Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

FOTO: Zemgales skolu komandas sacenšas pirmās palīdzības sniegšanā Garozā

Mežotnes pagasta Garozā, sociālās aprūpes centra «Derpele» Mežotnes filiāles apkaimē un vietējā parka teritorijā, 22. maijā norisinājās pirmās medicīniskās palīdzības sniegšanas sacensības Zemgales reģiona skolu komandām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Sacensību rīkotāja – biedrības «Latvijas Sarkanais krusts» Zemgales komiteja; tās izpilddirektore Inta Savicka arī atklāja sacensības, paužot, ka iegūtās zināšanas jauniešiem dzīvē noderēs un katra pieredze ir laba. Kā galvenais sacensību mērķis akcentēts – padziļināt skolēnu zināšanas par pirmās palīdzības būtību un nozīmi to sniegt ikdienas situācijās laikus, kā arī veicināt skolēnos līdzcietību un atbildības izjūtu, tāpat arī atraisīt vēlmi un drosmi palīdzēt cietušajam.

Piedalījās astoņas komandas no Zemgales reģiona skolām, katrā vienībā seši dalībnieki. Vislielākā pārstāvniecība bija Dobeles skolām – piecas komandas no trim vidējās izglītības mācību iestādēm. Bauskas novadu pārstāvēja divas vienības no Bauskas Valsts ģimnāzijas – 7.b klases komanda un 11.a un 11.c klases apvienotā vienība.

Katrai komandai gan teorētiskās zināšanas, gan praktiskās iemaņas bija jāapliecina deviņās īpaši aprīkotās vietās visā teritorijā. Tur darbojās tiesneši un jaunsargi, kuri bija cietušo lomās. «Cietušie» jaunieši bija pat īpaši nogrimēti – asinis no traumas kājā vai rokā, kādam, malku skaldot, nocirsts pirksts (pat tā butaforija un īsts cirvis bija negadījuma vietā), citam pēdā iedzīts svešķermenis. Kad noteiktajā etapā ierodas pirmās palīdzības sniedzēju komanda, viņiem jāsaprot, kas noticis, jāmāk pareizi iztaujāt cietušo, sniegt palīdzību un psiholoģisko atbalstu, piezvanīt Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam un uzturēt sarunu ar traumēto. Lai uzdevumu paveiktu, dots 15 minūšu laiks, ko nedrīkst pārsniegt.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vienā no etapiem noticis satiksmes negadījums, skolēnu komanda atrod cietušos automašīnā, viens no viņiem staigā apkārt, saķēris galvu, kas asiņo. Jāsaprot, kā rīkoties. Daži no Bauskas Valsts ģimnāzijas 7.b klases prot meistarīgi uzturēt dialogu ar cietušo, piemēram, Artūrs labi prot mierināt traumēto: «Viss būs labi, es esmu apmācīts sniegt pirmo palīdzību, turklāt sazvanīju ātro palīdzību, tā drīz būs klāt. Kamēr viņi brauc, pastāsti, kur tu mācies vai strādā!»

Tiesneši te norādīja, ka svarīgi ir sadarboties komandai, avārijā četri cietušie, situācija sarežģīta, tāpēc vienots darbs īpaši nozīmīgs.

Visos uzdevumos un posmos galvenais – neapjukt, prast sadarboties gan komandā, gan ar cietušo.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Bauskas Valsts ģimnāzijā jauniešus sacensībām gatavoja skolas medicīnas māsa Viktorija Georgijčuka. Viņa gan uzsvēra, ka sagatavošanās laiks bijis daudz par īsu, tik pāris nedēļas. Aplūkojamo jautājumu loks plašs, ļoti daudz jāpaspēj apgūt, saprast, kā arī praktiski treniņi vajadzīgi. Septītās klases audzēkņiem šī bija pati pirmā pieredze. Savukārt 11. klases puišiem jau bijusi neliela pieredze pirmās palīdzības sniegšanā no sacensībām «Enkurs».

Dienu Mežotnē gan Bauskas jaunieši, gan dobelnieki atzina par vērtīgu – gan uzzināts daudz jauna, gan nostiprinātas esošās iemaņas, trenējuši sarunāšanās māku, turklāt uzdevumi bijuši reāli, ar situācijām, kādas var gadīties arī īstajā dzīvē.

Sacensību galvenais tiesnesis bija Lauris Mainieks, kurš ir biedrības «Latvijas Sarkanais krusts» pirmās palīdzības un ārkārtējo situāciju programmas vadītājs. Viņš informē, ka Zemgales reģions bija pēdējais Latvijā, kur sarīkotas šīs sacensības pirms valsts sacensībām 14. septembrī. L. Mainieks «Bauskas Dzīvei» vērtē, ka skolēni un skolotāji bija ieguldījuši lielu darbu: «Varēja redzēt, ka ir daudz trenējušies, jo citādi prasmes pirmās palīdzības sniegšanā nemaz nevar apgūt un attīstīt. Sniegums kopumā reģiona skolēniem bija tiešām labs. Tagad mēs ar lielu prieku gaidām tikšanos valsts sacensībās, kur Zemgali pārstāvēs dobelnieki un jelgavnieki.»

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

REZULTĀTI:

Pamatskolas klašu grupā: 1. vieta – Dobeles Valsts ģimnāzijai, 2. vieta – Dobeles 1. vidusskolai, 3. vieta – Bauskas Valsts ģimnāzijai. 

Vidusskolas klašu grupā: 1. vieta – Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzijai, 2. vieta – Dobeles Valsts ģimnāzijai, 3. vieta – Bauskas Valsts ģimnāzijai, 4. vieta – Dobeles 1. vidusskolai, 5. vieta – Dobeles amatniecības un vispārizglītojošajai vidusskolai.

Uz valsts mēroga sacensībām pirmās palīdzības sniegšanā no Zemgales reģiona dosies divas komandas – no Dobeles Valsts ģimnāzijas un no Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzijas. Šīs sacensības notiks 14. septembrī izklaides parkā «Avārijas brigāde» Lēdmanes pagastā Ogres novadā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.