Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Biokurināmā cena Latvijā nokritusies līdz pagājušā gada līmenim

Latvijā biokurināmā tūlītējo darījumu cena šonedēļ bija 25,81 eiro par megavatstundu (MWh), un tā pēdējo reizi tik zema bija pirms gada, liecina starptautiskās biokurināmā biržas “Baltpool” dati.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Baltpool” tirdzniecības vadītājs Vaidots Jonutis norāda, ka Latvijas tirgū biokurināmā cenu noteica Rīgas reģions, kurā biokurināmais ierasti ir dārgākais visā Latvijā. Maksimālā biokurināmā cena “Baltpool” biržā Latvijā tika sasniegta iepriekšējā gada oktobrī – 51,08 eiro par MWh, un pēc tam fiksēta cenu pazemināšanās tendence.

Jonutis skaidro, ka pērn pirms apkures sezonas sākuma valdīja liela neskaidrība, turklāt tirgus dalībniekus spēcīgi ietekmēja emocijas kara Ukrainā, ievērojami augstāku dabas gāzes cenu un satraukuma par biokurināmā trūkumu dēļ. Apkures sezonas otrajā pusē emocijas rimās un cenas sāka pazemināties. Šo tendenci ietekmēja dažādu faktoru kopums – neierasti siltie laikapstākļi, zemā dabas gāzes un elektrības cena, kā arī piegādātāju vēlme atbrīvot biokurināmā noliktavas sezonas beigās.

Sezonas sākumā augstās cenas veicināja sīko koksnes tirgus dalībnieku atgriešanos biokurināmā tirgū, kuru tie vairākus gadus bija pametuši lētā Baltkrievijas kurināmā dēļ. Tas veidoja izejvielas piedāvājumu, kura ļoti trūka sezonas sākumā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pēc “Baltpool” datiem, vidējā biokurināmā piegādes cena Latvijā apkures sezonas otrajā pusē, no janvāra līdz aprīlim, bija 36,5 eiro par MWh jeb par 31% augstāka, salīdzinot ar cenu apkures sezonas otrajā pusē pērn. Lietuvā vidējā piegādes cena attiecīgajā periodā bija 33,17 eiro par MWh jeb par 33% augstāka nekā pirms gada, bet Igaunijā – 24,61 eiro par MWh jeb par 11% augstāka.

Apkures sezonas otrajā pusē Latvijā “Baltpool” biržā tika piegādāts 165 000 MWh biokurināmā, kas ir 10 reizes vairāk, salīdzinot ar attiecīgo periodu iepriekšējās apkures sezonas laikā, kad tika piegādāti 17 000 MWh. Šādu pieaugumu visvairāk ietekmēja siltuma piegādātāja “Rīgas siltums” lēmums iegādāties biokurināmo “Baltpool” biržā.

Kā skaidro “Baltpool” pārstāvji, līdzīga tendence ir fiksēta arī Igaunijā. Enerģētikas uzņēmumam “Eesti Energija” sākot iegādāties biokurināmo biržā, Igaunijā šajā periodā biokurināmais tika piegādāts 114 000 MWh apmērā jeb 3,4 reizes vairāk nekā pirms gada.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jonutis uzskata, ka caurskatāmības princips, kad biržā noslēgto darījumu noteikumi Latvijas un Igaunijas cenu zonās kļūst publiski zināmi uzreiz pēc darījumu noslēgšanas, ietekmēja cenu pazemināšanos šajās valstīs. Pēkšņā tirgus nosacījumu maiņa, kas bija raksturīga šim pavasarim, ļāva biokurināmā pircējiem šo informāciju izmantot.

Starptautiskajā biokurināmā biržā “Baltpool” tirdzniecības izsoles notiek katru otrdienu. Šobrīd biržā ir vairāk nekā 500 dalībnieku no Lietuvas, Latvijas, Igaunijas un Skandināvijas valstīm.

“Baltpool” ir elektroniskās tirdzniecības platforma, kurā tiek veiktas standartizētu biomasas produktu izsoles. Lietuvā “Baltpool” organizē arī koksnes un siltumenerģijas izsoles un administrē sabiedrisko pakalpojumu saistības elektroenerģijas jomā. Pašlaik “Baltpool” darbojas Lietuvā, Latvijā, Igaunijā, Polijā, Zviedrijā, Somijā un Dānijā. “Baltpool” ir daļa no Lietuvas valstij piederošās “EPSO-G” enerģijas pārvades un apmaiņas grupas.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.