Codes folkloras kopa «Dreņģeri» sestdien, 25. februārī, Skaidrītes dienas festivālā pulcināja septiņus tautas mūzikas kolektīvus no Latvijas un Lietuvas, portālu informēja «Dreņģeru» vadītāja Ināra Grēniņa.
Šis bija jau 17. codiešu rīkotais folkloras kopu festivāls «Skaidrītes diena», kas tiek ik gadus organizēts «Dreņģeru» iepriekšējās vadītājas Skaidrītes Kuķalkas piemiņai, un šoreiz tieši sagadījās Skaidrītes vārdadienā, pastāsta I. Grēniņa. Pēdējos pāris gados gan korekcijas ieviesa Covid-19, tālab pērn, piemēram, festivāls notika 3. septembrī zaļumos nevis telpās.
Pašlaik kolektīvi gatavojas Dziesmu un deju svētkiem. Dažu pārpratumu pēc skatē, kad kopu koncertēšanas video ierakstus vērtēja žūrija un atlasīja tās, kas muzicēs svētkos Rīgā, folkloras kopa «Dreņģeri» nonākusi tautas mūzikas kolektīvu jeb kapelu grupā. Tāpēc, lai iepazītu kapelu dalībniekus un viņu muzicēšanu, šoreiz uz festivālu aicinātie draugi bija tautas mūzikas grupas.
Bauskas novadu festivālā pārstāvēja divas tautas mūzikas grupas – «Dreņģeri» un Bārbeles lauku kapela «Savējie». Bārbeles kapelu varētu dēvēt arī par Mediņu ģimenes kolektīvu, jo šīs kapelas sastāvā muzicē Mārtiņa un Ainas Mediņu ģimenes trīs paaudzes: sestdien Codē Mārtiņš spēlēja taustiņinstrumentus, kundze Aina – bandžo, dēls Gatis bungas, mazmeita Emīlija – tamburīnu, savukārt Mediņu vedeklas Ievas mamma Baiba Pētersone spēlē akordeonu un ir šīs kapelas vadītāja. Solists ir Gints Lācis.
Ciemos pie codiešiem atbraucis kolektīvs no Ķekavas novada Daugmales «Dāre». Viņu mūzikas instrumentu klāstā īpašu vērību izpelnījās neparastas formas cītara, ko spēlēja Mārīte Juška un ko izgatavojis viņas dzīvesbiedrs Artūrs. Kā minēja kolektīva vadītāja Marta Sīle, arī «Dāre» Codes festivālā piedalās pirmoreiz.
Toties Brocēnu «Pēterpogas» kopā ar vadītāju Anitru Arājumu šeit muzicēja jau pērn – 3. septembrī. Tāpat no pagājušā festivāla daudzi atceras ciemiņus no Lietuvas, no Biržu rajona Parovējos seņūnijas. Pērn Codē uzstājās ansamblis «Melodija» ar dziedošo sastāvu, tagad bija tikai instrumentālās mūzikas priekšnesums. «Melodijas» vadītājs Vītauts Kavaļausks ir arī seņūnijas kultūras nama mākslinieciskais vadītājs, brīvi runā latviski, jo savulaik dzīvojis un mācījies Bauskā, beidzis Bauskas mūzikas skolu un absolvējis Jelgavas mūzikas vidusskolu. Festivāla dalībnieku pulkā bija kapela «Luste» no Penkules Dobeles novadā.
Tālu ceļu braukuši «Sēļu muižas muzikanti» no Valmieras novada Sēļu pagasta. Šī kapela ir senākā un aktīvāk muzicējošā Valmieras novadā, sacīja vadītāja Iveta Dukaļska. Viņa atklāja, ka stingrajā kapelu vērtēšanas konkursā atlasei uz Dziesmu un deju svētkiem «Sēļu muižas muzikanti» ir ceturtā labākā kapela Latvija. Viņa arī pastāstīja, ka regulāri rīko tautas mūzikas svētkus un festivālus, šovasar visus aicina uz jau 22. svētkiem Barkavā. «Sēļu muižas muzikantu» repertuārā ir 20. gadsimta 30. – 50. gadu mūzika. Par šīs kapelas priekšnesumu labus vārdus sacīja arī Codes skolas zālē sanākušie interesenti – «ļoti labs muzikālais salikums ar trim dažādiem instrumentiem un balsīm, patīkams aranžējums, bauda klausīties».
Kapelas tagad satiksies Dziesmu svētkos Vērmanes dārzā Rīgā 7. jūlijā, tas būs skatītājiem un klausītājiem bezmaksas pasākums.
Reklāma