Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Globālā gaisa temperatūra nākamajos piecos gados, visticamāk,  sasniegs jaunus rekordus

Globālā gaisa temperatūra nākamajos piecos gados, visticamāk, sasniegs jaunus rekordus, ko veicinās siltumnīcefekta gāzes un El Ninjo parādība – tā secināts jaunākajā Pasaules Meteoroloģijas organizācijas (PMO) ikgadējā ziņojumā par prognozēm nākamajiem pieciem gadiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pastāv 66% varbūtība, ka līdz 2027. gadam vismaz viena gada vidējā gaisa temperatūra pasaulē būs 1,5 °C virs pirmsindustriālā perioda (1850.-1900. gads) vidējās vērtības, un 98% varbūtība, ka vismaz viens no nākamajiem pieciem gadiem būs siltākais novērojumu vēsturē,

Varbūtība īslaicīgi pārsniegt 1,5 °C sasilšanas līmeni ir stabili un strauji pieaugusi kopš 2015. gada, kad tā bija tuvu nullei. Laikposmā no 2017. līdz 2021. gadam šī varbūtība bija 10%.

“Šajā ziņojumā secinātais nenozīmē, ka mēs pastāvīgi pārsniegsim Parīzes nolīgumā noteikto 1,5 °C sasilšanas līmeni, jo tas attiecas uz ilggadīgu sasilšanu vairāku gadu garumā. Tomēr PMO ceļ trauksmi, ka mēs arvien biežāk īslaicīgi sasniegsim 1,5 °C sasilšanas slieksni”, sacīja PMO ģenerālsekretārs Peteri Tālas (Petteri Taalas).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Saskaņā ar Lielbritānijas meteoroloģijas dienesta izstrādāto ikgadējo globālā klimata ziņojumu, pastāv tikai 32% iespēja, ka nākamo piecu gadu perioda vidējā gaisa temperatūra pārsniegs 1,5 °C sasilšanas slieksni.

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs apkopojis galvenos ziņojuma secinājumus:

  • Globālā vidējā gaisa temperatūra 2022. gadā bija 1,15 °C augstāka nekā vidēji 1850.-1900. gadu periodā. Pērn samazinājās atvēsinošā La Ninjas ietekme, kas pēdējo trīs gadu laikā nedaudz palēnināja ilgtermiņa sasilšanas tendenci, un 2023. gada martā šī parādība beidzās. Turpmākajos mēnešos prognozēta El Ninjo parādības attīstība. Ierasti El Ninjo paaugstina pasaules vidējo gaisa temperatūru nākamajā gadā pēc tā attīstības – šajā gadījumā tas būs 2024. gads.
  • Gaidāms, ka līdz 2027. gadam pasaules vidējā gaisa temperatūra atsevišķos gados būs no 1,1 °C līdz 1,8 °C virs pirmsindustriālā perioda vidējās gaisa temperatūras.
  • Pastāv 98% iespēja, ka nākamo 5 gadu laikā vismaz viens no tiem pārspēs 2016. gada  vidējās gaisa temperatūras rekordu, ko veicināja netipiski spēcīga El Ninjo parādība.
  • Iespēja, ka 2023.-2027. gadu periods būs siltākā piecgade novērojumu vēsturē, arī ir 98%.
  • Arktikas sasilšana ir nesamērīgi strauja. Tiek prognozēts, ka nākamo piecu gadu laikā gaisa temperatūras novirze pret 1991.-2020. gadu perioda vidējo gaisa temperatūru Arktikā būs trīs reizes lielāka nekā vidēji pasaulē.
  • Prognozēts, ka no 2023. līdz 2027. gadam laikposmā no maija līdz septembrim Sāhelā, Ziemeļeiropā, Aļaskā un Sibīrijas ziemeļos būs lielāks nokrišņu daudzums nekā vidēji 1991.-2020. gadu periodā, savukārt Amazonē un atsevišķos Austrālijas reģionos gaidāms, ka šajos mēnešos nokrišņu daudzums samazināsies.

Avots: https://videscentrs.lvgmc.lv/jaunumi/218902626

Izmantots ilustratīvs attēls no pixabay.com

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.