhitarjans.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Biometāna pārstrādes rūpnīca jau ir nākamais solis, jo to iegūst attīrot un sadalot biogāzi. “Biometāns ir 100% alternatīva dabasgāzei un tas ir pilnībā atjaunīgs resurss, ko mēs plānojam pārdot dabasgāzes tirgotājiem Eiropā. Tas būs pirmais šāda apjoma projekts Baltijā, plānojam saražot līdz 100 GWh/gadā biometāna,” uzsvēra Mhitarjans.

Zemkopības ministrs Didzis Šmits atzinīgi novērtēja uzņēmuma attīstības virzienu. “AS “Balticovo” vienmēr bijušas augstas ambīcijas un lieli plāni, nepārtraukti attīstot un pilnveidojot savas ražošanas iespējas. Efektīvas, modernas un pašpietiekamas biometāna ražotnes izveide Latvijā apvieno rūpes par klimata sargāšanu, videi draudzīgu enerģijas izmantošanu, nodrošinot alternatīvus siltuma un elektroenerģijas avotus, vienlaikus paaugstinot energoefektivitāti, novēršot kaitīgo izmešu nokļūšanu atmosfērā, radot arī augstāku tehnoloģisko izpratni par energoefektīvas lauksaimniecības politiku, kurā ir ievērojamas papildu iespējas dažādu palīgražotņu attīstībā. Biogāzes attīrīšana līdz tīram biometānam paver papildu iespējas iesaistīties arī atjaunojamo resursu ražošanā, samazinot metāna un amonjaka emisijas, kas ir būtisks emisiju avots Latvijā. Lai izdodas!” novēlēja Šmits.

Blakus produkts biogāzes attīrīšanai ir arī sašķidrināta ogļskābā gāze (CO2), ko izmanto, piemēram, ugunsdzēšamajos aparātos, gāzēto dzērienu ražošanai un citviet, un kuru Latvijas lielākais olu ražotājs plāno pārdot. Tāpat uzņēmums plāno tirgot zaļās enerģijas izcelsmes sertifikātus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Uzņēmēja ieskatā, tieši šādi ilgtspēja un aprites ekonomika iemiesojas dzīvē. Pirmkārt, ražotājs izmanto maksimāli daudz sev pieejamos resursus tos pārstrādājot un atkārtoti izmantojot. Tas ļauj samazināt ražošanas izmaksas, attiecīgi produktu pašizmaksu, kas, savukārt, padara tos pieejamākus pircējiem. Otrkārt, ražojot biometānu uzņēmumā, tiek stiprināta valsts enerģētiskā neatkarība, bet, treškārt, – izmantojot lokālo uzņēmēju kompetenci, tiek saīsinātas piegādes ķēdes un ieguldīts Latvijas tautsaimniecībā.

Uzņēmuma “Balticovo” valdes priekšsēdētājs Vladimirs Mhitarjans. Foto: Publictātes foto

“Olas ir viens no pieejamākajiem olbaltumvielu avotiem, turklāt tajās ir vēl daudz veselībai svarīgu un vērtīgu uzturvielu. Tāpēc mēs jo sevišķi izjūtam atbildību rūpēties, lai mums būtu tāds produktu klāsts un cenas ir tādas, lai olas kā pārtikas produkts būtu pieejams visplašākajam pircēju lokam,” noslēgumā piebilda Mhitarjans.

Līdztekus rūpnīcas projektam, AS “Balticovo” jau kopš 2020.gada ir uzsācis ceļu uz brīvāku dzīvi dējējvistām – plānots, ka līdz 2027.gadam uzņēmums pāries uz putnu turēšanu ārpus sprostiem. Līdz šim jaunas infrastruktūras izveidē jau ir ieguldīti vairāk kā 40 miljoni eiro.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (1)

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.