Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

FOTO: Bauskas novada kori apliecina gatavību Dziesmu svētkiem

Sestdien, 15. aprīlī, Bauskas kultūras centrā norisinājās XXVII Vispārējo latviešu dziesmu un XVII Deju svētku koru repertuāra pārbaudes skate. No Bauskas novada atbildīgajā pasākumā piedalījās 12 kori. Skate norisinājās divās daļās, katrā no tām piedalījās seši koru sastāvi. Katram korim skatē bija jāizpilda trīs dziesmas – divas izlozes, bet viens pašu izvēlēts skaņdarbs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Žūrijas komisijas priekšsēdētājs Romāns Vanags, pirms rezultātu paziņošanas uzrunājot Bauskas Kultūras centra zālē sapulcējušos dziedātājus, diriģentus, kormeistarus un koriem līdzjutējus, atzina, ka Bauskas novada koru līmenis, salīdzinājumā ar iepriekšējā skatē uzrādīto, ir ievērojami audzis un Bauskas novadā nav vāju koru. Viņš uzslavēja novada koru virsdiriģenta Uģa Matveja un viņa ģimenes ieguldījumu koru mūzikas attīstībā un augsta mākslinieciskā līmeņa uzturēšanā.

«Vienmēr jau var būt labāk, un bija, protams, «blusas», jo mēs esam seniori, reizēm pietrūkst spēka, bet cenšamies ļoti un apzinīgi gatavojāmies skatei,» teic senioru kora «Sarma» vadītāja Daina Ārmane, «uztraukums pirms skates bija jūtams, taču es savus dziedātājus mudinu dziedāt ar prieku. Mēs mīlam mūziku, mēs tiekamies un darām to, kas mums patīk, tāpēc, ja darīsim tā, kā mums patīk, tad, cerams, arī publikai patiks. Skate ir skate, tāpēc uztraukums bija.»

D. Ārmane atzīst, ka tomēr labāk būtu bijis, ja izlozētas tiktu citas dziesmas, kur koristiem pietiktu spēka tās izdziedāt. «Dziesmas mēs zinām, taču kopkorī tās ir vieglāk izdziedāt,» tā D. Ārmane, «vidējais vecums mūsu korī ir 80 gadi. Kādreiz man likās, ka šāda vecuma cilvēki sēž mājās un neko nedara, ir arī tādi, protams, un pat gados jaunāki, bet mani dziedātāji aktīvi nāk, darbojas, mācās un ir pozitīvi, bet, kad «baterijas» nosēžas, tad nosēžas. Pirmais pants izskan, un pārējie vairs tik labi neskan.» Kā lielāko izaicinājumu D. Ārmane atzīst tieši fizisko sagatavotību, jo seniori sirdī ir jauni un žiperīgi, taču svētkos būs daudz jāstāv kājās un jādarbojas, kas nav tik viegli.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kora «Sarma» dziedātāja Dace Gurlovska pavēstīja, ka emocijas par aizvadīto skati ir pozitīvas, jo vadītāja viņus uz to iedvesmo. «Kādreiz jau kāda kļūdiņa visiem gadās, bet, ja pašiem patīk, tad arī pārējiem patīk,» tā D. Gurlovska, kura jau gatavojas nākamajam skates uznācienam, jo dzied arī Bauskas kultūras centra jauktajā korī «Dzīle», «uztraukums mazliet bija jūtams, taču pirms iziešanas uz skatuves mēs dziļi elpojām, lai to mazinātu.» Dziedātāja stāsta, ka mēģinājumi norisinās regulāri un intensīvi, jo tikai tā var sasniegt mērķi.

Žūrijas komisijā strādāja Dziesmu svētku virsdiriģents Romāns Vanags (no labās), Dziesmu svētku Goda virsdiriģents Arvīds Platpers, Dziesmu svētku virsdiriģente Māra Marnauza, Dziesmu svētku virsdiriģents Gints Ceplenieks un Dziesmu svētku virsdiriģents Jānis Ozols. Foto: Ivars Bogdanovs

«Mūsu koris šīs skates repertuāru apguva jau divus gadus, jo pagājušajā gadā piedalījāmies sievu un vīru koru salidojumā Tukumā, kur lielu daļu skaņdarbu jau bijām sagatavojuši,» stāsta Vecumnieku tautas nama sieviešu kora «Via Stella» vadītāja Liene Batņa, «Dziesmu svētkiem gatavojamies ļoti mērķtiecīgi, un pirms skates visi mūsu dziedātāji diriģentiem atdziedāja koru partijas no galvas, lai saprastu to, vai visi ir gatavi un skates repertuāru prot. Mērķis tam bija atrast un izlabot kļūdas.» Koris «Via Stella» cītīgi un atbildīgi apmeklēja kopmēģinājumus, kā arī koncertēja Dziesmu svētku ieskaņā.

Kora vadītāja stāsta, ka Rīgā kopā ar vīru kori «Absolventi» tika aizvadīts koncerts vīru un sievu kopkoru dziesmu ieskandināšanai, kā arī koris ciemojās Ventspilī, kur piedalījās koncertā kopā ar sieviešu kori «Venda», lai izdziedātu un nostiprinātu sieviešu kora repertuāru. Dziesmu svētku ieskaņas koncerts ir ieplānots arī 10. jūnijā Rundāles pils dārzā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

«Ja runājam par sieviešu koru repertuāru, uzskatu, ka tas ir demokrātisks un ļoti skaists,» vērtē L. Batņa, «varbūt varētu būt kāda žiperīgāka un šerpāka dziesma, taču mūsu kora spējām šīs dziesmas nav grūtas.» Noskaņojums kolektīvā pirms skates esot bijis lielisks, jo aizvadīts labs mēģinājums pirms tās, tāpēc uz skati koris braucis kā uz svētkiem.

«Devāmies uz skati, lai nodziedātu savu labāko sniegumu un lai uztraukums neaizēnotu mūsu sniegumu, taču uztraukuma tirpiņas, protams, bija jūtamas,» teic L. Batņa, «skatē bija brīnišķīga atmosfēra, jo mūsu koordinatore Elīna Māla strādā perfekti un darbu veic augstā profesionālā līmenī. Viņa vienmēr paziņo jaunāko informāciju, komunikācija un sadarbība ir viegla, un mēs, Bauskas novads, varam lepoties ar viņas profesionālismu. Skatē jutāmies gaidīti, jo tā bija organizēta ļoti kvalitatīvi, bija ļoti liels prieks par pieredzēto skatē.» Grūtības koris «Via Stella» saredz tikai tajā, ka trūkst tautas tērpu, kurus nav viegli iegūt.

Bauskas novada pašvaldības kultūras nodaļas vadītāja Elīna Māla izsaka pateicību Bauskas novada dziedātājiem par ieguldīto darbu, kopjot latviešu koru mūzikas lauku aizvadītajos, iespējams, nozarei grūtākajos piecos gados. «Un ne velti žūrijas komisijas loceklis, Dziesmu svētku virsdiriģents Jānis Ozols, koru saimei pauda, ka, viņa skatījumā, koros dzied tikai labi cilvēki un labākā sabiedrības daļa – redzot, dzirdot un piedzīvojot to spēku, kādu parādīja mūsu novada kori skatē, nevar būt ne mazākās šaubas par to, ka tieši Dziesmu svētkos latvieši atkal un atkal stiprina savu identitāti un jo spilgti piedzīvo mūsu tautas gara tīrāko un augstāko spēku,» atzīst E. Māla, «lai garīgais piepildījums korus pavada arī tālākajā gatavošanās posmā ceļā uz Dziesmu svētkiem, un lai arī mums, pārējiem, izdodas notvert un piesavināt šīs izjūtas!»

KorisMākslinieciskais vadītājsPunktiPakāpe
Bauskas Kultūras centra jauktais koris “Mežotne”Mārīte Jonkus45,33Augstākā
Vecumnieku tautas nama sieviešu koris “Via Stella”Liene Batņa45,11Augstākā
Iecavas kultūras nama jauktais koris “Iecava”Linda Matveja44,44I
Vecumnieku tautas nama jauktais koris “Maldugunis”Sindija Druva43,78I
Īslīces pagasta jauktais koris “Četri vēji”Uģis Matvejs42,11I
Gailīšu pagasta jauktais koris “Kamarde”Anna Matveja41,33I
Bauskas Kultūras centra jauktais koris “Dzīle”Jānis Āboliņš40,33I
Codes pagasta jauktais koris “Mēmele”Einārs Redbergs40,00I
Brunavas un Ceraukstes pagastu apvienotais jauktais koris “Grenctāle”Vitolds Rijnieks38,22II
Rundāles pagasta sieviešu koris “Runda”Ingrīda Zemļinska38,44II
Bauskas Kultūras centra senioru koris “Sarma”Daina Ārmane38,22II
Vecsaules pagasta sieviešu koris “Skalve”Ingrīda Zemļinska37,22II

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.