Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Aptauja: No profilaktiskajām veselības pārbaudēm iedzīvotāji visbiežāk mēra asinsspiedienu

Pēdējā gada laikā iedzīvotāji no profilaktiskajām veselības pārbaudēm visbiežāk veikuši asinsspiediena mērījumus, liecina jaunākā “Mana aptieka & Apotheka” Veselības indeksa aptauja.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Asinsspiediena mērīšanu veikušas divas trešdaļas respondentu jeb 68% Latvijas iedzīvotāju. Biežāk asinsspiediena mērījumus pērn veikušas sievietes – 72%, kamēr vīrieši to veikuši 63% vīriešu.

Pieaugot vecumam, asinsspiediena kontrolei tiek pievērsta lielāka uzmanība. Gados jaunu cilvēku vidū, vecuma grupā no 18 līdz 24 gadiem, asinsspiedienu pēdējā gada laikā noteicis vien katrs trešais jeb 36% jauniešu, vecuma grupā no 25 līdz 34 gadiem asinsspiedienu mērījis katrs otrais jeb 56% iedzīvotāju, bet vecuma grupā no 55 līdz 63 gadiem- 79%, savukārt no 64 līdz 75 gadu vecuma grupā – jau 85%.

Kopumā 63% iedzīvotāju atbildējuši, ka pēdējā gada laikā ir veikuši asins analīzes, kas ir par 7% vairāk nekā 2019.gadā. Salīdzinoši biežāk pēdējā gada laikā asins analīzes veikušas sievietes – to atzina 70% no visām aptaujātajām sievietēm un 55% no visiem aptaujātajiem vīriešiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tomēr joprojām ir pamats uzskatīt, ka ne visi iedzīvotāji pietiekamu uzmanību velta savas veselības profilaksei, jo saskaņā ar pētījuma rezultātiem katrs desmitais iedzīvotājs pēdējo reizi asins analīzes veicis pirms trīs gadiem vai pat senāk. Apzinīgāk pret laboratoriskajiem izmeklējumiem izturas gados vecāki cilvēki. Pēdējā gada laikā vecuma grupā 18 līdz 24 gadi asins analīzes veica 41% respondentu, vecuma grupā 45 līdz 54 gadi – 64%, savukārt vecuma grupā 64 līdz 75 gadi jau 75% iedzīvotāju.

Pētījuma rezultāti rāda, ka pēdējā gada laikā šos rādītājus noteicis vien katrs otrais Latvijas iedzīvotājs – holesterīna līmeni asinīs pārbaudījuši 48% respondentu, savukārt cukura līmeni asinīs – 49%. Arī attiecībā uz šo profilaktisko veselības izmeklējumu veikšanu, sievietes bijušas apzinīgākas un aktīvākas, proti, 53% no visām aptaujātajām sievietēm pēdējā gada laikā noteikušas holesterīna līmeni asinīs un 52% sieviešu noteikušas cukura līmeni asinīs, kamēr vīriešu vidū to darījuši attiecīgi 43% un 45%.

Kā liecina pētījuma dati, pieaugot iedzīvotāju vecumam, proporcionāli pieaug arī interese noskaidrot savu holesterīna un cukura līmeni asinīs. Piemēram, vecumā no 18 līdz 24 gadiem 2022.gadā tikai 15% respondentu noskaidroja holesterīna līmeni asinīs un 17% cukura līmeni asinīs; 45 līdz 54 gadu vecuma grupā 49% noteica holesterīna līmeni asinīs un 47% cukura līmeni asinīs; 64 līdz 75 gadu vecuma grupā 72% veica analīzes holesterīna līmeņa noteikšanai asinīs, bet 71% veica analīzes cukura līmeņa noteikšanai asinīs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tāpat pētījuma dati liecina, ka arvien vairāk cilvēku atzīst, ka pārmēru aizraujas ar virtuālo vidi, taču nevelta pietiekamu uzmanību redzes pārbaudei. No visiem aptaujātajiem tikai 28% iedzīvotāju pēdējā gada laikā veikuši redzes pārbaudi, bet 40% to pēdējo reizi darījuši pirms trīs gadiem vai pat senāk. Salīdzinoši biežāk pēdējā gada laikā redzes pārbaudi veikušas sievietes – 31%, 30% Rīgā dzīvojošo iedzīvotāju un 36% cilvēku ar augstiem ienākumiem.

“Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss” tapis sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS. Katru gadu tiešās intervijās tiek aptaujāts reprezentatīvs iedzīvotāju skaits, proti, 1016 cilvēki, vecumā no 18 līdz 75 gadiem.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.