Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

FOTO: Rundāles mājtirgum atzīmēta desmitā jubileja

Tirgus laukumā līdzās Rundāles multifunkcionālajam centram 4. jūnijā rundālieši jautri un sirsnīgi atzīmēja Rundāles mājtirgus desmito gadadienu. Tirgoties gribētāju nebija daudz, toties enerģisku priekšnesumu gan.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viesiem savu pārākumu pār apvidus automašīnu demonstrēja Pilsrundāles spēkavīrs Jānis Ilgavižs, spējot «dzels rumaku» pacelt pat vairākkārtīgi. Romu tautas deju kolektīva «Rademila» kruzuļaino brunču ņirboņa uzmundrināja dzestrajā vasaras dienā, tāpat muzikālus sveicienus klātesošajiem bija sarūpējis Bauskas pūšaminstrumentu kamerorķestris Aigara Dziļuma vadībā. Spītējot lietum, atnākušos priecēja vēl arī citi vietējie amatierkolektīvi.

Spēkavīrs Jānis Ilgavižs. Foto: Ivars Bogdanovs

Jubilejā neiztika arī bez cienasta. Rundālietes Inese un Marija, gluži tāpat kā pirms desmit gadiem, uz tām pašām pannām cepa vienu rauga mīklas pankūku cepienu pēc otra. Arī piedevas – ērkšķogu, zemeņu, ābolu, plūmju, aveņu un citu dārzā salasīto ogu ievārījumi – pašu gatavotas. Sievas bija sarūpējušas ne tikai desertu, bet arī divus katlus kreftīgas pupiņzupas. Tajā bez pupām arī cauraudzis, grūbas, kartupeļi. Īstu zemnieku zupu, kā to nodēvēja pašas virējas, pasākuma viesiem dalīja Tamāra. Rundālieši mieloties nebija skubināmi. Turpat katram bija pa zupas šķīvim rokā, un pēc tam bija kārta arī pankūkām.

Pilsrundāliete Līga Žukauska uz tirgu bija atnesusi atrādīt pašas darinātās lupatiņu segas, kuras top no ikdienas nodarbošanās – šūšanas – audumu pārpalikumiem. Savam priekam vai pēc pasūtījuma Līga darina arī auduma zvēriņus, ziedus, brošas un citus niekus. Tirgoties gan viņa parasti netirgojas, taču mājtirgū piedalās jau desmito gadu pēc kārtas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vēl viena uzticīga mājtirgus dalībniece ir Anita Maldute no Vecrundāles puses. Kā katru gadu, arī šajā viņa atvedusi pašas darinātos sierus un biezpienu. «Pati slaucu, pati ražoju,» tā Anita. Kaut viņas ikdiena nav saistīta ar piena produktu ražošanu, Anita smej, ka vietējie ik reizi prasot, vai tad tiešām šogad nebūs. Tāpēc arī desmitajā mājtirgus sezonā Anita ar savu divu gotiņu palīdzību bija sarūpējusi sieru ar ķirbju sēklām, ķimenēm, kuru arī nokūpinājusi, kā arī biezpienu.

Foto: Ivars Bogdanovs

Mājtirgū varēja iegādāties arī pirmo Rundāles ūdensdzirnavu pagrabā esošajā alus darītavā brūvēto miestiņu «Rudmate». Santa Švāģere atklāj, ka zināms bija vien tas, ka šis būs Rundāles alus, bet konkrētās šķirnes nosaukums nācis spontāni. Gaišajam lāgertipa alum ar maigu garšu nu Rundāles vārds jānes arī gardēžu aprindās. Pagaidām iegādājams tikai Ūdensdzirnavās un nobaudāms vietējā restorānā.

Rundāles pagasta kultūras darba organizatore Lilita Lauskiniece pastāstīja, ka mājtirgus ideja sākās 2013. gadā, sakārtojot tirdzniecības vietas Pilsrundālē, piesaistot vietējos ražotājus un izveidojot zīmolu «Kronēts Rundālē». Nosaukts par mājtirgu, jo tolaik īpaši tika aicināti piedalīties tie, kas mājās paši kaut ko gatavo.

Sarīkojuma vadītāja Lilita Lauskiniece sarunā ar rundālieti Kristīni Dzidrumu (no kreisās), kura arī pirms desmit gadiem piedalījās mājtirgus veidošanā Rundālē. Foto: Ivars Bogdanovs.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.