Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Čakša: Visus līdz šim dotos solījumus pedagogiem esam pildījuši

Visi līdz šim dotie solījumi pedagogiem Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) esot pildījusi, intervijā Latvijas Radio teica izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša (JV).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņa skaidroja, ka pārmaiņu realizēšanai nepieciešams papildu finansējums. “Mēs saprotam, ka viens no izdegšanas iemesliem ir lielais skaits mācību stundu,” teica ministre un akcentēja, ka šogad nekas nemainās, pārmaiņas būs nākamajā gadā, kad būs pieejams papildu finansējums.

“Lai ir iespēja nepārstrādāties un saņemt labu atalgojumu,” teica Čakša, norādot, ka līdz šim visi pedagogiem dotie solījumi esot pildīti.

Vienlaikus, lai piesaistītu jaunos skolotājus, būtisks ir ne tikai atalgojuma jautājums, bet arī prestiža jautājums. Jāstrādā pie tā, lai uzlabotu pedagogu darba apstākļus, piebilda ministre.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pašlaik ministrija arī uzturot sarunas ar pašvaldībām, lai tās pirmskolas pedagogiem nesamazinātu slodzes, tādā veidā izvairoties no algu palielināšanas pirmskolas pedagogiem.

Savukārt Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) priekšsēdētāja Inga Vanaga intervijā TV3 raidījumā “900 sekundes” teica, ka arodbiedrība vēlas panākt to, lai valdība pilda to, par ko esot vienojušies iepriekšējā gadā. 

“Katrs nākamais piedāvājums ir situācijas pasliktināšana,” teica Vanaga. 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viņa arī norādīja, ka pašlaik piedāvātais paredzot to, ka skolotājam būs jāstrādā vairāk, lai saņemt tādu algu, kāda tā bijusi līdz šim.

Vanaga arī norādīja, ka pašlaik neredz iespēju vienoties ar Čakšu, tāpēc liela loma sarunās esot Ministru prezidentei Evikai Siliņai (JV).

Aģentūra LETA jau ziņoja, ka pie valdības ēkas šodien plkst.11 notiks LIZDA rīkotais izglītības nozares darbinieku pikets, kurā arodbiedrība paudīs iebildumus pret IZM piedāvājumu pedagogu darba slodžu balansēšanai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Piketā varētu piedalīties vismaz 2000 cilvēku, šādu prognozi iepriekš izteica LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga, pieļaujot, ka reālais dalībnieku skaits varētu būt lielāks.

Pedagogu darba slodzes balansēšana bija viena no LIZDA streika prasībām. Par slodžu sabalansēšanas modeli bija jāvienojas jau pērnā gada maijā, taču arodbiedrībai un IZM joprojām ir atšķirīgi redzējumi, kā to īstenot.

IZM piedāvā no 2025.gada 1.septembra visiem pedagogiem pāriet uz vienotu normālo darba laiku – 40 stundu darba nedēļu. Ministrija rosina arī noteikt jaunu metodoloģiju pedagogu darba slodzes sastāvam astronomiskajās stundās, kur iekļautas mācību stundas vai nodarbības. Proti, mācīšanas laiks un laiks citu pienākumu veikšanai, ko izglītības iestādes vadītājs norādījis pedagoga amata aprakstā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Savukārt pedagoga darba slodzi astronomiskajās stundās un tās sadalījumu plānotu izglītības iestādes vadītājs sadarbībā ar pedagogu, pamatojoties uz izglītības iestādes kārtību pedagogu slodžu sadalei, kas saskaņota ar dibinātāju, nosakot darba pienākumus gada laikā.

Pedagogu arodbiedrību satrauc, ka IZM piedāvājums varētu samazināt darba stundu vērtību, līdzīgi kā tas jau notika 2016. un 2023.gadā.

Turpretī Čakša ir pārliecināta, ka ar piedāvājumu pedagogu slodžu sabalansēšanai virzās uz to, ka pedagogiem tiks apmaksāta katra darba stunda neatkarīgi no tā, uz kādu slodzi viņi ir nolīgti un kāda slodze viņiem iedalīta. Pēc viņas paustā, IZM piedāvājums pedagogiem pāriet uz 40 stundu darba slodzi no 2025.gada 1.septembra ir tāds pats, kādu piedāvā citviet pasaulē, rēķinot astronomiskās stundas.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (16)

 1. Viltīga, atriebīga demagoģe. Ar , iespējams, ļoti nelietīgiem mērķiem. Tā viņa sevi pasniedza vakardienas TV raidījumā. Cilvēks var izlikties, bet tomēr savu būtību nevar noslēpt. Brīnums, ka mēs viņu paciešam gandrīz gadu desmitiem!

  12
  6
 2. Ja Čakšai būtu pedagoģiskā izglītība , varbūt runātu citādi …….
  Jāpiekrīt iepr komentētājam

  8
  2
 3. man Čakša nepatīk, bet pedagogu bezkauniba riebjas vel vairak. mužigie nabagi pietiks te leikulot. nemaz tik slikti nesanemat

  13
  9
 4. Visi viņi apmierināti smaida , gan Čakša , gan Kariņš , kurš laiž muļķi un tēlo nezinīti , bet nekas var pienākt laiki , kad smaidīt vairs negribēsies .

  6
  3
 5. Čakšas galvenais lozungs ir ‘”optimizēsim skolu tīklu’! Iztulkojot tas nozīmē likvidēt lauku ciemus, likvidēt lauku iedzīvotājus, likvidēt Latvijas saknes. Katrs var padomāt kādam tiesību kodeksam atbilst šis noziegums.Protams, Čaksa ir tikai zobratiņš mehānismā, ko sauc par valdošo koalīciju un it kā “partijām”. Ir arī citi depopulācijas faktori, lauku iedzīvotājiem un dabai nelabvēlīgā lauku politika, CO2 dogmatisms , konkurentu likvidācija no eiropas puses, neaizsargātais vietējais tirgus un ražotāji, kas faktiski ir rezultējies Latvijas ekonomikas likvidācijā un attīstības slāpēšanā , kā arī vispārējā koloniālā politika attiecībā pret Latvijas resursiem (meži, elektrība utt.) un tās iedzīvotājiem (emigrācija, izglītība, medicīna, ienākumu līmenis, pensijas). Neviena Latvijas valdība un partija nav panākusi reālās ekonomikas pieaugumu un iedzīvotāju atražosanos vismaz minimālā līmenī. Nolāpītie reformatori un neprašas… Vai nelieši…

  7
  2
 6. Siliņas kundze ir pelnījusi ordeni, pirmo reizi kāds no valdības nolika šos vaukščus pedegoģus pie vietas. Siliņas kundze milzīgs paldies jums.

  7
  10
 7. Nesakārtojot skolu tīklu, “velkam kaķi aiz astes”. Padomija beigusies, pašlaik ir citas tendences. Jādzīvo saskaņā ar tām.
  Turklāt skolotāju ir vairāk par bērniem. Labākie paliek, pārējie – komentētāji – jāatlaiž. Dažs pedagogs nodara vairāk slikta par labumu. Skolotāju kļūdas izmaksā ļoti dārgi gan bērnam, gan viņa ģimenei, gan tautai un valstij.

  1
  7
 8. Visdārgāk ir izmaksājušas premjeru, ministru, ministriju, prezidentu , Saeimas deputātu kļūdas. Rezultātu redzam.

  3
  2
 9. Ja būtu profesionālis, tad nebūtu jābaidās un jāraksta komentārs. Laiks sēdēt portālā atrodas, celt kvalifikāciju ne. Jums un līdzīgiem nav vietas izglītības jomā.

  1
  1
 10. Čakša ir ārste, ko lien nesaprotamā sfērā? Skolotāji nelien medicīnā taisīt operācijas. Jābūt veselajam saprātam tiem ” partijniekiem”.

  2
  1
 11. Ko sēžat portālā? Vai nav jāstrādā? Par ko Jums algas maksā?

  1
  1
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.