Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Eiropas Savienība apstiprina pasaulē pirmos noteikumus kriptovalūtu regulēšanai

Eiropas Parlaments (EP) apstiprinājis pirmos Eiropas Savienības (ES) noteikumus par kriptoaktīvu izsekojamību, nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanas novēršanu, kā arī kopīgus uzraudzības un klientu aizsardzības noteikumus. Tie uzskatāmi par pasaulē pirmajiem visaptverošajiem noteikumiem kriptovalūtu regulēšanai. Regulējums varētu padarīt bloku pievilcīgāku digitālo aktīvu uzņēmumiem, tādējādi liekot arī citām valstīm pieņemt līdzīgus regulējumus. 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Autors: Rihards Plūme (Latvijas Radio ārzemju ziņu korespondents), EURANET PLUS

ĪSUMĀ:

  • Noteikumi regulē pārskaitījumu izsekošanu, ļaujot bloķēt aizdomīgus darījumus.
  • Uz kriptoaktīvu pārskaitījumiem tāpat kā tradicionālajās finansēs attieksies “informācijas nodošanas noteikums”.
  • Noteikti arī aizsardzības pasākumi pret tirgus manipulācijām un finanšu noziegumiem.
  • Patērētāji būs labāk informēti par riskiem, izmaksām un cenām, kas saistīti ar veiktajiem kriptoaktīvu darījumiem.
  • Ņemot vērā, ka nozare attīstās, Eiropa gatava nākotnē noteikt arī citu regulējumu.
  • Šāda veida visaptveroši noteikumi pasaulē ieviesti pirmo reizi.
  • Analītiķi: iespējams, regulējums padarīs ES pievilcīgāku digitālo aktīvu uzņēmumiem.

Viens no tiesību aktiem, ko EP ir apstiprinājis, regulēs kriptoaktīvu, piemēram, bitkoinu un e-naudas žetonu, pārskaitījumu izsekošanu. Tas nodrošinās kriptovalūtu pārskaitījumu izsekojamību, kas ļaus bloķēt aizdomīgus darījumus, tāpat kā tas iespējams ar citām finanšu operācijām. 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Uz kriptoaktīvu pārskaitījumiem turpmāk attieksies tā sauktais “informācijas nodošanas noteikums”, ko jau piemēro tradicionālajās finansēs. Informācijai par aktīva avotu un tā saņēmēju būs “jāceļo” kopā ar darījumu, un tā būs jāglabā abās pārskaitījuma pusēs.

Likums attieksies arī uz darījumiem virs 1000 eiro no tā sauktajiem neuzturētajiem elektroniskajiem makiem, kad tie mijiedarbosies ar makiem, ko pārvalda kriptoaktīvu pakalpojumu sniedzēji. Noteikumi neattieksies uz pārskaitījumiem starp privātpersonām, kas tiek veikti bez pakalpojumu sniedzēja starpniecības, nedz arī uz pārskaitījumiem starp pakalpojumu sniedzējiem, kuri darbojas paši savā labā.

Eiroparlamentārieši devuši zaļo gaismu arī jauniem kopīgiem noteikumiem par kriptoaktīvu, tostarp kriptovalūtu, uzraudzību, patērētāju aizsardzību un vides aizsardzības pasākumiem. Likumprojektā ir iekļauti aizsardzības pasākumi pret tirgus manipulācijām un finanšu noziegumiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kriptoaktīvu uzraudzības pasākumu regula attieksies uz kriptoaktīviem, kurus neregulē spēkā esošie finanšu pakalpojumu tiesību akti. Uzņēmumiem, kas emitē un tirgo kriptoaktīvus, būs jāievēro noteikumi par pārredzamību, informācijas atklāšanu, atļauju izsniegšanu un darījumu uzraudzību.

Savukārt patērētāji būs labāk informēti par riskiem, izmaksām un cenām, kas saistīti ar to veiktajiem darījumiem. Jaunais tiesiskais regulējums arī regulēs kriptoaktīvu publiskos piedāvājumus, tādējādi palīdzot saglabāt tirgus vienotību un finanšu stabilitāti. 

Tāpat jaunajā tiesību aktā ir iekļauti pasākumi pret tirgus manipulācijām un nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu, teroristu finansēšanu un citām noziedzīgām darbībām. 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lai novērstu nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas riskus, Eiropas Vērtspapīru un tirgu iestādei būs jāizveido publisks reģistrs neatbilstīgiem kriptoaktīvu pakalpojumu sniedzējiem, kas darbojas ES bez atļaujas. Visbeidzot, lai mazinātu kriptovalūtu ietekmi uz oglekļa dioksīda emisijām, lielākajiem pakalpojumu sniedzējiem būs jāatklāj informācija par enerģijas patēriņu.

Šī regulējuma pieņemšana gan nenozīmē, ka darbs pie nozares uzraudzības būtu apstājies, jo tā turpina attīstīties un nākotnē varētu būt nepieciešams noteikt arī citus regulējumus. 

Uz to EP vērsa uzmanību finanšu pakalpojumu komisāre Mareida Makginesa: “Nav tā, ka mēs uzskatām, ka esam pabeiguši savu darbu un ignorēsim to, kas notiks nākotnē. Pirmais no noteikumiem stāsies spēkā 2024. gada jūlijā, bet tajā pašā laikā es aicinu uzraugus novērot situāciju jau tagad, pirms šie noteikumi stājas spēkā formāli. Kriptonozare attīstās katru brīdi, un tādēļ zinām, ka parlamenta balsojums nav mūsu darba gals. Būs problēmas, kas, iespējams, būs jāaplūko nākotnē, bet ko bija par ātru ieviest šajos tiesību aktos, ņemot vērā to agrīno attīstību tirgū, piemēram, decentralizētas finanses un kriptoaktīvu un žetonu kreditēšana un aizņemšanās.”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kriptovalūtu un kriptoaktīvu regulēšana ir temats, kas pasaulē tiek apspriests jau labu laiku, tomēr šādi visaptveroši noteikumi ir ieviesti pirmo reizi. Ņemot vērā to, ka šie nav taustāmi līdzekļi un visi procesi norit elektroniskajā vidē, tiem nav robežu, un būtiski ir arī tas, kā šis tirgus tiek regulēts ārpus ES. 

Eirokomisāre Makginesa norādīja: “Mēs visi zinām, ka kriptoaktivitātes nenotiek robežu ietvaros, tās ir pārrobežu un starptautiskas. Mūsu darbā ir svarīgi, ka strādājam starptautiski, un tādēļ ceram, ka arī mūsu starptautiskie partneri piedāvās tiesību aktus un šīs telpas regulēšanu. Tas, kam mēs ticam, ir, ka kriptoaktīvu regulējuma esamība sniedz industrijai iespēju attīstīties daudz saliedētākā un drošākā vidē. Un ceru, ka mūsu darbs un regulējums kļūs par modeli citām valstīm.”

Pēc EP balsojuma jau parādījās ziņas, ka ES modeli varētu pārņemt Ukraina. Ukrainas Nacionālās vērtspapīru un fondu tirgus komisijas loceklis Jurijs Boiko norādījis, ka ES pieņemtie noteikumi ir vēsturisks notikums. Viņš pauda pārliecību, ka Ukraina būs viena no pirmajām valstīm, kas ieviesīs šos noteikumus nacionālajā likumdošanā. 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Analītiķi pieļauj, ka vienots ES mēroga tiesiskais regulējums, iespējams, padarīs bloku pievilcīgāku digitālo aktīvu uzņēmumiem un izdarīs spiedienu uz citām jurisdikcijām, spiežot tās sekot šim piemēram. Pēdējā ceturksnī riska kapitāla ieguldījumi Eiropas kriptovalūtās jau strauji pieauguši.

Foto: SCANPIX/PantherMedia no lsm.lv

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.