Ceturtdien, 30. martā, Bauskas kultūras centrā notika Bauskas novada skolēnu koru skate. Savu māku demonstrēja četri kori. Koru konkursus organizē Bauskas bērnu un jauniešu centrs sadarbībā ar izglītības nodaļu, skolēnu koru diriģentiem, izglītības iestādēm un Valsts izglītības satura centra kora mūzikas ekspertiem. Konkursā kori piedalās divās grupās: A grupa – vispārējās izglītības iestāžu ar padziļinātu mūzikas apmācību un interešu izglītības iestāžu kori; B grupa – vispārējās izglītības iestāžu kori.
«Viena meita Rīgā dzied, /Otra dzied Valmierā. /Abas dzied vienu dziesmu, – Vai tās vienas mātes meitas?» Arī Bauskā dzied, Bauskas novadā dzied un ne jau tikai mātes meitas. Arī puiši dzied! Un šodien, lai tiek piedziedāts ikviens Bauskas stūrītis. Lai labi skan!» ievadot pasākumu, sacīja tā vadītāja Vecumnieku vidusskolas 9.b klases audzēkne Rasa Rušmane.
Žūrijā darbojās diriģente, Bauskas kultūras centra jauktā kora «Mežotne» vadītāja Mārīte Jonkus, Bauskas mūzikas un mākslas skolas kora vadītāja diriģente Inga Bukša un mūzikas pedagoģe, speciāliste zēnu koru jautājumos Dita Mūrniece.
Uz skatuves kāpa Vecumnieku vidusskolas zēnu koris, diriģente Zaiga Jēgere, koncertmeistare Līga Eglīte. Puiši izpildīja dziesmu ar Ulda Marhilēviča mūziku un Guntara Rača vārdiem «Kas tagad notiks?» no cikla «Gaismas atgriešanās», latviešu tautasdziesmu Jāņa Branta apdarē «Rīgas puikas tiltu taisa» un dziesmu ar Raimonda Paula mūziku, Guntara Rača vārdiem «Ai, zeme, zemīte!».
Nākamais savu māku rādīja Bauskas pilsētas pamatskolas 5. – 9. klašu koris, diriģente Ilze Bērziņa, koncertmeistare Evija Bonāte.Skolēni uzstājās ar dziesmu «Iedomājies!», Uldis Marhilēvičs, Guntars Račs, «Daiļu dziesmu es dziedāju», Laura Jēkabsone, latviešu tautasdziesmas vārdi, kā arī Ērika Ešenvalda, Māras Zālītes «Lāčabērni» no cikla «Manas mājas».
Savukārt Iecavas vidusskolas 5. – 9. klašu koris, diriģente Milita Pīlādze, koncertmeistare Ineta Rozentāle, dziedāja Kārļa Lāča, Evitas Mamajas «Jūriņ’ prasa» no cikla «Jaunības dziesmas», Jāņa Lūsēna, Māras Zālītes «Paši skaistākie vārdi» un latviešu tautasdziesmu Jāņa Rozīša apdarē «Stāvēju, dziedāju».
Noslēgumā uz skatuves kāpa Vecumnieku vidusskolas 5. – 12. klašu koris, diriģente Zaiga Jēgere, koncertmeistare Līga Eglīte, ar Kārļa Lāča, Evitas Mamajas «Ja tu teiksi» no cikla «Jaunības dziesmas», Lauras Jēkabsones skaņdarbu ar latviešu tautasdziesmas vārdiem «Daiļu dziesmu es dziedāju» no cikla «Daiļas dziesmas», kā arī latviešu tautasdziesmu «Es atnācu uguntiņu» ar Zigmara Liepiņa mūziku.
Mārīte Jonkus, diriģente, žūrijas locekle, «Bauskas Dzīvei» koru sniegumu vērtēja šādi: «Sniegums bija pārliecinošs, pat pārsteidzoši labs. Visi labi pastrādājuši pēc kovidlaika. Šie kori sevi pārstāvēja godam.»
Bauskas bērnu un jauniešu centra interešu izglītības metodiķe Zaiga Jēgere, atbildīgā par šo pasākumu, komentējot koru skaitu, teic: «Tā tas ir, ka maz, bet tā ir pirmā skate pēc kovida. Priecājos, ka vismaz četrus izdevās pulcināt, katrā grupā darbojas kāds kolektīvs, un skanējums bija labs. Tas pierāda, ka Bauskā var dziedāt. Tā ir uzvara arī pašiem bērniem, jo skatuves kultūra un sacensību gars nopietnas žūrijas priekšā ir jāizkopj.»
Skate notiek, lai sekmētu un motivētu bērnu un jauniešu līdzdalību Dziesmu un deju procesā, kultūras mantojuma apguvē, iesaistoties Latvijas skolu dziesmu svētku tradīcijas saglabāšanā un pilnveidē.
Skates rezultāti
@ Vecumnieku vidusskolas zēnu koris – 1. pakāpe (44,5 punkti), tiek virzīti dalībai Zemgales reģiona 2. kārtas konkursam «Puikas! Dziedāsim!» 20. aprīlī, kurā tiks noskaidroti 11. Latvijas Zēnu kora salidojuma dalībnieki; diriģente Zaiga Jēgere, koncertmeistare Līga Eglīte.
@ Iecavas vidusskolas 5. – 9. klašu koris – 1. pakāpe (43 punkti); diriģente Milita Pīlādze, koncertmeistare Ineta Rozentāle.
@ Bauskas pamatskolas 5. – 9. klašu koris – 1. pakāpe (43 punkti); diriģente Ilze Bērziņa, koncertmeistare Evija Bonāte.
@ Vecumnieku vidusskolas 5. – 12. klašu koris – augstākā pakāpe (45,5 punkti); diriģente Zaiga Jēgere, koncertmeistare Līga Eglīte.
Koru mākslinieciskais un tehniskais sniegums tiek vērtēts pēc 50 punktu skalas.
Avots: BJC.
Malači ilggadējie koru diriģenti! Rodas gan jautājums – cik Bauskas novadā ir skolas?
Kora un ansambļa dziedāšanas tradīcijas Bauskā saglabā un izkopj vienīgi pamatskolā. Acīmredzot, citās skolās tas nav cieņā un ir nesvarīgi. Un te nav vainojams nekāds lielais kovidnedarīšanas laiks. Varbūt laiks apzināties un aizdomāties par šo tik būtiskās un saudzējamās latviskās tradīcijas nespējību Bauskas skolās un kaut ko pārvērtēt?