Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

FOTO: Zemgales reģiona seniori tiekas konferencē Bauskā

Bauskas kultūras centrā 26. aprīlī notika Latvijas Pensionāru federācijas Zemgales reģiona pensionāru biedrību konference «Pilnvērtīga dzīve mūža garumā».

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pirms gaidāmā Latvijas Pensionāru federācijas (LPF) kongresa rīkoti saieti visos valsts reģionos. Federācija apvieno vairāk nekā 100 biedrību, un tās katra pa vienam delegātam virza uz kongresu, kas notiek vienu reizi četros gados.

Ģeogrāfiski plaša pārstāvniecība bija arī Bauskā. Sākot ar Tukuma novadu līdz pat Jēkabpilij, kā to akcentēja Bauskas novada domes priekšsēdētājs Aivars Okmanis. Viņš arī uzsvēra, ka senioriem ir liela nozīme pašvaldības dzīvē, jo viņi izvirza savas prasības vietējai varai un ne tikai, arī valdībai. Bauskas novada vecļaužu kulturālās izpausmes apliecināja senioru koris «Sarma» un deju grupa «Vēlreiz», radot emocionāli pozitīvu gaisotni.

Bauskas novada sociālā dienesta vadītāja Dina Romanovska prezentēja šīs jomas aktualitātes, vēstot, ka kopējais budžets šajā gadā sociālajai apdrošināšanai pārsniedz 15 miljonus eiro. Gādība par senioriem ir vispusīga. Papildus ierastajam nākamgad ir paredzēts rast līdzekļus kopienas centra izveidei Bauskā, kur būs īpaša vieta arī vecākajai paaudzei. Jau šī gada nogalē iecerēts atvērt daudzfunkcionālo centru Bauskā un Iecavā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Novada senioru prasmes bija pārstāvētas Bauskas kultūras centra izstāžu zālē iekārtotajā radošo darbu ekspozīcijā. Vairāku pagastu rokdarbnieces pārsteidza ar izdomu un daudzveidību. Marina Žukauskiene no Viesturu pagasta parāda, kā lietderīgi izmantot plastmasas maisiņus, no tiem tamborējot lietas sadzīvei. Konferences dalībnieces sajūsmināja Valentīnas Radziņas krustdūrienā darinātas gleznas, to autore dzīvo Misā. Helēnas Rūtenas darinājumi bija atvesti no Iecavas, viņa veido dekorus, ar kuriem rotājas «Vēlreiz» dejotājas un citas dāmas. Neparasti adījumi tapuši Misā, to autores ir Vija Ozola un Skaidrīte Liniņa; savukārt tamborētas rotaļlietas padodas Evijai Dumbrei. Kurmenes pagasta iedzīvotāja Malda Balode rādīja to, kas tapis keramikas nodarbībās, kurmeniete Anna Grundmane krāsu prieku paudusi gleznojumos. Tā vēl varētu turpināt, kopskaitā 26 autoru dažādi darinājumi priecēja ar izdomu un izteiksmīgumu.

Par izstādes iekārtošanu bija gādājušas Bauskas novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste Andra Matuļenko un Rundāles pagasta pensionāru biedrības «Dzīvotprieks» līdere Ruta Klemme, kura ir arī deju grupas «Vēlreiz» dalībniece. Viņai konferences diena bija īpaša, jo LPF priekšsēdētājas vietniece Dzintra Žilde Rutu sveica apaļajā jubilejā, kas apritējusi šomēnes. Biedrība «Dzīvotprieks» reģistrēta 2014. gadā, taču, kā atzīst R. Klemme, būtu vēlama lielāka senioru aktivitāte. Saulainieši un citi Rundāles pagasta pensionāri ik gadu labprāt brauc ekskursijā. Konferences sagatavošanā atsaucīga bija baušķeniece Velta Upīte.

Rosīgi seniori pārstāvēja Tukuma novadu. Pensionāru biedrības «Jaunpils» vadītājai Austrai Sipeniecei patīkami braukt uz Bausku, kur dzīvo vairāki viņas radinieki. Jaunpiliešu grupā bija viens no retajiem konferences stiprā dzimuma dalībniekiem. Kārlis Ķergalvis ir ar aktīvu dzīves pozīciju un konkrētu vērtējumu par federācijas darbu. Viņaprāt, operatīvākai vajadzētu būt LPF mājaslapai. Pozitīvi, ka reizi mēnesī tiek izdota avīze «Latvijas Pensionārs», kurā publicē aktuālu un senioriem svarīgu informāciju.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vēlot kandidātus nākamajai LPF valdei, tukumnieki ieteica tai virzīt K. Ķergalvi, un par viņu bija atbalstošs balsojums. No Zemgales reģiona valdei vēl izvirzīja Jelgavas novada pārstāvi Intu Savicku, kā arī Ilgu Ašuku no Skrīveriem. Pašreizējo LPF valdes priekšsēdētājas vietnieci Dzintru Žildi valdei ieteica koknesieši. Jelgavas pensionāru Jāni Felsbergu konferences dalībnieki neatbalstīja ievēlēšanai valdē, bet Sarmīte Plūme savu kandidatūru atsauca.

Biedrību pārstāvji stāstīja par rosībām savās dzīvesvietās. Neparasta mājvieta ir Smārdes pagasta senioru biedrībai «Sarma», kas, kā sacīja Astrīda Slavinska, var dižoties ar telpām stacijas ēkā. Tā dalīta kopā ar vēl citu biedrību. Aucē 23 gadus senioru pulcinātāja ir Velta Jaunzeme, viņa rosinājusi vākt un apkopot apvidvārdus, kas izrādījies daudziem saistošs process.

Jelgavniece Gundega Pāvulāne sacīja, ka pilsētā pensionāru biedrība ir visdaudzskaitlīgākā salīdzinājumā ar citām un tās īpašākais jauninājums – senioru universitāte, kurai ir sava mācību programma, regulāras tikšanās organizētas ar psiholoģi Dainu Reinfeldi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Skrīveriete Ilga Ašuka aicināja aktīvos laikabiedrus būt vērīgiem. Viņa uzskata, ka jāuzrunā vecļaudis, jāizvaicā, uzdodot vienkāršus jautājumus, lai pārliecinātos par noskaņojumu un katra vajadzībām, jo pat it kā sīkumi var būt svarīgi, lai cilvēkam palīdzētu justies pilnvērtīgi. Daudzi kautrējas lūgt atbalstu.

LPF valdes priekšsēdētājas vietniece Dzintra Žilde vadīja konferenci un informēja par svarīgu vienošanos, kas panākta ar Latvijas Republikas 14. Saeimas frakcijām. Proti, 29. martā parakstīts vienošanās dokuments ar piecām Saeimas frakcijām. Tās apņemas atbalstīt priekšlikumus maznodrošināto pensionāru ienākumu palielināšanai, t. sk. pensiju indeksācijas mehānismu pilnveidošanu, nodrošinot dzīves dārdzības pieauguma kompensāciju visiem pensionāriem neatkarīgi no piešķirtās pensijas apmēra. Vēl divos punktos ir runa par nodokļu atvieglojumu sistēmas izveidi un pensionāriem pieejamu veselības aprūpes nodrošināšanu.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.