Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Bērnu slimnīcas speciālisti iesaka svētkos dāvināt tādas dāvanas, kas neapdraud bērna veselību un dzīvību

Tuvojoties Ziemassvētkiem un dāvināšanas laikam, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) speciālisti atgādina par drošu dāvanu sagatavošanu bērniem un iesaka izvēlēties tādas, kad neapdraud viņu veselību un dzīvību, aģentūrai LETA sacīja slimnīcas pārstāvji.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pēc viņu paustā, šķietami interesantas un radošumu attīstošas rotaļlietas var izrādīties bīstamas, bet sporta preces, iegādātas bez pietiekama drošības aprīkojuma – radīt traumas, tādēļ BKUS ārsti piedāvā deviņus padomus, kā izvērtēt dāvanu drošumu.

Pirmkārt, BKUS speciālisti iesaka vienmēr pārbaudīt rotaļlietu marķējumu un dāvināt tikai atbilstoša vecuma bērniem paredzētas mantas, kā arī izvērtēt bērna spēju un prasmju līmeni darboties ar konkrēto rotaļlietu. Šaubu gadījumā gan labāk izvēlēties citu dāvanu.

Tāpat speciālisti iesaka izvairīties no magnētu vai rotaļlietu, kuru detaļās ir magnēti, dāvināšanas. Gan lielāki, gan mazāki bērni, kā tīši, tā netīši ir norijuši pat vairāk nekā desmit mazus magnētus. Taču pietiek tikai ar diviem, lai gūtu kuņģa-zarnu trakta bojājumus un nopietnas, ilgtermiņa veselības problēmas. Ja palīdzība netiek sniegta laikus, magnētu apēšana var beigties letāli, jo zarnās veidojas caurumi, kas rada iekšējo asiņošanu un zarnu satura nonākšanu vēdera dobumā, norāda BKUS.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Slimnīcas speciālisti aicina rūpīgi izvērtēt nepieciešamību dāvināt rotaļlietas, kas darbojas ar baterijām. Bērni var norīt arī šķietami lielas baterijas un, nokļūstot kuņģī, tās kļūst nāvējoši bīstamas. Savukārt, ja vecāki bērnam tomēr vēlas dāvināt rotaļlietu ar baterijām, ir jāpārliecinās, ka bērns tām nevar piekļūt – bateriju panelis ir droši aizskrūvēts un bērns to nevar atvērt.

Dāvinot velosipēdu, skrituļslidas vai jebkuru citu transportlīdzekli, speciālisti aicina dāvināt arī ķiveri, jo galvas traumas ir bīstamas bērna dzīvībai. Nevajadzētu aizmirst arī par citu ekipējumu – ceļu, elkoņu un plaukstu, zobu sargiem – tas viss bērnu var pasargāt no sāpēm un traumām.

Ja bērns izteicis vēlmi pēc mājdzīvnieka, vecāki aicina nepakļauties bērna pirmajai iegribai. Ik gadu vairāki simti bērnu gūst traumas no dzīvnieku kodumiem. Vecāki aicināti pārdomāt, vai viņiem vienmēr varēs būt kopā ar bērnu un neatstās to vienu ar mājdzīvnieku, jo jebkurš mājdzīvnieks nozīmē nopietnas pārmaiņas visā ģimenes ikdienas dzīves ritmā un vecāki būs atbildīgi arī par šī dzīvnieka veselību un dzīvību daudzu gadu garumā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tikmēr, dāvinot batutu, speciālisti iesaka pārliecināties, ka tam ir arī drošs aizsargtīkls un to varēs novietot zālājā. Uzstādot batutu, speciālisti aicina pievienot saprotamu un vienkāršu atgādinājumu, ka batutā drīkst lēkāt tikai vienatnē. Vienlaikus ir jāpadomā arī par to, kā nodrošināt, lai nav iespējams pakļūt zem batuta, jo tā ir vieta, kurā nokļūstot, kamēr lēkā kāds cits, var gūt nopietnas traumas.

Tāpat BKUS speciālisti aicina izvērtēt, vai izvēlētā dāvana būs droša visiem ģimenes locekļiem. Ja ģimenē ir jaunāki bērni, ir jāpadomā, kā tiks uzglabātas vecākajiem bērniem dāvinātās rotaļlietas ar sīkām detaļām, un tas ir jāpārrunā ar visiem ģimenes locekļiem. Pēc nepieciešamības var izvēlēties citu rotaļlietu, kas neapdraudētu jaunākos bērnus, taču ir jāpaskaidro bērna lielajiem brāļiem un māsām par nepieciešamību sargāt jaunākos.

Dāvinot bērniem viedierīces, speciālisti atgādina, ka viedierīce nav aukle. Proti, ir jānosprauž veselīgas robežas bērna ekrānlaikam, ierobežojot kopējo viedierīces izmantošanas laiku vai piekļuvi konkrētām lietotnēm. Tāpat būtiski izglītot bērnu ne vien par datu drošību un nepieciešamību sargāt sevi digitālajā vidē, bet arī par virtuālās realitātes atšķirībām no reālās dzīves, lai pasargātu viņu no traumām, kas var rasties, mēģinot atdarināt kādu internetā redzētu darbību.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Savukārt, dāvinot saldumu paciņas, speciālisti aicina padomāt par to, cik veselīgas tās ir un, iespējams, izvēlieties citu dāvanu. Dāvināšanas gadījumā būtiski padomāt par iespējamajām alerģijām un to, kā tradicionālo saldumu paciņu padarīt veselīgāku, pievienojot, piemēram, žāvētus vai svaigus augļus, bet no veikalos nopērkamajām paciņām vecāki aicināti izņemt vecumam neatbilstoši lielas ledenes, ar ko bērns var aizrīties.

Domas par bērnu drošību var iedvesmot arī dāvanas citiem pieaugušajiem – tiem, kuri mēdz savās mājās pieskatīt bērnus, tostarp arī vecvecākiem, var dāvināt drošas un slēdzamas medikamentu kārbas. Speciālisti atgādina, ka šķietami drošās vietās, piemēram, somās, kabatās vai naktsskapīšos atstāti medikamenti var būt bīstami bērna dzīvībai.

Ja bērns guvis traumu vai pēkšņi saslimis, svētku periodā un brīvdienās palīdzība pieejama visā Latvijas teritorijā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Savukārt, ja ģimenes ārsts nav pieejams, iespējams pieteikties attālinātai pediatra konsultācijai, zvanot pa tālruni vai 26112887 darba dienās un brīvdienās no plkst.20 līdz plkst.8 un brīvdienās un svētku dienās no plkst.10 līdz plkst.17. vai 80708866 darba dienās no plkst.8 līdz plkst.17. Ja konkrētajā brīdī neizdodas sazvanīt norādīto tālruņa numuru, BKUS lūdz zvanīt atkārtoti, jo zvanītāju svētku laikā ir daudz, tāpēc sazināties ārstu var izdoties tikai pēc ilgāka perioda.

Tāpat BKUS aicina iepriekš sagatavot bērna personas kodu un citu informāciju, kas palīdzētu izvērtēt bērna veselības stāvokli.

Savukārt brīvdienās un svētku dienās visu diennakti var zvanīt uz Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001, bet, ja apdraudēta bērna dzīvība – 112.

BKUS lūdz uz Neatliekamās medicīniskās palīdzības un observācijas nodaļu (NMPON) Bērnu slimnīcas novietnē “Torņkalns” Vienības gatvē 45 ar savu transportu doties tikai tad, ja bērna veselības stāvoklis ir tāds, ka iespējami sarežģījumi, vai dzīvībai bīstamās situācijās.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.