Piektdien, 13. septembrī, Viļa Plūdoņa muzejā «Lejenieki» norisinājās Dzejas dienām un novadnieka Viļa Plūdoņa 150 gadu jubilejai veltīts sarīkojums.
Pasākumu ar dziesmu «Mazu brīdi pirms», kuru vārdu autors ir Vilis Plūdonis, atklāja mūziķi no Iecavas Patrīcija Spale un Armands Rutkovskis.
Nākamā sarīkojuma aktivitāte bija Dobeles Dārzkopības institūta selekcionēto ceriņu «Vilis Plūdons» stādīšana dzejnieka dzimto māju pagalmā blakus tur jau esošajiem ceriņkrūmiem, kurus savā laikā stādījis pats Plūdons. Īpaši radītā parastā ceriņa šķirne ziedēs vidēji agri un bagātīgi. Ziedpumpuri solās būt sārti violeti, bet ziedi – ļoti lieli, sārti violeti un aromātiski.
Pēc krūmu iestādīšanas sarīkojuma apmeklētāji sapulcējās muzeja klētī, kur Latvijas Bankas galvenais mākslas un dizaina eksperts Edgars Zvirgzdiņš klātesošos iepazīstināja ar kolekcijas monētu «Bērnu prieki», kas izgatavota par godu novadnieka jubilejai. Monētā redzami dzejoļa «Zaķīšu pirtiņa» un «Rūķīši un Mežavecis» fragmenti mākslinieces Annas Vaivares interpretācijā. Tagad monēta ir Viļa Plūdoņa muzeja īpašumā, kur tiks izlikta apskatei arī muzeja apmeklētājiem.
Pasākumu apmeklēja arī Griķu un Īslīces pamatskolas bērni, kuriem tika piedāvātas vēl arī citas aktivitātes. Kopīgi bērni veidoja zīmējumus, iedvesmojoties no Plūdoņa dzejas rindām, kā arī sacentās ābolu lasīšanā.
«Mēs apmeklējam visus pasākumus, kas saistīti ar Vili Plūdoni, jo paši esam no Ceraukstes pagasta, tāpēc muzeju apmeklējam bieži. Esmu latviešu valodas un literatūras skolotāja, esmu ieinteresēta, lai bērni pēc iespējas vairāk iepazītu literatūru un savu novadnieku,» stāsta Griķu pamatskolas skolotāja Zeltīte Šmite, «pirmajā gadā, kad atnācu strādāt uz skolu, literatūra skolēniem šķita ļoti garlaicīga. Kopīgi strādājot, rakstot savu dzeju un iepazīstot to, domas mainījās. Esmu atbildīga par to, lai bērni iemīlētu un izprastu dzeju kaut nedaudz vairāk.»
Pasākuma noslēgumā apmeklētāji brīvi pastaigājās pa muzeja teritoriju, iepazīstot Viļa Plūdoņa dzimtās mājas un novadnieka dzīvi savā laikā.
Cikos tad sākās šis pasākums? Žēl, ka neredzējām informāciju par to un netikām.