Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

FOTO: Bauskas pils svētkos uzbur īpašu senatnes auru

Aizvadītajā svētdienā Bauskas pils pagalmos krāšņi, sportiski, daudzveidīgu mākslas priekšnesumu piepildīti, vēsturiskā gaisotnē norisinājās pils svētki.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Svinības pilī aizsākās ar astoto paukošanas turnīru «Ius gladii» jeb «Zobena tiesības», kas atšķirībā no iepriekšējiem gadiem norisinājās cietokšņa pils pagalmā uz senā mūra fona; tas turnīram piešķīra īpašu senatnes auru. Par Bauskas pils ceļojošo balvu cīnījās četri paukotāji ar špagu. Šoreiz turnīrā piedalījās Latvijas izlases dalībnieki Aleksandrs Ostapenko, Kristaps Supe – vairākkārtējs Latvijas čempions, Jānis Jakubovskis – Latvijas čempions – un Deniss Čerkovskis – Latvijas čempions un četru Vasaras olimpisko spēļu dalībnieks. Bet vairākkārtējs iepriekšējo gadu turnīru uzvarētājs Gints Baķis šoreiz izpildīja tiesneša pienākumus.

Sportisti demonstrēja mūsdienu paukošanas sportu, bet 17. gadsimta vēsturisko noskaņu pasākumam piešķīra virkne tā laika personāža atveidotāju vēsturiskos kostīmos. Kad, atklājot turnīru, pils hauptmanis (pilskungs) bija sacījis: «Šaut ar dižgabaliem!», pils pagalmā patiešām nodārdēja vēsturiska salūta lielgabala šāviens. Cīņas pieteica herolds, kurš senatnē bija bruņinieku pavadonis, netrūka āksta un dižciltīgu dāmu ar tituliem renesanses laikam raksturīgos tērpos. Muzikālu intrigu uzturēja senās mūzikas ansamblis «Artemisia absinthium».

Bet sportisko cīņu starplaikos ar neparastiem priekšnesumiem sanākušos izklaidēja cirka mākslinieku duets Alīna Kešāne un Valērijs Komisarenko, apbrīnu par cilvēka ķermeņa kustību iespējām raisīja akrobātikas studijas «Melanž» dalībnieces. Organizācijas «Viduramzai» vēsturisko rekonstrukciju veidotāji, kas bija ieradušies no Lietuvas, demonstrēja 17. gadsimta karavīru – musketiera un huzāra – ietērpu un ekipējumu. Izrādīja cīņas sižetu ar līkajiem zobeniem un pistoles trāpīgo šāvienu, sašķeļot melones augli uz pilsdrupu mūra.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā ik gadu paukošanas turnīra laikā, pils pagalms bija karstas saules apņemts, taču tas nebiedēja plašo interesentu pulku; vērot turnīru bija pulcējušies krietni vairāk par simtu apmeklētāju. Pasākuma laikā senā cietokšņa pagalmā ļaudīm bija iespējas izraudzīties sev ērtāko vietu, pārvietojot tur sagādātos krēslus un spilvenus sēdēšanai.

Turnīra finālā uzvaru guva Aleksandrs Ostapenko, kurš Bauskas pils turnīrā startēja atkārtoti. Viņš arī saņēma ceļojošo zobenu, kurā tiks iegravēts sportista vārds. Pasākumu noslēdza trīs lielgabala zalves, jau krietni spēcīgākas nekā iesākumā.

Pēc turnīra sportisti jaunākajiem apmeklētājiem piedāvāja iejusties paukotāju lomās, izmantojot bērniem domātu aprīkojumu – špagas un galvas aizsargmaskas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pils svētkus jaunās pils pagalmā noslēdza krāšņs deju uzvedums «Veiksme. Dāma ar sermuliņu», ko izrādīja izcilais vēsturisko deju balets «Cracovia Danza» no Polijas.

Teksts: Ligita Asare

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.