Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

FOTO: Vecumnieku mūzikas un mākslas skolas topošajai piebūvei nosvin spāru svētkus

Trešdien, 22. februārī, Vecumnieku mūzikas un mākslas skolā (MMS) norisinājās jaunās piebūves spāru svētki. Tas ir gara darba procesa rezultāts, ideja prezentēta toreizējiem Vecumnieku novada domes deputātiem vēl vairāk nekā pirms sešiem gadiem, taču sapņots vēl krietni agrāk.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

«Esiet sveicināti pavasarī! Daudzi ielūgumā saņēma tekstu, ka aicinām jūs uz citu laika zonu – pavasari,» spāru svētku atklāšanā sacīja Vecumnieku MMS komunikācijas speciāliste un lietvede Zane Onkele. «Kas tad ir pavasaris? Tā ir augšana, plaukšana, zelšana, atdzimšana un rosīšanās. Ja mēs paraugāmies pusgadu atpakaļ, tad tā rosīšanās, kas tolaik sākās, šodien ir vainagojusies rezultātā. No rudens esam ielēkuši pavasarī un pārziemojuši īpaši silti.»

Savukārt MMS direktore Iveta Lavrinoviča šo dienu akcentēja ar vēlmi teikt paldies par skaisto vainagu, kas stāv spārēs, par ieguldīto darbu, pozitīvām domām, kā arī par to, kas tiek darīts bērnu labā.

«2017. gadā projekta vadītājs Valdis Onkelis kopā ar ģimeni apmetās uz pastāvīgu dzīvi Vecumniekos, bērni sāka apmeklēt Vecumnieku mūzikas un mākslas skolu pirmsskolas programmā «Karuselis», un jau tad viņš redzēja, ka telpu ir maz, un dzirdēja manu sūkstīšanos par to,» I. Lavrinoviča stāsta par pašu sākumu, pirms vēl piebūves projekts bija iesniegts, «vienā dienā Valdis atveda uz Vecumniekiem savu biroja darbinieci Lieni Švarci, lai viņa palīdzētu vizualizēt, kur un kā mums paplašināt ēku. Tad nu Liene ar savu redzējumu no malas palīdzēja mums radīt ideju.» Pateicībā par palīdzību I. Lavrinoviča pasniedza arhitektei L. Švarcei dāvanu – Vecumnieku MMS «Lepnuma ābolu».

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jāatgādina, ka MMS darbinieces Zanes Onkeles dzīvesbiedrs, SIA «PBR» arhitekts Valdis Onkelis, kopā ar kolēģiem – 26 inženieriem – mēneša laikā izstrādāja projekta ātro variantu un uzdāvināja to skolai.

Sveikt iestādi un tās direktori bija ieradies arī Vecumnieku pagasta nodaļas vadītājs Lauris Mediņš. Viņš minēja, ka arī ir absolvējis šo skolu, tāpēc, «runājot muzikālās kategorijās, oktāvā mēs pašlaik esam uz «mi-diēza», kā zināms, tas jau ir uz stabilām nošu līnijām, tāpēc turpmāk tikai uz augšu un līdz augšējai «do» notij!» L. Mediņš direktori sveica ar ziedu pušķi, simbolisku dāvanu, kā arī lietussargu, kurš noderēšot laikā, kamēr būvdarbi vēl rit pilnā sparā.

Foto: Ivars Bogdanovs

Ar muzikālu izpildījumu viesus iepriecināja Vecumnieku MMS pūšaminstrumentu nodaļas audzēkņi skolotāja Aigara Dziļuma vadībā, vienā no skaņdarbiem muzicēšanā tika iesaistīta arī skolas vadība, lūdzot ar kociņiem radīt ritmu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

«Izjūtas ir vienkārši brīnišķīgas, jo tā bija tāda maza, trausla un sena ideja,» stāsta Z. Onkele, «mēs sākām ar projektu, nevis ar naudu, kas ir mazliet neierasti, jo parasti notiek otrādāk. Tas pat bija labi, jo, kad bija iespēja tikt pie finansējuma, mums jau bija gatavs projekts. Tas izdevās tāpēc, ka projekts bija dāvinājums.» Tagad jau ir redzams, kā šī trauslā ideja ir vainagojusies betonā. «Kad beigas var redzēt tik tuvu, izjūtas ir ļoti saviļņojošas,» tā Z. Onkele, «idejas mums ir vairākas, bet viena no tām ir attīstīt programmu piedāvājumu. Tās neērtības, kas mums ir pašlaik, mēs pārciešam ar prieku, jo katru dienu redzam progresu.»

Foto: Ivars Bogdanovs

Skolas direktore I. Lavrinoviča min, ka sākums bijis nedaudz smagnējāks. «Tomēr, tā kā projekta vadītājs ir mūsu audzēkņu tēvs un ir saistīts ar šo skolu, man ir izjūta, ka tas ir mūsu sirdsdarbs kopā. Zinu, ka viņam nav vienalga, kāds būs, piemēram, paklājs vai flīzes, jo tas viss tiek izrunāts,» stāsta I. Lavrinoviča. Direktore teic, ka ikdienā viņa vēro darba procesu no sava kabineta loga vecajā ēkā, tāpēc esot, par ko priecāties katru dienu. «Izaicinājums mums, protams, ir tas, ka jāturpina strādāt tā, lai neviena nodarbība nebūtu jāatceļ,» pieredzē dalās I. Lavrinoviča, «mēs palikām bez lielās zāles, tāpēc paldies kolēģiem no Vecumnieku tautas nama, kur mūsu lielie kolektīvi var doties mēģināt tepat pāri ceļam, tur arī tiek izliktas audzēkņu izstādes. Orķestris mēģina blakus esošās skolas foajē, kā arī skaistas telpas mums dod daudzfunkcionālais sociālo pakalpojumu centrs «Sarkanā skola», kur mēs aizvadījām koncertus. Koncertu dzīve, par spīti būvdarbiem, ne mirkli neapstājas.»

Ne no bērniem, ne skolotājiem un arī ne no vecākiem neesot dzirdējuši kurnēšanu vai sūkstīšanos par to, ka ir neērti, ņemot vērā arī to, ka pašlaik pat garderobes vairs neesot. Šajos apstākļos, kad apritējis gads kopš kara sākšanās Ukrainā, redzot, kā tur cīnās, šeit varot būt pateicīgi, ka te nekas neapstājas un ir redzama nākotne. Un to Vecumniekos novērtē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pašlaik Vecumnieku MMS var uzņemt līdz 200 audzēkņiem, taču tad, kad būs pabeigta piebūve, būs iespēja uzņemt lielāku skaitu interesentu. «Vistraģiskāk ir ar mākslas programmu, bet pēc pārbūves atbrīvosies telpas, un tur viņi varēs darboties, jo pašlaik apstākļi māksliniekiem ir ļoti sarežģīti,» tā I. Lavrinoviča, «domāju, ka reāli klāt varēs nākt aptuveni 150 audzēkņi, un tie jau būs«griesti» mūsu apvienībā.»

Plānā ir arī attīstīt interešu izglītību pieaugušajiem un atvērt jaunas programmas, piemēram, gleznošanas un stikla apstrādes studiju, ko līdz šim nebija iespējams īstenot tā paša iemesla – telpu trūkuma – dēļ. «Tomēr mūsu virsmērķis ir ieviest dejas programmu, jo mums ar skolotāju Lieni Batņu, kura strādā iestādē jau no pirmās dienas, ir sapnis izveidot mūziklu,» par ieceri stāsta iestādes direktore I. Lavrinoviča.

«Manā skatījumā, galvenais panākums jau ir tas, ka piebūve top. Lai varētu startēt uz finansējumu, mēs birojā projektu izveidojām ļoti ātrā tempā – pusotrā mēnesī, ko paveicām bez maksas kā dāvanu iestādei, lai tas ir gatavs un iespējams ātrāk pretendēt uz finansējumu,» stāsta būvprojekta vadītājs arhitekts Valdis Onkelis, «laikā, kad notika novadu apvienošanas reforma, projekts «palika gaisā», un uz brīdi šķita, ka nekas neizdosies, tomēr beigās viss notika.»

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

V. Onkelis kopā ar ģimeni dzīvo Vecumniekos, viņa sieva ir iestādes darbiniece, kā arī bērni iegūst interešu izglītību Vecumnieku MMS, tāpēc viņš arī mājās bieži dzirdējis runas par telpu trūkumu iestādē. «Izjūtu emocionālu piesaisti šim projektam, jo mani bērni šeit mācās, un skola man ir ļoti mīļa. Es redzu, kā direktore spēj motivēt savu kolektīvu un to, kā skolotāji ir gatavi sniegt bērniem maksimāli labāko, tas viss kopā rada pozitīvu gaisotni,» par savām izjūtām stāsta V. Onkelis, «vienmēr ir gribējies kaut kādā veidā piedalīties skolas dzīvē, un šis projekts ir veids, kā es to varu darīt.»

Kā vislielāko izaicinājumu V. Onkelis atzīst vecās ēkas savienošanu ar piebūvi, jo tā celta jau sen un prasības, kā arī būvniecības metodes laika gaitā ir mainījušās. «Esošā skola savulaik tika būvēta kā kantora ēka, tāpēc daudzas lietas mūsdienu prasībām vairs neatbilst, un grūtības sagādā saprast to, kur ir tā robeža, – cik daudz jāmaina arī vecajā ēkā, piemēram, ugunsdrošības prasībās,» tā V. Onkelis, «ar jauno piebūvi viss ir skaidrs, bet grūtības sagādā tas, kā to sabalansēt ar veco ēku un finansēm, kas projektam atvēlētas.» 

UZZIŅAI

● Investīciju projektā Vecumnieku mūzikas un mākslas skolā paredzēts pārbūvēt pirmo stāvu un uzcelt piebūvi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

● Projekta mērķis ir nodrošināt kvalitatīvu profesionālās ievirzes izglītības un pakalpojumu pieejamību, radīt vienlīdzīgas iespējas visiem novada iedzīvotājiem.

● Būvdarbus vada pilnsabiedrība «P un P būvniecības grupa», būvuzraudzību nodrošina SIA «Būves birojs», autoruzraudzību – SIA «PBR».

● Būvdarbu kopējās izmaksas ir 1 040 472,22 eiro, tai skaitā būvniecība – 1 010 129,42 eiro, būvuzraudzība – 15 342,80 eiro, autoruzraudzība – 15 000 eiro. Valsts finansējums ir 670 254,43 eiro, pašvaldības līdzfinansējums – 370 217,79 eiro.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

● Projekts jāpabeidz līdz 2023. gada 31. decembrim.

Avots: Bauskas novada pašvaldība.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.