Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Izstrādāti noteikumi dabasgāzes universālā pakalpojuma ieviešanai mājsaimniecībām

Klimata un enerģētikas ministrijas (KEM) iesniegusi Ministru kabinetā (MK) saskaņošanai grozījumus Dabasgāzes tirdzniecības un lietošanas noteikumos, lai ieviestu universālo pakalpojumu pēc dabasgāzes tirgus pilnīgas atvēršanās šogad maijā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Dabasgāzes tirgus atvēršanas process tika sākts 2017.gada 3.aprīlī, nodrošinot visu lietotāju tiesības brīvi izvēlēties tirgotāju, bet paredzot iespēju mājsaimniecības lietotājiem saņem dabasgāzi par regulētu cenu. Savukārt no 1.maija dabasgāzes tirgus būs pilnībā atvērts, kas nozīmē, ka arī mājsaimniecības lietotāji kļūst par brīvā tirgus dalībniekiem un katrs izvēlēsies savu dabasgāzes tirgotāju.

Enerģētikas likums paredz, ka dabasgāzes tirgotāji savos mājsaimniecību lietotājiem izteiktajos tirdzniecības pakalpojuma piedāvājumos iekļauj universālā pakalpojuma piedāvājumu. Saskaņā ar likumā noteikto deleģējumu, MK jānosaka universālā pakalpojuma piedāvājuma nosacījumus un izteikšanas veidu, kā arī jānosaka kārtība un dabasgāzes tirgus dalībnieku pienākumi, ņemot vērā, ka vairs nepastāvēs publiskais tirgotājs un saistītie lietotāji.

Līdz ar izmaiņām Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) vairs nenoteiks dabasgāzes tarifus saistītajiem lietotājiem, tomēr tā uzraudzīs, vai dabasgāzes tirgotājs, izsakot universālā pakalpojuma piedāvājumu, būs ievērojis visus normatīvajos aktos noteiktos universālā pakalpojuma piedāvājuma nosacījumus. 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

KEM skaidro, ka ir nepieciešams regulējums, kas nosaka, kas un kā piegādās dabasgāzi mājsaimniecības lietotājiem, kuri līdz šim pirka dabasgāzi par regulētu cenu, kā arī, lai izvairītos no lielām dabasgāzes tirgus cenas svārstībām dabasgāzes brīvā tirgus pirmajos mēnešos, nepieciešams noteikt maksimālo dabasgāzes cenu, kas tiktu sākotnēji piemērota tiem lietotājiem, kuri 1.maijā vēl nebūs izvēlējušies savu dabasgāzes tirgotāju.

Ja līdz 2023. gada 1.maijam lietotājs nebūs noslēdzis tirdzniecības līgumu ar kādu no tirgotājiem, tad dabasgāzi tam piegādās tirgotājs, kurš līdz šim ir nodrošinājis dabasgāzes piegādi, atbilstoši šī tirgotāja noteiktajiem universāla pakalpojuma nosacījumiem.

Saskaņā ar noteikumu projektu universālais pakalpojums ir terminēts sešu mēnešu tirdzniecības līgums, kurā dabasgāzes cena ir fiksēta visu līguma darbības laiku un lietotājam ir tiesības šo līgumu izbeigt pirms tā darbības beigām bez līguma laušanas maksas. Dabasgāzes cena universālajā pakalpojumā ietver mazumtirdzniecības uzcenojumu, maksu par uzglabāšanas sistēmas pakalpojumiem un maksu par pārvades sistēmas pakalpojumiem, bet tā nepārsniedz dabasgāzes sadales sistēmas operatora tīmekļvietnē publicēto atsauces dabasgāzes cenu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

KEM norāda, ka šobrīd publiskais tirgotājs AS “Latvijas gāze” sniedz arī pēdējās garantētās piegādes pakalpojumu, tāpēc nepieciešams izstrādāt regulējumu, kas nodrošina šī pakalpojuma sniegšanu un vienlaicīgi motivē lietotāju pēc iespējas ātrāk noslēgt dabasgāzes tirdzniecības līgumu ar kādu no dabasgāzes tirgotājiem.

Pēdējā garantētā piegāde ir dabasgāzes piegāde uz laiku ne ilgāku par sešiem kalendāra mēnešiem lietotājam, ja tam ir viens spēkā esošs dabasgāzes tirdzniecības līgums ar tirgotāju, kurš izbeidzis dabasgāzes tirdzniecību vai gazificētā objekta īpašniekam, ja dabasgāze gazificētajā objektā tiek lietota bez spēkā esoša dabasgāzes tirdzniecības līguma un lietotājs vai gazificētā objekta īpašnieks nav nodrošinājis iespēju sadales sistēmas operatoram pārtraukt dabasgāzes padevi gazificētajā objektā.

Paredzēta iespēja lietotājam pēc dabasgāzes tirdzniecības līguma izbeigšanās turpināt saņemt dabasgāzi pēdējās garantētās piegādes pakalpojuma ietvaros no dabasgāzes tirgotāja par dabasgāzes cenu, kas ir noteikta dubultā apjomā no universālā pakalpojumā ietvertās dabasgāzes cenas. Ņemot vērā, ka pēdējās garantētās piegādes pakalpojumā piegādātajai dabasgāzei būs būtiski augstāka cena un pēdējās garantētās piegādes pakalpojums ir saņemams uz laiku līdz sešiem mēnešiem, tad lietotājs ir motivēts noslēgt pastāvīgu līgumu ar kādu no dabasgāzes tirgotājiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lai nodrošinātu dabasgāzes lietotājam pēdējās garantētas piegādes pakalpojuma saņemšanas nepārtrauktību, ja mājsaimniecības lietotājam 1.maijā nebūs spēka esošs dabasgāzes tirdzniecības līgums, vai nebūs noslēgts līgumu ar tirgotāju, lietotājs saņems universālo pakalpojumu, kuru sniedz iepriekšējais tirgotājs.

Savukārt mājsaimniecībām, kas līdz 2023.gada 30.aprīlim saņems pēdējo garantēto piegādi, no 1.maija to turpinās sniegt tirgotājs, kas lietotājam pēdējās garantētās piegādes pakalpojumu nodrošināja līdz 30.aprīlim.

Vienlaikus noteikumos paredzēts precizēt kārtību, kādā nolasa un ziņo dabasgāzes komerciālās uzskaites mēraparātu rādījumus. Esošais regulējums nosaka, ka par mēraparātu rādījumu nolasīšanu ir atbildīgs sadales sistēmas operators, bet no maija par rādījumu nolasīšanu būs atbildīgs lietotājs, bet par rādījumu saņemšanu – dabasgāzes tirgotājs.

Foto: pixabay.com

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (2)

  1. Ko tur daudz – internetā paskatīs, kurš tirgotājs dod lētāk, no tā arī pirks. Būs gluži tāpat kā ar elektrību.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.