Rundāles multifunkcionālajā centrā no šīs nedēļas līdz 30.jūlijam apmeklējama un iepazīstama īpaša lielizstāde «BikiMETRS».
Šonedēļ, 14. jūnija vakarā, ar Rundāles apvienības pārvaldes vadītāja Aigara Sietiņa uzrunu, pieminot komunistiskā genocīda upuru ciešanas un novēlot, lai vēstures šausmas un pārdzīvojumi neatkārtotos, ar fragmentu lasījumiem no ukraiņu autoru Romanas Romanišinas un Andrija Lesiva grāmatas bērniem «Karš, kurš pārvērta Rondo», kuru no ukraiņu valodas tulkojis Māris Salējs, ar Rundālē pašlaik dzīvojošo ukraiņu bērnu dzejoļu lasījumiem viņu dzimtajā valodā aizsākās izdevniecības «Liels un mazs» lielizstādes «BikiMETRS» atklāšana, informē Rundāles pagastā kultūras darba organizatore Lilita Lauskiniece.
14.jūnijs ir smagu atmiņu un piemiņas diena, un Ukrainas notikumi ir atgādinājums, cik trausla un sargājama ir mūsu pasaule. Represētā Alīda Vilciņa vienmēr savās atmiņās uzsvēra, ka , esot izsūtījumā, ir atcerējusies svētku eglīti, Līgo svētkus, meža zemenītes, ziedošas ābeles un lauku māju skaistumu. Viņas vēlējums bija, lai bērniem un mazbērniem būtu laimīga dzīve, lai viņi prastu novērtēt to, kas ir dots un ko bieži vien nenovērtējam, kamēr nezaudējam.
Atmiņās par savu bērnību, par kara laika bērniem un mīļākajām bērnības grāmatām dalījās mākslas vēsturnieks, rundālietis Imants Lancmanis, kurš aicināja visus novērtēt grāmatu milzīgo nozīmi personības attīstībā un novēlēja, lai nezūd lasītprieks.
Ar savu dzeju un «Bikibuku» grāmatiņu aizsākumu iepazīstināja dzejniece Inese Zandere. Klātesošos uzrunāja izdevniecības «Liels un mazs» direktore Alīse Nīgale. Ar sirsnīgu repertuāru par to, ka tikai mīļi dzīvojot ceļam savu miera, saprašanās un ģimenes māju, izstādes atklāšanu ieskandēja Bauskas vokālā studija «Pigoriņi» (vadītāja Ieva Aušmuksta).
2012. gadā izdevniecība «Liels un mazs» sāka veidot 100 dzejas bilžugrāmatu sēriju«Bikibuks», kurā katrs dzejolis tika izdots atsevišķā kabatas izmēra grāmatiņā. Dzejoļu ilustrēšanā iesaistījās 98 mūsdienu mākslinieki, kuri pārstāv dažādas vizuālās mākslas jomas, paskaidro L. Lauskiniece.
«Bikibuka» mamma – idejas autore māksliniece Rūta Briede – kopā ar dzejas izlases sastādītāju Inesi Zanderi deva viņam vārdu, bet grāmatu dizainers Artis Briedis, veidojot sērijas logo, radīja īsto izskatu: Bikibuks ir mazs ragainis, kas līdzinās atvērtai grāmatiņai. Atrast šo vārdu palīdzēja Jāņa Baltvilka dzejolis «Biki-buki», kas kļuva par pašu pirmo sērijas izdevumu. Pa bilžu grāmatu mazajām durtiņām mājās, kur aug bērni, ienāk lielā māksla.
«BikiMETRS» ir izstādes scenogrāfu Dinas Suhanovas un Reiņa Suhanova ideja – viņi ieraudzījuši «Bikibuku» kā laika un mākslas notikumu metramēru, kur katrai grāmatiņai atbilst viena iedaļa. Izstādē apskatāmie oriģināldarbi dod iespēju samērot tos ar iespaidu, ko rada grāmata. Taču, kā uzsver L. Lauskiniece, ekspozīcija «BikiMETRS» piedāvā dzīvot līdzi arī bikibuku tapšanas procesam – izstāde līdzinās lappusēm no «Bikibuka» dienasgrāmatas: tajā var uzzināt dažādus bikifaktus, pētīt skices un fotogrāfijas, lasīt fragmentus no darba sarakstes, mākslinieku komentārus, pētīt izmantotās tehnikas, iepazīt darbu prototipus – cilvēkus un lietas, ar kvadrātkodu palīdzību savā telefonā klausīties dziesmas, kurās skan «Bikibukā» publicēto dzejoļu teksti.
Izstāde apskatāma Rundāles multifunkcionālā centra zālēs līdz 30.jūlijam darba laikā vai vienojoties pa tālruni nr. 26524190. Ieejas maksa – 2 eiro.
Vai tiešām kultūra ir tikai Rundālē?
Tāda formāta un apjoma izstāde ir kaut kur tuvumā? Te ir cits mērogs. Visā apkārtnē. Gan pils, gan kultūra, gan dzirnavas, gan kafejnīcas. Brauciet un baudiet!
Paldies, ka informējat! Dažreiz grūti izsekot visam līdzi. Kā šo izstādi izdevies atvest un izlikt no Nacionālās bibliotēkas? Noteikti visām ģimenēm iesakām! Ieplānojiet vismaz stundu.
Es jau nesaku, ka ur slikti, mans jautājums un pārdomas bija, ko dara citu pagastu un Bauskas kultūras darbinieki?