Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

FOTO: Codē satiekas un koncertē tautas muzikanti no Zemgales, Vidzemes, Kurzemes un Lietuvas

Tautas mūzikas festivāls «Skaidrītes diena» Codes skolas zālē 24. februārī bija sapulcinājis viesus no pašu Bauskas novada, citiem novadiem Zemgalē, Vidzemē un Kurzemē, kā arī no Lietuvas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā skaidro mājinieku – Codes folkloras kopas «Dreņģeri» – vadītāja Ināra Grēniņa, starptautisks festivāls tiek rīkots ik gadu februārī, pēc iespējas tuvāk datumam, kad Skaidrītēm ir vārdadiena, tas veltīts «Dreņģeru» iepriekšējās vadītājas Skaidrītes Kuķalkas piemiņai.

Šajā sestdienā festivālā uzstājās deviņi dažādi kolektīvi: Codes «Dreņģeri», Ezeres pagasta lauku kapela «Kaimiņi», Daugmales kapela, kolektīvs «Santaka» no Nemunēlis Radvilišķiem Lietuvā, Svitenes folkloras kopas koklētāji, kapela «Žeimelis» no Žeimes pilsētiņas Lietuvā, Iecavas «Tarkšķi – muzikanti», ar virtuozu akordeona solo uzstājās Vītauts Kavaļausks no Biržiem Lietuvā, muzicēja un dziedāja ansamblis «Luste» no Penkules.  

Kā minēja kultūras pasākumu organizatore Codes pagastā Solvita Rotberga, «to, kas vēlējās piedalīties bija daudz vairāk nekā spējam mūsu skolas zālītē uzņemt. Plaša kultūras nama ar zāli nav, draudzīgi sadzīvojam ar skolu, bet telpas ierobežo dalībnieku skaitu.»

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Katram no muzicējošajiem kolektīviem ir sava «odziņa», dažādi instrumenti. Ķekavas novada Daugmales kapela spēlē tautas mūziku, dzied un meistaro savus mūzikas instrumentus. Allaž īpašu interesi raisa viņu neparastās formas cītara. Šoreiz Codē vadītāja Mārīte Juška spēlēja tikko uzmeistarotu cītaru.

Savukārt «Lustes» muzikantu vecākā paaudze atzina, ka «tās dziesmas, kas mūsu jaunībā bija jaunas, tagad jau ir folklora» un nodziedāja: «Ai, tēvu zeme stūru stūriem,/ Cik tuvs un pazīstams it viss..» (L. Briedis un R. Pauls «Cielaviņa»).

Svitenes folkloras kopa nemitīgi mācās un apgūst ko jaunu, pašlaik tā ir kokles spēle. Kopas vadītājs Leons Zarāns instrumentus izgatavojis visām dalībniecēm un pats sev, tāpat viņa roku darinājums ir ģīga, ko festivāla koncertā spēlēja jaunpienācēja kolektīvā Iveta Balode.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Iedzimtā sviteniece, pašlaik dzīvo Elejā un strādā Jelgavas 4. vidusskolā. Kopā ar sviteniekiem nesen sākusi dziedāt Inese Lavrinoviča. Vēl Svitenes folkloristiem pievienojies Bauskā dzīvot sākušais Vairis Kurpnieks – programmētājs un šahists, kam aizraušanās ir tautas mūzika, viņš festivālā spēlēja akordeonu. Svitenes folkloristi gatavojas maijā svinēt sava kolektīva 25 gadu jubileju. No pirmās dienas te muzicē Ilga Vaičūne, Gunta Novika un Daiga Medvedeva.

Festivāla dalībniekus sveica un uzrunu teica bijusī Codes pagasta nodaļas vadītāja, tagad Bauskas apvienības pārvaldes vadītājas vietniece Dace Šķiliņa, savukārt koncertprogrammas izskaņā visi vienojās tautasdziesmā «Vij, dieviņ, zelta viju», kuras vārdi izskanēja kā brīdinājums, kā aicinājums būt modriem: « Vij, dieviņ, zelta viju/ Visgarām tēvu zemi,/ Lai nenāca sveša salna/ Tēvu zemē ziedu raut.»

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (5)

 1. Ļoti jauka tradīcija Atceros Skaidrīti Kuķalku ..bija jauki laiki Bija skaisti ,kad bija C

 2. Paši sev uztaisa ballīti par novada naudu,viens otru apsveic,par skatītājiem nospļauties,jo tiem nebija vietas.

  5
  6
 3. Tradīcija kā tāda – cienījama un godājama, noteikti arī veidota sirsnīgā un patīkamā atmosfērā. Tikai žēl, ka tik ļoti maz jaunu cilvēku šo sfēru pārstāv. Nav īsti skaidrs, vai nav intereses, vai arī neprot jauniešos šo interesi radīt?

  4
  2
 4. Ha, ha, apskatot regulāri pašu Codiešu atsaucību uz dažādiem pasākumiem , žēl paliek to mākslinieku, kas uzstājas teju tukšā zālē.
  Ja nu ĻOTI gribēji,tad jau varēji tur maliņā apsēsties un baudīt pasākumu, ticu, ka nemaz nebiji aizgājis uz pasākumu, bet sēdi savā dīvānā un bubini.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.