Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

FOTO: Skaistkalnes baznīcas torņu kupoli uzcelti 38 metru augstumā; tie jau redzami no tālienes

Jau vairāk nekā gadu Skaistkalnes Vissvētākās Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas Romas katoļu baznīcā un tās apkārtnē notiek pamatīgi atjaunošanas darbi. Trešdien, 26. jūlijā, no rīta uz Svēto misi bija pulcējušies daudzi garīdznieki un ticīgā tauta, savukārt pulksten 11 visi gaidīja torņu kupoldaļas pacelšanu, lai baznīca atkal būtu redzama no tālienes kā senāk.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pie baznīcas no rīta jau rosījās vīri, tostarp SIA «Heidelberg Materials SBC Latvia» pārstāvji, kas nodarbojās ar torņu izgatavošanu un montāžu. Ar visu apdari torņi sver ap septiņām tonnām, teju 12 metru augstie torņi jāpaceļ 38 metru augstumā, stāsta uzņēmuma pārstāvji. Vietā jāliek arī Liepājas lietuvē lietie zvani, ko nesuši seši vīri. Tie datēti ar 1924. gadu. Baznīcā centrālo eju uz spožās grīdas bija aizņēmuši trīs krusti – abiem torņiem un tā sauktais astes krusts. Dievkalpojuma laikā tie tika svētīti. Tos uzvilkt augšā paredzēts ceturtdienas, 27. jūlija, rīta pusē.

Trešdien pulksten 12.30 pirmais tornis bija augšā, savā vietā, un pēc brīža tika piemetināts. Pulksten 14.35 Skaistkalnes baznīca jau lepojās ar diviem torņiem, ko apspīdēja saule, skanēja zvani un aplausi. Nobeigumā visi piecēlās kājās, atskanēja tautas lūgšana – valsts himna.

Skaistkalnes Romas katoļu baznīca ir izcils baroka mākslas darbs. Dievnams bija arī Latvijas 17. gadsimta arhitektūrā neparasta celtne. Otrā pasaules kara laikā ir sagrautas abas baznīcas torņu smailes, bet draudze ēku saglāba, palika neskartas mākslinieciski vērtīgās kokgriezumu iekārtas un Latvijā vienīgais šāda sakrālā interjera paraugs. Šis dievnams ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis, un tajā atrodas virkne valsts nozīmes un vietējas nozīmes mākslas pieminekļu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jelgavas diecēzes bīskaps Edvards Pavlovskis par paveikto sacīja: «Tagad vai nekad, Dievs pats noliek priekšā un it kā saka: «Ko tev vēl vajag, lai noticētu?»» Viņš uzsvēra prāvesta Andreja Mediņa paveiktos praktiskos un arī garīgos darbus, kas ir nozīmīgi ne tikai Bauskas novada iedzīvotājiem, bet arī visas Latvijas mērogā. Savukārt prāvests A. Mediņš sacīja, ka «te jūs gaida Marija un Jēzus».

Līdzekļi torņu atjaunošanai vākti ziedojumos, summa netiek nosaukta.

Visi foto: Ivars Bogdanovs

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (25)

 1. “te jūs gaida Marija un Jēzus” .. kā tad, gaida ar maisu.. 😀
  Šiem liekulīgajiem melnsvārčiem derētu atcerēties sen zināmo patiesību – “Jo tuvāk baznīcai, jo tālāk no Dieva”. Un mums būs godāt Dievu nevis elku tēlus baznīcā.

  21
  6
 2. arī daudziem valsts iedzīvotājiem jāvadās pēc principa- dievs augstu, vara tālu, jo cik gan attālināti no realitātes, savā pasaulītē dzīvo gan vietējā, gan valsts vara. Vien mierinājumam- nauda, kas ielikta baznīcas atjaunošanā, nav nākusi no jūsu kabatas, kaut ne vienam vien “velns dīda”- šoreiz gar degunu tāds piķis, ja to pašu darbu būtu veikusi pašvaldība vai kāds valsts kantoris

  5
  4
 3. viena doma par šo visu mierina. atmazgāja cik jau nu tur…………. cīši daudz. katoļu vide tādu remontu nepavilktu. kādu laiku jau turēs i košais jumts, i koši baltā fasāde, i iekšā darītais. par pārējo……..nu tur jau viss skaidrs.

  14
  4
 4. tikai ,kur bija skaistkalnieši?Visi sveši ļaudis.Kā viņš ir iedomājies tur iedzīvoties,ja tik ļoti negribēts un nemīlēts .Tikai nevajag atkal komentēt ,tiem,kuri iet uz koncertiem.Baznīca domāta .lai klusumā lūgtos nevis trokšņotu un plaudētu ,un bļaustītos.Vai tā vairs ir katoļu baznīca? Visa svīta, kura izdzina paulīniešu tēvus, saicināta uz dzīrēm.Mierina doma,ka Dievs visu redz.

  27
  6
 5. protams viss labāk redzams – kurš iet, kurš neiet uz baznīcu. Iet tas, kurš to vēlas. Nekad skaistkalnieši tik daudz nav bijuši baznīcā kā šajās dienās. A par svītu, tad tā bija, kas apkalpoja paulīniešus un izšeptēja saziedoto naudu baznīcas remontam ! Tā lūk !

  8
  23
 6. nav pasaulē kašķīgākas tautas par baznīcā gājējiem. Kur paliek tā jūsu izslavētā tuvākā mīlestība, ka rejaties kā tādi sētas kranči?

  14
  2
 7. Skaudība, ka viens Dieva sludinātājs var vairāk nekā visa Kariņa valdība, kura pat ar vakcīnu neiepirkumu un tad pārmērīgu iepirkumu ( Latvijā tik daudz nedzīvo un Kariņs par to nezin… vai ir Nosova Nezinītis…).

  8
  13
 8. Latvijā baznīca atdalīta no valsts un Kariņam ar vakcīnām vai bez tām nav jāatjauno baznīcas

  7
  2
 9. Kāda starpība kas ko mazgā,vai atmazgā. Ciemats ir tagad brīnum skaists, es skatos pa logu un priecājos. Katrs rīts ir skaists, dzerot rīta kafiju baudu brīnišķīgus baznīcas zvanus. Tie atskan katru stundu. Lai visu saprastu tur ir jādzīvo. Ticiet man nevienu sekundi nenožēloju kad pārvācos dzīvot uz to foršo ciematu.Paldies Andrejam par lielu uzņēmību,un to īstenošanu.

  19
  19
 10. tiešām atdalīta, vai daļēji atdalīta? Bauskas pašvaldības rīcība savas izlielītās baznīcas Rundāles pagastā arī par pašvaldības naudu nemaz nelikās ne atdalīta, ne apdalīta. Arī mūslaiku sektai vajag savu “svētvietu”, vismaz naudas apgūšanai

  5
  1
 11. Lasu, ka zvani izgatavoti Liepājā, bet bildēs redzu, ka zvans izlietsVācijā.. 🙂

  5
  1
 12. Gaidijās tie torņi vairāk līdzīgāki īstajiem( vecajiem),bet ar laiku jau acis pieradīs.
  Ļoti,ļoti žēl,ka galvenā altāra Dievmāmiņas statuja noplēsta,tā bija tik mīļa jau no bērnu dienām. Kur viņa ir tagad,sirds sāp,ka nav altārī.
  Nenoliedzami A. Mediņš ir apsviedīgs,bet gribētos vairāk cieņas pret draudzi,mazāk to rupjo izteicienu un žestu,kuri nebūt nedaiļo priesteri.
  Ar cieņu.

  17
  3
 13. Kad leiši otrpus upes uzcels savu vēja parku, tas būs daudz augstāk un daudz tālāk redzams nekā tie baznīcas torņi. Ka tik neaizpūš tos baznīcas torņus pa gaisu.. 😀

  9
  2
 14. Sākuma neticēju, ka šis projekts būs īstenojams- domāju, ka Mediņš sapņo lielus sapņus, bet kļūdijos un labi, ka tā.Paldies Jums, Andrej! Un lūdzu, lūdzu turpiniet! Šeit dzīvs piemērs kā Dievs darbojas caur cilvēku. Un par to viņa rupjību- kā tad Jūs visas klāču vecenes un veči gribiet lai viņš pret Jums izturās? Cilvēkiem grūti pieņemt Mediņa tiešumu, esam raduši pie glaimiem un divkosības. Un par relikvijām, kas uz laiku pazūd no baznīcas- atklāšu lielu noslēpumu- tās tiek restaurētas un tiks noliktas atpakaļ savā vecajā vietā , tikai būs jau citā kvalitātē.

  9
  13
 15. Cik nožēlojami, ka baznīcu tik daudzi saredz kā ēku, kā pieminekli arhitektūrai vai greznu muzeju. Tagad arī Skaistkalnē tāds top…
  Bet diemžēl Skaiskalnē vairs nav DIEVNAMA, kurš vairāk kā 55 gadus bija mans ÐIEVNAMS, kurā esmu kristīta, tad vairāku gadu desmitu
  garumā svētdienās svētā misse izklausīta, iesvētīta, salaulāta un no kurienes arī cerēju tikt izvadīta, kad pienāks Dieva noliktā stunda, bet šī grezni pārveidotā celtne manu sirdi vairs neaicina,jo baznīca ir pārvērsta no ārpuses – apzeltīta, dārgām itāļu flīzēm ” izcakota”, tagad tur ir arī “putnu ferma”, milzīgs tirgus placis,kur pirkt un pārdot un ziņkārīgo pūlim pulcēties, koncertzāle, “biznesa projekts”,kur naudiņu sapelnīt miljonos mērāmās summās “ziedojumos”, kur tev pasaka “sīknaudu nemest” un 5€ nav nauda…
  Nē, man šī vieta ir zaudējusi savu Dievišķo valdzinājumu, ceru,ka tikai apslēpusi un Dieva Dēls reiz ieradīsies templī – sava Tēva namā,lai no turienes izraidītu naudas mijējus un baložu tirgotājus un trijās dienās atjaunotu SVĒTNĪCU – SAVA TĒVA – DIEVA NAMU -BAZNĪCU!

  18
  2
 16. Piekrītu! Kaut ko Skaistkalnes baznīca ir zaudējusi, ak jā, tā ir pelējuma smaks, kuras tur vairs nav.

  1
  13
 17. Vai kāds var paskaidrot, kāpēc Mediņš visos sludinājumos raksta Skaistkalnes svētnīca? Skaistkalnē visos laikos ir bijusi SKAISTKALNES BAZNĪCA!!!

  11
  1
 18. Mediņš raksta ,ko grib.Viņam atļauts viss, bet pārveidot baznīcu par lupatu un krāmu tirgu ,ir necienīgi.Nu vajag viņam to savu republiku,bet skaistkalnieši neatbalsta šo balagānu.Uzcēli torņus,nokrāso baznīcu un ardievu,Mediņ! Nebūsi tu skaistlaniešu priesteris nekad.Paskatoties bildēs,vietējos var uz vienas rokas pirkstiem saskaitīt.Jā, un uzticamajam kalpam šodien pat krustu nedeva nest.Ai,ai.Zvani zvanīja kā kara laikā.Nu panāki,ka vispār neviens nerunās ar tevi.Dari visu par spīti,kā pats izteicies.Tā jau dieva kalpam būtu jādara.Tas pārdomām.

  11
  2
 19. Varbūt vispirms izmēz mēslus no savas sētas, noslauki duru priekšu un tad māci citus kas darāms un kā darāms !

  1
  5
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.