Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

FOTO: Tūkstošiem cilvēku gājienā pieprasa ‘atbrīvoties no padomju mantojuma’; starp viņiem arī Bauskas novada ļaudis

Piektdien, 20. maijā, lielas ļaužu masas Rīgā pulcējās gājienā “Par atbrīvošanos no padomju mantojuma”. Gājiena dalībnieku mērķis bija pieprasīt pēc iespējas ātrāku Pārdaugavā esošā objekta, kurš veltīts Padomju armijai, demontāžu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Valsts policija vērtē, ka gājienā piedalījās apmēram pieci tūkstoši cilvēku, bet šo skaitli daudzi apšauba. Katrā ziņā aculiecinieki norāda, ka brīdī, kad pirmie gājēji nokļuva pie koncerta vietas netālu no Pārdaugavā esošā objekta, tad kolonnas aste vēl esot bijusi pie Melngalvju nama Vecrīgā.

Gājienu «Par atbrīvošanos no padomju mantojuma» rīkoja entuziastu grupa, kas vēlējās paust viedokli, ka no padomju mantojuma jāatbrīvojas pēc iespējas ātrāk. Pazīstamākie starp organizatoriem bija dziedātājs Ralfs Eilands, aktieris Intars Rešetins, organizēja arī Ģirts Kalniņš, Andris Kulbergs, Zane Liene, Inga Jakobsone un citi aktīvisti. Starp organizatoriem bija arī «Brīvības konvoja» rīkotājs Reinis Pozņaks, bet viņš pasākuma laikā kopā ar kārtējo mašīnu konvoju bija ceļā uz Ukrainu.

Pirmā tikšanās vieta bija pie Brīvības pieminekļa, kur pēc kopējas himnas dziedāšanas gājiens lēnām un mierīgi devās uz koncerta vietu Pārdaugavā. Ļoti daudziem gājiena dalībniekiem bija Latvijas un Ukrainas karogi un cita simbolika. Bija arī oriģinālāki gājēji – vīri ar lieliem veseriem. Ar plakātiem ļaudis aicināja nojaukt Pārdaugavā esošo objektu, norādot, ka tas ir gan sliktā stāvoklī, gan ir nevajadzīgs mūsdienu sabiedrībai. Aktīvisti aģitēja par atbalstu «Azov» bataljonam Ukrainā, kā arī izmantoja jauno jēdzienu – rašismu, norādot, ka pret rašisma izpausmēm un izplatību ir jācīnās.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pa ceļam vairākās vietās bija mūzikas pavadījums, muzicēja arī Iecavas folkloras kopa «Tarkšķi». Interesantu kompozīciju bija izveidojuši Latvijas Dzelzceļa muzeja aktīvisti, kas bija izkārtojušies it kā aiz restēm, atgādinot Padomju Savienības laikus Latvijā.

Ivars Kalada no Gailīšu pagasta (no labās) piedalījās gājienā Rīgā. Foto: Uldis Varnevičs

Cilvēki bija ieradušies no daudzām Latvijas pašvaldībām, tostarp arī no Bauskas novada. Ivars Kalada no Gailīšu pagasta norādīja, ka jau pēdējās atmodas laikā laucinieki bija tie, kas cēlās un brauca uz Rīgu, gatavi aizstāvēt neatkarīgu Latviju, paužot savu viedokli gan demonstrācijās, gan uz barikādēm un arī tagad cilvēki no laukiem ir ieradušies paust valdībai savu viedokli.

Pasākumā piedalījās arī Kārlis Ulmanis no Bārbeles pagasta Gaismas ciema, kas ir viens no galvenajiem iniciatoriem cīņā pret padomju mantojumu. Viņš atzina, ka jūtas ļoti apmierināts, redzot, cik daudz cilvēku ieradušies uz pasākumu un kādu atbalstu pauž idejai par cīņu pret padomju mantojumu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Koncertu uzsāka Viktors Zemgals ar dziesmu, kas savulaik apvienojas Baltijas valstis «Atmostas Baltija». Cilvēkus uzrunāja pazīstamas politiskās, ekonomiskās un kultūras personas, dziedāja «Pērkons», Rodrigo Fomins jeb Igo, «Dzelzs vilks». Ļoti daudz bija jaunās paaudzes pārstāvju, kur daudziem šāds gājiens bija pirmais mūžā un izsauca spēcīgas emocijas.

Gājiens notika mierīgi. Valsts policija informēja par astoņiem aizturētajiem. Tagad jāgaida, kāda būs Latvijas valdības reakcija.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (19)

 1. Gājienā un koncertā bija reāls prieks redzēt jaunus, savstarpēji iecietīgus un patriotiskus cilvēkus. Kaut kāda vārdā nenosaucama kopības apjausma. Laiku pa laikam šo vajag, lai nepazaudētu piederības sajūtu Latvijai! Vienas tautas, kopīgu vērtību un patriotisma sajūtu, kuru nevar mākslīgi izdomāt un radīt. Tā, vai nu ir vai tās nav. Piektdien bija.

  19
  12
 2. Pieminekļa nojaukšana ir spļāviens sejā arī Ukrainai,pret fašistisko Vāciju plecu pie pleca cīnījās arī citas valstis ne tikai Krievi, un šis piemineklis tika uzstādīts arī viņiem par godu…

  19
  14
 3. Tas piemineklis ir spļāviens sejā visai latviešu tautai, tas celts par godu Latvijas okupācijai, lai krievi tādus ceļ savā zemē, bet ne citās valstīs, ja tev viņš ir tik mīļš, tad noliec istabā pie gultas – naktī gulēt nevarēsi.

  16
  17
 4. atzistams pasakums konkreta obeliska sakara. pienemu, ka padomju kareivju apbedijumos piemineklus nesaks graut, citadi ta jau butu tisa zaimosana. attieciba par padomju mantojumu- nu tad jau pedejais laiks ari atbrivoties no padomju laika pensionetiem ieredniem, kuri aizvien turpina dirnet ari bauskas dome…

  8
  6
 5. cik no padomju laika ieredniem bauskas novada ieriednieciba ir augstakas izglitibas diploms ar LV gerboni…

  5
  3
 6. tapec ari negrib sakartot pasi savus piemineklus un kapus. priedites vispar driz ieskures Lielupe…uzlika koka burus izsmieklam…lidzigi vazites. pabiju Jelgava kapos. tur tads bardaks nav. visur ir nopietni konteineri. varbut vispirms tiekam gala ar saviem, pirms keramies klat citiem…

  7
  4
 7. Biedri!Jums ir nepareizs skatījums!Pa priekšu iznīcināsim Nepareizos kapus,pēc tam ķersimies klāt savejajiem.Mūsu nākotne ir kremacija!Satikimies kolumbarija!

  5
  5
 8. Ierosinu gājienu valstiskā līmenī, lai tiekam pie apvdeceļa ko sola jau 30 gadus. Ja nedarbosies, tad nojaucam tiltu, ja jau jaukšana panesusies. Ar PVN pārtikai, OIK to pašu. Varbūt jāsasrunā hakeri no anonimus, lai regulāri valstij atslēdz elektrību kamēr OIK nav likvidēts.

  14
  4
 9. tiešām, pret fašismu tolaik tiešām cīnījās daudzas valstis, bet šis piemineklis ir veltīts vien PSRS armijas karotājiem, arī okupantiem, jo skaidri, pat bez brillēm redzams, ka galvā “atbrīvotājiem’ ir padomju bruņucepures un rokās PPŠ automāts. Tā kā paliksim vien pie sen zināmā viedokļa, kam piemineklis veltīts un kādu “auru” tas veido.

  13
  6
 10. no ko jus tur mokaties—jauciet visu psrs mantojumu—saciet ar hes, dzelzcelu,dzivoklu namus, kapec tikai pieminekli?

  11
  10
 11. var jau mēģināt pirkstu pielīdzināt citai, īpaši krievvalodīgajiem mīļai un bieži piesauktai ķermeņa daļai, bet okupācijas laikā pašu latviešu uzcelto pielīdzināt valsts okupantus un izvarotājus slavinošam betona izstrādājumam, var tikai tāds cilvēks kurš pats ir padomju mantojums. Un šeit, komentāru sadaļā redzams, ka arī tādā latviskā pilsētā kā Bauska, ir ne mazums dzīvā padomju mantojuma, kas jebkurā laikā var pieņemt nacistisku vai fašistisku seju, kā tas jau labu laiku redzams Krievijas federācijā

  8
  5
 12. Var redzēt, ka tev tiešām atsaldētas smadzenes, ja tu celies un krīti par to okupācijas pieminekli , to cēla par godu ” okupācijai” , man tiešām žēl to cilvēku, kas klanās un zemojas saviem paverdzinātājiem, tie cilvēki ir galīgi zaudējuši savu pašcieņu jeb varbūt tas ir vecuma marazms.

  3
  4
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.