Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

FOTO: Grāmatu svētkos savu simtgadi atzīmē Bauskas centrālā bibliotēka

Grāmatu svētku laikā piektdien, 23. septembrī, savu simto jubileju atzīmēja Bauskas Centrālā bibliotēka. Tās darbinieki sanākušajiem piedāvāja, izlīkumot Bauskas galvenās grāmatu krātuves vēstures līkločus, izzinot tās attīstības ceļu un izaugsmi šajā gadsimta ilgajā pastāvēšanas periodā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

1922. gads ir Bauskas bibliotēkas dibināšanas gads. Tālajā 1922. gadā Bauskas pilsētas domes sēdē tika nolemts atvērt pilsētā lasītavu, paredzot 50 000 rubļus tās ierīkošanai. Gadu vēlāk Bauskas pilsētas valde no Kultūras fonda saņēma prāvu grāmatu papildinājumu – 437 dažādas grāmatas, kuru vērtība noteikta jau latos.

Bibliotēkas pirmās mājas bija Bauskas pilsētas valdes nams Pils ielā 19 (tagadējā Plūdoņa iela). Ēka, kuru pilnībā sagrāva 1944. gadā, atradās ielu krustojumā, kur šobrīd ir ziedu veikals “Rozīte” un Bauskas luterāņu draudzes Sv. Gara baznīca.

Taču arī pirms bibliotēkas dibināšanas baušķenieki lasīja grāmatas. Tolaik darbojās dažādas biedrību un privātās bibliotēkas – Bauskas rūpniecības biedrības brīvbibliotēka, Ž. Ruķera grāmatnīcas bibliotēka. To krājums bija specifisks, grāmatu krātuves bija pieejamas tikai biedrības biedriem un nācās maksāt arī biedru naudu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Bauskas centrālās bibliotēkas vadītāja Māra Kuļikauska iestādes simtgadei veltītajā izdevumā “100 gadi, grami bibliotēkas” citē Latvijas Nacionālās bibliotēkas vēstījumu 100 gadu jubilejā: “Pastāvēs, kas draudzēsies!”.

“Arī Bauskas Centrālās bibliotēkas kolektīvs patiesi tic, ka draudzība ir pamatā sadarbībai, izaugsmei un attīstībai. Patiesa draudzība ar bibliotēkas apmeklētājiem un veiksmīga sadarbība ar atbalstītājiem, kopdarbība ar citām bibliotēkām ved mūs uz priekšu!” tā M. Kuļikauska.

Piektdien Bauskas Centrālo bibliotēku jubilejā sveica Bauskas novada domes priekšsēdētājs Aivars Okmanis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Simt gadi – tik lielas un nozīmīgas jubilejas vienmēr liek domāt par aizvadīto, nākotni un cilvēkiem, kas ir bijuši tajā laikā un darbosies tālāk. Kā rakstīts pašā dibināšanas protokolā, “garīgā gaisma, kas tiek dota iedzīvotājiem”. Tā bibliotēka bija sākumā, bet laika gaitā ir notikušas lielas pārmaiņas. Ienākuši pavisam citi pakalpojumi, datortehnika, internets. Laiks mainās un bibliotēka mainās līdzi.

Pašvaldība strādā pie tā, lai bibliotēka tiktu pie jaunas ēkas, lai būtu droši un labi apstākļi gan lasītājiem, gan darbiniekiem. Tas droši vien būs mūsu pirmais nozīmīgais darbs jaunajā bibliotēkas simtgadē,” sacīja A. Okmanis.

Kristīne Čakāne saņēma Bauskas novada domes Atzinības rakstu par ieguldījumu bibliotēkas attīstībā, pozitīva bibliotēkas un novada tēla veidošanu un novada vārda popularizēšanu. Foto: Ivars Bogdanovs

No pašvaldības puses visi bibliotēkas darbinieki saņēma pašvaldības apbalvojumus. Madarai Maslovai-Konrādei domes priekšsēdētājs pasniedza Bauskas novada domes Goda rakstu – par ieguldījumu kultūras darbā, pozitīva bibliotēkas un novada tēla veidošanu un novada vārda popularizēšanu; Santa Gudža un Kristīne Čakāne saņēma Bauskas novada domes Atzinības rakstu par ieguldījumu bibliotēkas attīstībā, pozitīva bibliotēkas un novada tēla veidošanu un novada vārda popularizēšanu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vairākiem citiem iestādes darbiniekiem A. Okmanis pasniedza tencinājuma rakstu – gan par ieguldījumu bibliotēkas attīstībā un atbalstu, gan par spodrības uzturēšanu bibliotēkas telpās.

Pēc iestādes simtgadei veltītā sarīkojuma Bauskas Kultūras centrā interesenti varēja tikties ar Latvijas Nacionālā teātra aktrisi Daci Bonāti, dzejnieku, atdzejotāju, tulkotāju Guntaru Godiņu, kultūržurnālisti Liegu Piešiņu, kā arī rakstnieku, režisoru, aktieri Andri Kalnozolu.

Paralēli BKC izstāžu zālē kā ierasts būs arī grāmatu komercizstāde, kur grāmatas aplūkot un iegādāties
piedāvās izdevniecības – “Kontinents”, “Avots”, “Madris” un grāmatu bāze “Latvijas Grāmata”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Grāmatu svētki simboliski iesāk Bauskas kultūras dzīves sezonu. Te ik gadu savijas tikšanās prieks, izzinošas informācijas gūšana, kultūras programmas baudīšana vai kāds vienkārši ir ticis pie jaunas grāmatas azotē. Foto: Ivars Bogdanovs

Bauskas Centrālās bibliotēkas simtgades izdevumā vēstīts, ka grāmatu svētku vārds Bauskā izskanējis jau 80. gados, kad viesos brauca gan grāmatu izdevēji, gan dzejnieki, taču tiem svētkiem, ko pazīstam tagad, esot citi cēlāji un nolūki.

2002.gadā Viesturu pagastā notika pirmie grāmatu svētki- “Atbalsts lauku bibliotēkām”. To priekšgalā bija Biruta Eglīte, kura aicināja novērtēt lauku bibliotēku nozīmi vietējā kopienā. Vērienīgāko Bauskas bibliotēkas tradīciju, Grāmatu svētkus, daudzus gadus ievadīja politiskā diskusija un politisko spēku grāmatu dāvinājumi, dienas gaitā pārejot Latvijā labi pazīstamu rakstnieku un aktieru stāstījumos. Turpat tika sarīkots arī grāmatizdevēju tirgus.

Bauskas Centrālā bibliotēka priecājas, ka varējusi grāmatu svētkos pieteikt Māru Zālīti, Arno Jundzi, Liju Brīdaku (2003.g.), gan Māru Svīri un Vladimiru Kaijaku (2007.g.), gan Andri Bērziņu (2015.g.), gan Armandu Puči, Olgu Dreģi (2019.g.), kā arī daudzus citus, kuri klausītājos raisījuši interesi, atziņas un smaidu.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (2)

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.