Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

FOTO: Zemessardzes 32. gadadienu svin Bauskā

Bauskā vakar, 19. augustā, daudzi iedzīvotāji, visvairāk ģimenes ar bērniem,  steidzās uz Rātslaukumu tikties ar zemessargiem, apskatīt militāro tehniku un ekipējumu, kā arī baudīt Zemessardzes orķestra muzicēšanu un defilē programmu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Sestdien Bauskā norisinājās Zemessardzes diena, kura sākās pulksten 9 ar dievkalpojumu Bauskas Svētā Gara Evaņģēliski luteriskajā baznīcā, pēc tam turpinājās ar ziedu nolikšana pie Bauskas brīvības pieminekļa un dažādām aktivitātēm Rātslaukumā. Tur notika arī zemessargu un Zemessardzes sadarbības partneru svinīga apbalvošana.

Uzrunā Zemessardzes komandieris pulkvedis Kaspars Pudāns, kas šajā amatā ir no 2023. gada februāra, pieminēja drosmīgos vīrus un sievas, kas pirms 32 gadiem pārmaiņu laikā sāka Zemessardzes darbu par neatkarīgu Tēvzemi un brīvību. Viņš arī solīja turpināt attīstīt Zemessardzes spējas un būt kopā ar iedzīvotājiem. Savukārt Bauskas novada domes priekšsēdētājs Aivars Okmanis, sveicot Zemessardzi tās dibināšanas 32. gadskārtas svētkos, uzsvēra, ka sākumā Zemessardze bija spēks, kas gādāja par iekšējo drošību toreizējā Bauskas rajonā, viņi palīdzēja sakārtot un nodrošināt saimniecisko dzīvi, atbalstu pašvaldības darbam. Gadu gaitā Zemessardzes uzdevumi mainījušies, galvenais akcents nu ir uz valsts aizsardzības uzdevumiem.

Zemessardzes 53. kājnieku bataljona veterāns Juris Dalbiņš (no labās) un pašreizējais zemessargs Guntis Macpans. Foto: www.bauskasdzive.lv

«Bauskas Dzīve» Zemessardzes dienā Rātslaukumā sastapa baušķenieku Juri Dalbiņu, kurš uz svētkiem ieradies kopā ar kundzi Ināru un mazdēlu Māri. Ģērbies J. Dalbiņš zemessargu lauku formas tērpā. Jau 1991. gadā J. Dalbiņš iesaistījies Zemessardzē, bijis Bauskas 53. bataljona štāba priekšnieks; no 1994. līdz 1998.  gadam viņš bija Latvijas Nacionālo bruņoto spēku komandieris.  Atvaļinātais pulkvedis apliecina šādu sarīkojumu nepieciešamību, jo Zemessardzes būtība ir aizstāvēt savu ģimeni, sabiedrību un savu zemi, tāpēc zemessargiem ar iedzīvotājiem jāsadarbojas dažādos veidos – arī stāstot par sevi un demonstrējot militāro aprīkojumu. «Skat, kur zēns pielaiko smago bruņuvesti! Kājas gan puikam  ļogās, bet viņš zinās, ka būt karavīram nav joka lieta,» noteic J. Dalbiņš.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šajā ģeopolitiskajā situācijā sociālajos tīklos un arī www.bauskasdzive.lv bieži lasāmi komentāri, kas neatbalsta palīdzības sniegšanu karā ierautajai Ukrainai, daudzi raksta apmēram tā: «Mums pašiem grūti, bet vēl nez kāpēc kaut ko dāvājam ukraiņiem…» Uz to Juris Dalbiņš atbild īsi: «Ja šādi rakstītāji nepalīdzēs ukraiņiem ierakumos, tad pašiem būs ierakumos jāsēž.»

Apkārt Rātslaukumam bija izvietota militārā tehnika un ekipējums, arī Iekšlietu ministrijas vienību tehnika, kā arī stendi, kuros varēja uzzināt par iespējām gan mācīties un studēt, gan iestāties Zemessardzē.

Demonstrācijai no Rīgas atveduši zviedru ražotāja «Bofors» 40 milimetru automātisko pretgaisa aizsardzības lielgabalu L-70, kam ātršāvība 4 šāviņi sekundē, apkalpē strādā 6 karavīri. Kā «Bauskas Dzīvei» skaidro zemessargi, mēs varam uz sauszemes būt ļoti jaudīgi, bet ja nav spējas aizsargāties no gaisa, būsim ļoti viegli ievainojami un redzami. To parādījis arī karš Ukrainā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Vācu ražojuma granātmetēju GMG demonstrē Bauskas 53. kājnieku bataljona zemessargs Juris Marčenko (no kreisās) un bataljona instruktors Nacionālo bruņoto spēku kaprālis Arvīds Sprindžuks. Foto: bauskasdzive.lv

Bauskas 53. zemessargu kājnieku bataljona zemessargs, 57 gadus vecais Juris Marčenko dzīvo Saulainē, strādā par piena vedēja šoferi; brīvajā laikā gadu darbojas Zemessardzē. Te ir mīnmetēja apkalpes kaujas atbalsta rotā. Tikai gadu dienē Zemessardzē, izturējis visus pārbaudījumus reizē ar jaunajiem. Svētkos viņš demonstrē vācu ražojuma granātmetēju GMG.

«Man ir daudz mazbērnu, domāju par viņu drošību un nākotni, tālab nolēmu stāties zemessargos,» savu izvēli pamato Juris. Daudzi kritizējot un žēlojoties, cik te viss slikti, citi vēl deklarējot, ka valdībai viņi maksā nodokļus un lai tā neko vairāk no viņiem neprasot. «Bet valdības nāk un iet, taču mūsu zeme un cilvēki paliek, viņu dēļ ir jēga kaut ko darīt,» teic zemessargs J. Marčenko. Pazīst vairākus, kuri arī vēlētos stāties Zemessardzē, taču viņiem ir ģimenes un bērni vēl mazi, jau tā no darba neatliekot daudz brīva laika. «Man bērni izauguši un par mazbērniem rūpējos Zemessardzē,» nosaka Juris Marčenko.

No Valmieras zemessargi atveduši divas īpašas militārās tehnikas vienības – pašgājējhaubici M109 un Somijas un Latvijas kopražojumā tapušo «Patria» 6×6 bruņutransportieri, kas 22. kaujas nodrošinājuma bataljonā Valmierā saņemts tikai šī gada sākumā.

Uzrunātie zemessargi apstiprināja, ka pašlaik Zemessardzē ar militāro tehniku un ekipējumu esot labs nodrošinājums (smaidīdami gan viņi piebilst, ka vienmēr var gribēt vairāk un vairāk). Arī sistēma un organizācija sadarbībā ar NATO esot tāda, ka mūsu iedzīvotāji varot justies mierīgi un droši. Tomēr pašreizējā ģeopolitiskajā situācijā allaž jābūt modriem, trenētiem un apmācītiem, tāpēc aicina iedzīvotājus gan stāties Zemessardzē, gan jauniešus mācīties un doties Valsts dienestā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.