Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

EM: Tuvākajos mēnešos iedzīvotāji būs piesardzīgāki lielāku pirkumu veikšanā

Tuvākajos mēnešos mazumtirdzniecības apjomus turpinās ietekmēt augstās cenas un iedzīvotāji būs piesardzīgāki lielāku pirkumu veikšanā, aģentūrai LETA atzina Ekonomikas ministrijas (EM) Analītiskā dienesta analītiķe Ieva Šnīdere.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Neraugoties uz augsto bāzi 2022.gada februārī un augsto cenu līmeni, šī gada februārī mazumtirdzniecības apgrozījums turpināja pieaugt. Mazumtirdzniecības uzņēmumu kopējais apgrozījums faktiskajās cenās gada laikā pieauga par 17,5%, bet, ņemot vērā straujo cenu kāpumu, salīdzināmajās cenās tas pieauga par 2,4%. Mazumtirdzniecības apjoma pieaugums ir vērojams arī mēneša griezumā. Februārī, salīdzinot ar janvāri, mazumtirdzniecības apgrozījums pieauga par 0,4%.

Gada griezumā straujāk pieauga nepārtikas preču mazumtirdzniecības apgrozījums, mērenāks kāpums bija degvielas mazumtirdzniecības apgrozījumam, bet pārtikai tas samazinājās.

Februārī nepārtikas preču mazumtirdzniecības apgrozījums gada griezumā pieauga par 4,8%. Straujākais apgrozījuma kāpums bija apģērbu, apavu un ādas izstrādājumu tirdzniecībā (par 21%). Straujāk kā bija vērots iepriekšējā mēnesī pieauga apgrozījums grāmatu, avīžu, kancelejas piederumu, audio un video ierakstu tirdzniecībā (par 18,5%), tekstilizstrādājumu, paklāju, grīdsegu, tapešu, mēbeļu, apgaismes ierīču un cita veida mājsaimniecības piederumu tirdzniecībā (par 10,9%), informācijas un komunikāciju tehnoloģiju iekārtu tirdzniecībā (par 10,8%) un kosmētikas un tualetes piederumu tirdzniecībā (par 3,4%).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Savukārt lēnāks kā bija vērots janvārī bija mazumtirdzniecības apgrozījums metālizstrādājumu, instrumentu, būvmateriālu un santehnikas tirdzniecībā (par 12,6%) un farmaceitisko, medicīnisko piederumu tirdzniecībā (par 3,1%). Pēc strauja krituma iepriekšējā mēnesī neliels kāpums bija vērojams sporta preču un spēļu mazumtirdzniecībā (par 0,9%).

Mazumtirdzniecības apgrozījums turpināja samazināties pulksteņu, juvelierizstrādājumu un citur neklasificētu jaunu preču mazumtirdzniecībā (par 13%) un ziedu, augu, sēklu, mēslošanas līdzekļu, istabas dzīvnieku un to barības tirdzniecībā (par 12,5%). Pēc neliela kāpuma iepriekšējā mēnesī kritums bija vērojams mājsaimniecības elektroierīču mazumtirdzniecībai specializētajos veikalos (par 3,8%).

Sadalījumā pa tirdzniecības vietām pieaugums bija vērojams mazumtirdzniecībā stendos un tirgos (par 9,2%). Pēc strauja pieauguma gada pirmajā mēnesī samazinājās mazumtirdzniecība pa pastu vai internetā (par 6,8%), kā arī turpināja sarukt pārējā mazumtirdzniecība ārpus veikaliem, stendiem un tirgiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pārtikas preču mazumtirdzniecības apgrozījums februārī saruka piekto mēnesi pēc kārtas, ko turpināja noteikt augstais cenu līmenis pārtikas produktiem. Tomēr tas samazinājās ļoti mēreni – par 0,8%, salīdzinot ar 2022.gada februāri.

Degvielas mazumtirdzniecības apgrozījums degvielas uzpildes stacijās strauji pieauga iepriekšējos trīs mēnešos, bet februārī tam bija vērojams mērens pieaugums – par 2,9%, salīdzinot ar 2022.gada februāri. To lielā mērā noteica degvielas cenu stabilizēšanās pēc krituma iepriekšējos mēnešos.

Kopumā šā gada janvārī-februārī mazumtirdzniecības apgrozījums bija par 3,1% augstāks nekā 2022.gada janvārī-februārī.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šnīdere norāda, ka lai arī iedzīvotāju būs piesardzīgāki lielu pirkumu veikšanā, negatīvo ietekmi uz mazumtirdzniecības apgrozījumu turpinās mazināt valsts atbalsts iedzīvotājiem siltumenerģijas izmaksu segšanai apkures sezonā līdz 2023.gada 30.aprīlim, kā arī cita veida atbalsts iedzīvotāju pirktspējas palielināšanai.

Foto: pixabay.com

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (4)

  1. galvenais ukraiņiem palīdzēt,ko paši iedzīvotāji ēdis???tas iedzīvotāju problēmas

    2
    1
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.