Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Gan par pieredzējušiem politiķiem, gan par jaunām idejām

Rundāles apvienības iecirkņos Eiropas parlamenta vēlēšanās nobalso 728 pilsoņi

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Balsošanas kaste tiek iztukšota 353. iecirknī Rundālē. Šogad vēlētāju balsis bija jāskaita manuāli iecirkņa komisijas locekļiem. Attēlā no kreisās: Sandra Griķīte, aiz viņas – Irēna Saltā, Inese Skujiņa, Anita Maldute, Evija Sergijeviča, Dace Masjule. Foto – Ivars Bogdanovs

Galvenie vēlētāju paustie motīvi, kāpēc balsot Eiropas parlamenta vēlēšanās, Rundāles apvienības teritorijas četros vēlēšanu iecirkņos bija – pilsoņa pienākums un mērķis nepieļaut noteiktu politisko spēku nonākšanu Eiropas Parlamentā (EP).

Bērstelē vēlētāju rindas neveidojas, bet pa kādam balsotājam ir visu laiku

361.vēlēšanu iecirknī Bērstelē rīta cēlienā līdz pulksten 11 bija nobalsojuši 27 vēlētāji. Iecirkņa priekšsēdētāja Inta Poča atklāja, ka tie galvenokārt bijuši gados vecāki cilvēki. Taču viņa arī piebilda, ka šajās vēlēšanās balsot var jebkurā iecirknī, tāpēc tikpat labi to var izdarīt Bauskā vai, piemēram, kādā ceļojuma galamērķī.
Pirmais vēlētājs savu balsi atdevis jau pulksten 8.14. Raksturojot aktivitāti, I. Poča atzīst, ka rindas neveidojas, bet visu laiku ir pa kādam vēlētājam. Viņasprāt, liela atšķirība no iepriekšējām EP vēlēšanām aktivitātes ziņā neesot. Rīta pusē darbs Bērsteles iecirknī ritēja bez starpgadījumiem, vēlētāji bijuši disciplinēti, tehniskais aprīkojums kopumā darbojies apmierinoši, tikai reizi nav izdevies noskenēt personu apliecinošo dokumentu.
Šajās vēlēšanās balsotājiem pirmo reizi bija pieejama arī lupa, ja nu cilvēkam mājās aizmirstas brilles vai ir grūtības izlasīt vēlēšanu biļetenus, kā arī aprīkojums neredzīgajiem.
Jautāts, kāda bijusi motivācija piedalīties vēlēšanās, bērstelietis Vizulis Zīverts stingri noteica, ka cita varianta nemaz nav bijis, – bija jānāk, jāvēlē un jānomaina Eiropas Parlamenta sastāvs. Izvēle bijusi viegla – galvenais, lai parlamentā netiktu «Jaunā Vienotība», kurā esot pārāk daudz korumpantu, un bez viņiem izdzīvotu kā Latvijas valdība, tā Eiropas Parlaments. V. Zīverts atzina, ka kādu laiku par šo tēmu vispār nav interesējies, taču tagad sapratis, ka svarīga ir arī viņa balss.
Savukārt cits vēlētājs Juris Čolno arī līdz šim aktīvi piedalījies visās vēlēšanās. Viņam gan vieglāk bijis izšķirties, par ko nebalsot, nevis – par ko balsot.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
AKTĪVĀKI VĒLĒTĀJI ir gados vecāki cilvēki.

Svitenē balsotāji atklāj – vēlē par tiem, kas «stāv uz zemes»

357.vēlēšanu iecirkņa priekšsēdētāja Sandra Upīte atklāja, ka Svitenē līdz pulksten 11 jau bija nobalsojuši 30 vēlētāji. Tikpat arī iepriekšējās vēlēšanu dienās. Aktivitāti viņa novērtēt nevēlējās, jo vēl priekšā esot visa garā diena. Galvenokārt vēlēt nākot tie cilvēki, kas to apzinīgi dara arī citās vēlēšanās. Balsošana rīta pusē noritēja mierīgi, nekādu starpgadījumu nav bijis. Kā atzina S. Upīte, ir vēlētāji, kas iecirknī ierodas jau tūlīt pēc tā atvēršanas. Vēlētāju aktivitāte parasti sarūk pēc pulksten 16.
Svitenē novēlēt bija ieradusies arī Māra Vīksna. Viņa uzskata, ka ir jāpiedalās, jo ir svarīgi, kādi cilvēki virzīs politiku, un vai tie būs par Latviju. «Nedrīkst vēlēt un balsot par tiem, kas nav par Latviju, lai gan ļoti labi būtu, ja viņus no Latvijas varētu aizsūtīt kur tālāk,» piebilda M. Vīksna. Viņa arī iepriekš piedalījusies Eiropas Parlamenta vēlēšanās, taču Svitenē gan pirmo reizi. Vēlētājs Gunārs Ļūļe pārliecināts, ka piedalīties vēlēšanās ir pienākums. Viņš gan šaubās, vai partiju paustais atbilst viņa uzskatiem – vairāk izskatoties pēc tādas savējo savākšanās kopā. Jau tradicionāli viņš balso par sev pieņemamāko sarakstu, kuram mazāk populisma un kurš stabilāk «stāv uz zemes».
Pie Svitenes iecirkņa «Bauskas Dzīve» satika arī Bauskas novada vēlēšanu komisijas locekli Kristīni Brūveli. Viņa jau bija apmeklējusi Bērsteles iecirkni, pēc tam jādodas uz vēl diviem Rundāles apvienības iecirkņiem. Problēmu iecirkņos neesot, darbs ritot raiti, turklāt komisiju locekļi esot pieredzējuši un zinoši. Viņa pauda pārliecību, ka arī visas dienas garumā viss būs kārtībā.

Svitenes iecirkni apmeklēja Bauskas novada vēlēšanu komisijas locekle Kristīne Brūvele (no kreisās), lai pārliecinātos, vai darbs rit raiti un nav tehnisku problēmu.

Pilsrundālē aktivitāte lielāka un vairāk jaunu cilvēku

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

353.iecirknis bija izvietots Rundāles multifunkcionālajā centrā. Tur rosība bija salīdzinoši lielāka. Vairāk mana arī gados jaunākus vēlētājus. Priekšsēdētājs Edvīns Balodis pastāstīja, ka līdz pulksten 11.30 bija nobalsojis 71 pilsonis. Savukārt iepriekšējās dienās kopumā 44 vēlētāji. Arī viņš atzina, ka rīta pusē aktivitāti raksturot grūti, parasti šajā vēlēšanu iecirknī nobalso nedaudz vairāk kā 200 vēlētāju.
Vēlēšanu dienā nekādu starpgadījumu nebija, taču piektdien vienam no vēlētājiem diemžēl nobalsot neizdevās, jo izrādījās, ka personu apliecinošajam dokumentam beidzies derīguma termiņš. Cilvēks nebija pamanījis, ka ID karte vairs nav derīga, turklāt arī pase izrādījās nederīga. Šajās vēlēšanās neviens nebija pieteicies balsot mājās.
Komisijas locekle Sandra Griķīte atklāja, ka vēlētājiem kārtība bijusi jau ierasta, tāpēc nekādas neskaidrības viņiem neesot bijušas. Sarežģītāk šoreiz būs komisijām, jo šogad balsis jāskaita komisijas locekļiem. Ja cilvēki būs čakli svītrojuši kandidātus vai atzīmējuši tos ar plusiņu – tad darba komisijai būs vēl vairāk.
Pilsrundāles iecirknī novēlējuši arī visai tāli viesi no Daugavpils, kuri bija atbraukuši apskatīt Rundāles pili un pie viena arī izpildījuši savu pilsoņa pienākumu.
Pilsrundāliete Kristīne Dzidruma atzīst, ka piedalās visās vēlēšanās. Viņas galvenais motivators ir pilsoniskā apziņa. Viņa sacīja, ka Bauskas novada svētkos piedalījusies arī delegācija no Itālijas, kas uzsvēra, cik svarīgi piedalīties šajās vēlēšanās. Tas bijis ļoti iedvesmojoši. «Nihilistiska attieksme, ka neejam un neizvēlamies, vairo tikai to, ka mēs neko nemainām. Tikai darot kopā, varam ko mainīt,» uzsvēra Kristīne. Izvēlēties, par ko balsot, esot bijis viegli – ņemot vērā iekšējo pārliecību un iepazīstot partiju programmas. Izvēle kopš pēdējām Eiropas Parlamenta vēlēšanām neesot neko daudz mainījusies – tā ir partija, kas tuva un saprotama mūsu reģionam.
Loreta Tjuha vēlēt bija ieradusies kopā ar meitu Emīliju, kurai tika godpilnais pienākums iemest aploksni urnā. Loretai svarīgi bija, lai parlamentā tiek latvieši, nevis kāds cits. Izšķirties neesot bijis viegli, jo bija maz iedziļinājusies šajā tēmā, taču pakonsultējusies ar zinošo vecmammu un uzticējusies viņas ieteikumam.
Vija Ercena no Pilsrundāles dalību vēlēšanās uzskata par katra godīga cilvēka pienākumu. Viņa vienmēr ir piedalījusies vēlēšanās. Lai varētu izdarīt izvēli, viņa gan skatījusies intervijas, gan debates televīzijā. Partiju programmas gan Vija Ercena vairs savos gados nepētot. Viņa balso par personībām un uzskata, ka jāvēlē par tiem, kam jau ir pieredze EP darbā. Vija Eercena gan joko, ka Zīle varbūt jau par daudz tur «ieaudzis» – nu jau vairs ne zīle, bet ozols būs izaudzis. Esot nākuši klāt arī jauni cilvēki – spējīgi un spēcīgi, tāpēc bija, par ko vēlēt.

Vairāki no aptaujātajiem vēlētājiem atzina, ka izvēli izdarīt nav bijis sarežģīti – balsots jau par zināmiem politiskajiem spēkiem un to personālijām.
Balsstiesīgās personas dokuments – pase vai identifikācijas karte – vēlēšanu iecirknī tiek ieskenēts.

Saulainē – jaunieši, kam pirmās vēlēšanas
Vēl nepārkāpjot 354. iecirkņa slieksni Saulainē, satiekam vēlētāju Montu Paulu Leitlanti, kurai šīs bija pirmās vēlēšanas. Viņai izšķirties esot bijis viegli. Bija pārrunas ar vecākiem, kuri gan nekā neuzspieda, tāpat pati esot izvērtējusi, kurus cilvēkus patiešām vēlētos redzēt Eiropas Parlamentā. Monta Paula nobalsoja par jauniem politiķiem, jo uzskata, ka viņiem ir jādod iespēja. Jaunajiem esot jaunas idejas, motivācija, mērķi. «Esmu dzīvē pārliecinājusies, kā jaunie spēj augstā līmenī pacelt gan uzņēmumus, gan citas lietas,» sacīja jauniete. Montai Paulai svarīgi, lai tiktu stiprinātas saites ar Eiropas valstīm un izmantotas priekšrocības, ko sniedz Eiropas Savienība. Viņasprāt, tie, kas neiet uz vēlēšanām, nesaprot, ka paši tādējādi bremzē Latvijas attīstību.
Iecirkņa priekšsēdētāja Ilva Paiča atklāj, ka jau vismaz pieci jaunieši, kuriem šīs ir pirmās vēlēšanas, esot nobalsojuši. Par to esot gandarījums, ka jaunie cilvēki nāk un pauž savu nostāju. Arī kopumā vēlētāju aktivitāte vērtējama kā ļoti laba. Iespējams, to sekmējusi ģeopolitiskā situācija. Saulainē līdz dienas vidum bija nobalsojuši jau 75 vēlētāji, bet iepriekšējās dienās vēl 58. Lielākā aktivitāte iecirknī parasti esot līdz pulksten 14. Arī Saulaines iecirknī diviem vēlētgribētājiem diemžēl tādas iespējas nebija – personu apliecinošajiem dokumentiem bija beidzies derīguma termiņš. Sarūgtinātiem un nenobalsojušiem viņiem bija jādodas mājās.
Ilvai Paičai šī būs pirmā reize, kad balsis jāskaita pašiem komisijas locekļiem. Taču viņa atzīst, katra balsu skaitīšana esot satraucoša. Kādas ķibeles var gadīties arī tad, ja iesaistīta tehnika.
Tāpat kā citi jau pieminētie vēlētāji, arī Lelde Ripinska uzskata, ka dalība vēlēšanās, pirmkārt, tas ir katra pilsoņa pienākums, otrkārt, svarīgi, lai parlamentā tiek tie, kuru viedoklis šķiet pieņemams, nevis tādi politiķi kā, piemēram, Tatjana Ždanoka. Viņa balsojusi par tā paša politiskā spēka personībām, par kurām Saeimas vēlēšanās, tāpēc savā ziņā var teikt, ka izvēle bijusi viegla. ◆

Vēlēšanu iecirkņa priekšsēdētāja Ilva Paiča smaidīga sagaida gan vēlētājus, gan viņu mazos palīgus.
Montai Paulai Leitlantei šīs bija pirmās vēlēšanas. Viņa balsojusi par jauniem politiķiem, lai tie EP startē ar jaunām idejām un mērķiem.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.