Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

FOTO: Jāņu dienas noskaņas Rundālē

Rundāles pagastā sarīkojumā «Lai zied visa pasaulīte!» ceturtdien, 22. jūnijā, 14 stundu garumā bija iespēja baudīt  ielīgošanas pasākuma aktivitātes dažādām gaumēm, «Bauskas Dzīvi» informē pagasta kultūras darba organizatore Lilita Lauskiniece.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šī pasākumu cikla režisore un vadītāja L. Lauskiniece jau no agra rīta visus aicināja izstaigāt Mežotnes pilskalna takas, iebrist agrā rītā Lielupē. Pulksten 9 kultūrtelpā „Mežotnes baznīca” bija iespēja iejusties Saulgriežu noskaņās, klausoties rīta koncertu kopā ar koklētājām Elīzu Zaulu, Asnati Vadzišu un Santu Zaulu-Dūmiņu.

Pēcpusdienā  Rundāles multifunkcionālajā centrā (MFC) un brīvdabas amfiteātrī ģimenēm  bija iespēja izbaudīt bagātīgo  mobilās „Dabas klases” piedāvājumu – izzinošas spēles un sarunas, pļavas augu iepazīšana.

Varēja aplūkot Rundāles MFC „Baltās mājas” gleznošanas studijas un Pakrojas kultūras nama gleznošanas studijas  darbus par filozofisku tēmu „Sieviete pasaulē”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kopā ar tekstilmākslinieci, rakstnieci un dzejnieci Anneli Slišāni varēja aust nelielus augu „dečus” un klausīties dzeju no dzejoļu krājuma „piens”. Dzejoļu krājums un „Tuoraga stāsti” tika uzdāvināti arī Pilsrundāles bibliotēkai.

Ejot cauri centra gaitenim, smaržo kā ziedu pļavā, jo Anneles Slišānes lieldarbs  un mazāki deči ir izlikti aplūkošanai līdz jūlija beigām. Ikdienā deķus viņa glabā, auduma “kokonos” ietītus, katru ar savu numuru, lai nesajūk. Tā nu “kokoni” tika tīti vaļā un smarža ienāca MFC.

 Annele jau trešo reizi ieguvusi latgaliešu kultūras gada balvu “Boņuks”.   Viņa pārsteidza Latvijas 100 gadu jubilejā ar savu projektu “100 deči Latvijai”, kurā katrs no deķiem bija austs no cita materiāla.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

   “Boņuks” saņemts par šī projekta pieejamību neredzīgajiem – pirmoreiz grāmata latgaliešu valodā iznākusi Braila rakstā, kā arī video grāmatā uzfilmēta latviešu zīmju valodā nedzirdīgajiem.  Šo unikālo krājumu bija iespējams aplūkot vakara gaitā.

 Balva arīdzan ir par prozas darbu “Tuoraga stuosti” (no latgaliešu valodas – “Biezpiena stāsti”). Un otro gadu ģimene dzīvo Latgalē, Anneles vecvecāku “sapņu mājā”.

Jāpiebilst, ka 2020. gadā tekstilmāksliniece Annele Slišāne izveidojusi četras apjomīgas tekstīlijas Bauskas novada Vecumnieku apvienības teritorijā esošās Kurmenes katoļu baznīcai. Četri gobelēni, kas tagad rotā baznīcas altārus, ir veltīti Kurmenes katoļu baznīcas 150 gadu jubilejai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pievakarē pie viesu nama «Baltā māja» bija sarīkojumi kopā ar kaimiņiem un draugiem no Lietuvas. Plkst. 19 varēja skatīt ciemiņu – Biržu rajona Vabalninku kultūras nama folkloras ansambļa «Saulala» (vadītājs un akordeonists Petrs Matulis ) – iestudētu dziesmu spēli par vecpuiša Tamoša precībām «Tamošius Bekepuris». Izrāde ļoti sasaucās ar mūsu Alunāna lugām, un to latviski skatītājiem atstāstīja kolorītais teicējs Aloizs Janulis.

Iekštelpās varēja aplūkot Šauļu mākslas studijas “S” (vadītāja Zita Vilutīte), Pakrojas kultūras nama gleznošanas studijas (vadītāja Laimute Veličkiene) un “Baltās mājas” gleznošanas studijas (vadītāja Laura Ikerte) trauslo mākslas darbu izstādi. Visas trīs mākslas studijas sadarbojas gadiem ilgi, kopīgi rīko ekspozīcijas gan Lietuvā, gan Latvijā. Šoreiz mākslas objekti darināti par sievietes sūtības un būtības tēmu, par sievietes noslēpumu, ko atklāj tik tam, kam uzticas, – darbu autores pašas prezentēja  savu veikumu.

Laimute Veličkiene atklāja, ka Pakrojā gleznošanas studijā ir 18 dalībnieču, no kurām regulāri un aktīvi strādā desmit. Pārsvarā dāmas glezno, telpiskus objektus izgatavojušas pirmoreiz. Pati Laimute ir profesionāla māksliniece, kuras pamatdarbs ir māksliniece noformētāja Pakrojas kultūras namā. Šis darbs viņu aizraujot, ar lielu prieku to darot. Pēdējais veikums – Jāņu dienas noformējums, jo Jonines dienu svin arī Lietuvā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Draugi no Lietuvas aplūkoja jauno kultūrtelpu “Mežotnes baznīca”, un vakarā nerima latviešu un lietuviešu dziesmu skandēšana, saprotot, cik līdzīgas un tuvas ir abas tautas.

Multifunkcionālā centra brīvdabas amfiteātrī vēlā vakarstundā varēja noskatīties Durbes amatierteātra “Dīvtrons”(režisore Inese Ceriņa) un durbēniešu  radīto filmu “Atrast īsto” (pēc R. Blaumaņa darbu motīviem). “Gada izrādes 2021” žūrija to atzinīgi novērtējusi kā oriģinālu audiovizuālās izrādes interpretāciju.

Visi foto: Ivars Bogdanovs

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (4)

  1. Bauska arī! Feini, ka viss notiek! Biju gan tikai viesis šajā apvidū, bet tirdziņā Bauskā biju un Meźotnes baznīcā biju rīta koncertā . Un Dievdārziņā. Un Svitenē. Un izstādè Bikibuka. Ir vērts, ka informē. Uzzināt var, ko pieredzēt. Lūdzu, dariet to vairāk! Man gan bij tik 3 dienas.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.