Latvijā arvien biežāk iespējams novērot ziemeļblāzmu. Pagājušajā nedēļā uz Saules virsmas tika fiksēts lielākais saules uzliesmojums kopš 2017. gada, tika prognozēts, ka zemi sasniegs divas ģeomagnētiskās vētras. Pastāvēja iespēja, ka ziemeļu platuma grādos varēs redzēt ziemeļblāzmu, iepriekš ziņoja BBC.
Šāda informācija lika aizvadītajās brīvdienās sarosīties Latvijas “ziemeļblāzmas medniekiem”. Sociālajos tīklos dažādās grupās tika apspriestas labākās vietas un laiks dabas parādības novērošanai. Taču solītais gaismas šovs debesīs tik drīz neparādījās, tas nobīdījās uz svētdienas un pirmdienas nakti. Naktī uz svētdienu tas bija daudz blāvāks nekā cerēts. Daudziem izdevies kāvus debesīs iemūžināt pirmdienas vakarā un naktī uz otrdienu.
Īslīcietis Didzis Stūris ziemeļblāzmu naktī ziemeļblāzmu nofotografējis Īslīces pagastā. “Šajā reizē bija laba ziemeļblāzma. Pat ar acīm bija labi redzami gan zaļie, gan sarkanie izstarojumi,” stāsta D. Stūris. Viņš dabas parādību iemūžinājis gan ar telefonu, gan fotoaparātu, gan “Go pro” kameru.
Dabas fotogrāfs Agris Ieviņš skaidro, ka dzīvē tik spilgtas krāsas nav, bet lai iegūtu šādu skatu ir nepieciešams fotoaparāts ar statīvu, var arī ar telefonu. Vēlams izmantot telefonam statīvu, vai nolikt uz nekustīgas līdzenas vietas. Šādām bildēm notiek arī pēcapstrāde, kur tiek izmantota programma “Lightroom”. Lai foto izdotos, jāizmanto iestatījumi: M režīms, F 2,8, 10s, ISO 2500. Lai varētu ieraudzīt vienmēr jāskatās uz ziemeļiem, un jābūt skaidriem laikapstākļiem, jāseko saules aktivitātei un jāielādē aplikācijas, piemēram, “Aurora Alerts” vai “Aurora”.
Tikmēr Latvijas Televīzijas laika ziņu redaktors Toms Bricis apbēdinājis ziemeļblāzmu entuziastus, atklājot, ka publiski pieejamie prognožu modeļi ir ļoti aptuveni un uz tiem nevajadzētu paļauties.
“Kosmisko apstākļu prognozes joprojām ir bērnu autiņos. Ja tās salīdzina ar laika apstākļu prognozēm. Ziemeļblāzmu un magnētisko vētru prognozēšanas modeļi salīdzinoši ir atpalikuši par aptuveni 30 gadiem,” intervijā LTV skaidroja T. Bricis.
Izvirdums uz Saules, kas vērsts uz Zemi, tika lēsts, ka ir spēcīgākais pēdējo septiņu gadu laikā. “Tiešām tika gaidīta spēcīga magnētiskā vētra. Cilvēki, kas ir entuziasti ziemeļblāzmu ķeršanā, bija satraukti, kas nu būs. Rezultātā magnētiskā vētra atnāca krietni vēlāk, bija krietni vājāka. Šādas ziemeļblāzmas ir redzamas vairākas ik gadu. Prognozes joprojām ir ļoti mazticamas,” norāda T. Bricis.
Nu bija un izbija.Čiks un gatavs vien īsu brīdi.Tādēļ jāšūmējas?
Citi dēļ tā čiks ir gatavi doties uz Kolku, uz Vecāķiem, uz Ķemeru purvu vai nez kur vēl. Ziemeļblāzmas mednieki publiski vaicā tajos forums kur tad vislabāk skatīties braukt un viens feini atbildēja – gultā- Instagramā 🙂 Bet tiešām var apbrīnot cilvēkus, kuri savu miegu upurē un klīst pa Latviju, lai noķertu labāko kadru. Dažiem tas ir veiksmīgi izdevies. Paldies par kadriem!
Daba vienkārši ir unikāla. Es šogad nogulēju. Ehhh …
Klauni.Tad dzīvojat Islandē un kaifojiet katru nakti.