Bauskas mūzikas un mākslas skolā (BMMS) šonedēļ aizvadīts Mākslas nodaļas audzēkņu izlaidums. Šogad iestādi absolvēja 16 skolēni, kuri izlaidumā īsi iepazīstināja ar saviem diplomdarbiem.
BMMS Mākslas nodaļas audzēkņiem savi izstrādātie diplomdarbi bija jāaizstāv 11. jūnijā, bet jau 13. jūnijā jaunie mākslinieki iestādi absolvēja. Mūzikas nodaļas audzēkņi nosvinēja izlaidumu 31. maijā, 17 audzēkņi saņēma apliecību par profesionālās ievirzes izglītību.
«Pēc vakara lietus šodien zeme padzirdīta un svaiga. Cik labi būt laikā, kad puķes ir laimīgas un putniem tīri spārni pirms tie dodas tālāk no mūsu laika uz savu laiku. Neviens savu laiku un ceļu neizdzīvo gluži viens – vienmēr blakus ir atbalsta plecs, skolotāja padoms un paša domas, vēlmes un ilgas,» pasākuma atklāšanā uzrunu sacīja BMMS direktore Anita Velmunska, «kopā esam gājuši sešus un nedaudz vairāk gadus, kuros esam tiekušies pēc saviem sapņiem, vēlmēm un tos piepildījuši. Mums visiem ir kopīga palikšana šeit, kur bruģis silts un divas upes viena otru straujo. Mums visiem ir kopīga palikšana un patikšana šeit – Bauskā – mūsu pilsētā.»
Šī gada diplomdarbu motīvs un tēma bija «laiks», ko katrs no 16 absolventiem apspēlēja, iedzīvināja un atspoguļoja pēc saviem ieskatiem. Noslēguma darbi bija tapuši dažādās tehnikās – gleznošanā, tamborēšanā, māla un ģipša veidošanā, tērpu dizainēšanā un darināšanā un citās.
Darbus tekstilmākslā pie pedagoģes Svetlanas Rājevas izstrādāja vairākas audzēknes. Gabriela Anna Šmite prezentēja savu darbu – tamborētu laika mašīnu – portālu. Darba izveidošana esot prasījusi lielu pacietību un rūpību, un lielākie izaicinājumi esot bijuši darba nostiprināšana un tamborējuma «savaldīšana». «Laika mašīnā» dominē zilie, lillīgie un sarkanie toņi, un ļoti interesanti ir objekta apkārtējie «stari».
Darbu ar nosaukumu «Stārķa uzlidojums» izveidoja Ance Ērika Ezeriņa, kuru iedvesmojusi pie mājas vērotā stārķa ligzda un šo putnu dzīve. No attāluma darbs izskatās pēc parasta, skaista gleznojuma, taču, pieejot tuvāk, novērojamas arī smalkas detaļas, kas tapušas izšuvuma tehnikā un ar šujmašīnu. Izaicinoša esot bijusi arī gleznošana uz audekla ar batikas krāsām. Absolvente Anda Fišere savu darbu tekstilmākslā nosaukusi par «Laika simfoniju», kurā laika plūdums tverts caur ķeltu zīmēm un simboliem, ar ko jauniete ļoti aizrāvusies. Darbs tapis, izmantojot filcēšanu, kas ir laikietilpīga tehnika un kuras laikā tiek izmantota ārkārtīgi asa un smalka filca adata, tāpēc darbs prasījis arī lielu uzmanību. Savukārt Emīlijas Šūpulnieces diplomdarba nosaukums – «Nāves pulkstenis».
Pie pedagoģes Agates Gūtmanes audzēkņi mācījušies strādāt ar mālu, ģipsi un papīru. Evelīna Mikutele savā noslēguma darbā «Mirklis» no māla izveidoja spoguļa apdari, un darba nosaukums simbolizē to, ka atspulgs rāda tieši to brīdi, kad tajā ieskatās. Andžeju Stapkēviču uztrauc tas, ka pasaulē ik brīdi izzūd kāda dzīvnieku suga, tāpēc viņš kā dilpomdarbu izveidojis iespaidīgu mamuta veidolu papjē-mašē tehnikā. Pamatīgā darba veidošana prasījusi gandrīz pusgadu. Bezgalības tēmai ar keramikas palīdzību bija pievērsies Valters Vaivars, kura darbā «Bezgalības piliens» izmantots māls, glazūra, aukla, koks. Apjomīgais, no neskaitāmām bezgalības zīmēm sastāvošais lieldarbs prasījis lielu pacietību un motivāciju, ko palīdzējusi uzturēt viņa darba vadītāja.
Diplomdarbus glezniecībā pie skolotājas Aijas Ušerovskas izstrādāt bija nolēmuši pieci audzēkņi. Uzmanību piesaistoša ir Gustava Jundža glezna «Miera laiks un kara laiks», kurā laika pulkstenī atspoguļotas divas pilsētas – miera un kara laikā. Savukārt, iedvesmojoties no savas dzimtas saknēm, Elza Sipoviča uzgleznojusi savas vecvecmāmiņas Ausmas Kalnmeieres portretu. Savus skolasbiedrus mākslas skolā gleznā atspoguļoja absolvente Endija Nikola Kreitenberga, izceļot katra jaunieša raksturīgo kustību vai stāju. Triptrihā «Laiku upe» Alīna Vilciņa atspoguļojusi sevi tautas tērpā, sēžot garas upes krastā, jo tautas dejas ir liela daļa no viņas dzīves. Elīza Bundure noslēguma darba gleznā «Laiks ir bezgalība» pievērsusies sev tik tuvajai Visuma tēmai, kurā bezgalīgā kustībā tvertas spilgtākās planētas.
Pedagoģes Mārītes Šulces audzēkne Ieva Bille uzgleznojusi triptihu «Sievietes laiks», kur par pamatu savam skatījumam uz laiku izmantojusi slaveno Leonardo da Vinči «Monu Lizu». Pirmajā triptriha daļā redzama oriģinālās gleznas Ievas versija, otrajā daļā Monu Lizu jauniete interpretējusi 112 gadu vecumā, bet trešajā daļā – Mona Liza izdzīvo mūsdienu kara un juku laiku. Sarma Neimane savu diplomdarbu izstrādājusi pie pedagoģes Signes Pansovas, un darbā pievērsusies tēmai «Laiks tērpa vēsturē», kurā lieliski izstrādāti cilvēku ķermeņu veidoli un novērojama dažādu krāsu saspēle.
Divas audzēknes noslēguma darbu veidoja modes mākslā pie pedagoģes Olitas Dzelzkalējas. Marta Spruntule iedziļinājusies pagājušā gadsimta sešdesmito gadu hipiju kustībā un radījusi tērpa versiju «Hipiju meitene svētku tērpā», bet absolvente Milana Kačana darinājusi tērpu ar nosaukumu «Princese gotikas stilā». Abos darbos saskatāms rūpīgs darbs, jo reizēm izaicinoši bijis uzšūt smalkos tērpus uz nekustīgām lellēm, kā arī to biezie, garie mati darināti no spolīšu diegiem.
«Jau darbu aizstāvēšanā tika teikts, ka «laiks», ja tas jāattēlo vizuāli, jauniešiem visbiežāk varētu asociēties ar pulksteni, tāpēc nedaudz bijām nobažījušies, ka diplomdarbos sagaidīsim daudz un dažādus pulksteņus. Patiesībā mums ir 16 audzēkņi, taču pulkstenis simboliski saskatāms tikai dažos no noslēguma darbiem – tas jau priecē,» absolventu sniegumu vērtē BMMS direktores vietnieks Mākslas nodaļas izglītības jomā Ainārs Pastors, «noslēguma darbi, absolventu idejas un domas ir stipri dziļākas, nekā mums likās, ka varētu būt. Tēma ir plaši un dažādi atspoguļota – no kara līdz vecvecākiem un vēl tālāk.»
A. Pastors pastāsta, ka jau mācību gada sākumā absolventiem ir jāsāk domāt un izvēlēties, kādā tehnikā un pie kura no pedagogiem noslēguma darbs tiks veidots. Līdz pirmā semestra beigām ir jābūt pirmajām darba skicēm, kā arī aptuveni jāsaprot, kas un kā tiks izstrādāts. Pati diplomdarbu izstrāde nesteidzīgi turpinās otrā semestra laikā. «No priekšmetiem Mākslas nodaļā populārākā ir gleznošana, kas priecē, jo pirms kāda laika tā nebija tik aktuāla. Bieži izvēlas arī māla, tekstilapstrādes un modes apģērba priekšmetus,» viņš atzīst.
Reklāma