Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

JV deputāti rosina alkoholu veikalā paslēpt no pircēju acīm

“Jaunās vienotības” (JV) deputāti rosina alkoholu veikalā paslēpt no pircēju acīm.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Deputātu Ingrīdas Circenes, Zanes Skujiņas-Rubenes un Gata Liepiņa priekšlikums grozījumiem Alkoholisko dzērienu aprites likumā paredz, ka alkoholiskie dzērieni izvietojami nodalītā tirdzniecības zāles pašapkalpošanās zonā vai, ja alkoholisko dzērienu mazumtirdzniecība organizējama, katru pircēju apkalpojot individuāli, tirdzniecības vietās ir aizliegts izvietot alkoholu tā, ka pircēji var šos dzērienus un to preču zīmes redzēt.

Lai nodrošinātu pircēju informēšanu par alkohola pieejamību un cenām, tirdzniecības vietā pēc pircēja pieprasījuma būtu pieejama informācijas lapa, kurā būtu norādīts produkta nosaukums, tā cena un daudzums vienā iepakojuma vienībā.

Priekšlikums nosaka, ka nodalītajā tirdzniecības zāles pašapkalpošanās zonā izvietojams tikai alkohols, kā arī tādas preces, kas saistītas ar alkoholiskajiem dzērieniem, piemēram, dzērienu taras atvēršanas ierīces, dzērienu lietošanai paredzēti trauki.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

JV deputāti vēlas, lai nodalītajā tirdzniecības zāles pašapkalpošanās zonā alkoholiskie dzērieni un to preču zīmes būtu novietoti tā, ka tie nav redzami veikala apmeklētājiem no pārējās tirdzniecības zāles telpas.

Jau ziņots, ka Saeima otrajā lasījumā atbalstīja grozījumus, ar ko paredzēts būtiski ierobežot alkohola pieejamību.

Ilustratīvs (Foto: Shutterstock.com)

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (8)

 1. Latvijas valdībai ir vēlme panākt kaut ko līdzīgu pilnīgam alkohola aizliegumam, tā liekas. Tikai vēsturē (gan Amerikā, bet tomēr) tas jau tika mēģināts, no 1920. gada un ilga mazāk kā 15 gadus kopumā.

  Ziniet kāpēc tas aizliegums nebija dzīvotspējīgs? Tādēļ, ka bagātnieki bija glabājuši vecos krājumus pirms aizliegumiem, un tie kam krājumu nebija, izvēlējās ražot paši savu alkoholu mājas apstākļos, kas vispār bija (un ir) bīstami dzīvībai. Jau TAGAD (dēļ cenām, pārsvarā) eksistē diezgan apjomīgs melnais tirgus alkoholam un cigaretēm. Muitas un policijas darbiniekiem darba trūkst ar esošajām problēmām? Vajag VĒL?

  Mēģināt “paslēpt” alkoholu radīs to pašu efektu, ko jau dara ar cigaretēm – apgrūtināt/ildzināt darbu kasieriem, sevišķi tiem, kas nezin visus nosaukumus (kas attiecīgi padarīs gaidīšanu rindās ilgāku citiem, sevišķi, ja tiek pieprasīti vairāku veidu dzērieni), un tie, kam nav gribēšana lūgties pie kases pēc alkohola, tiem spīd vēl lielākas iespējas ieķerties melnajā tirgū.

  Ir valstis, kur alkoholu un cigaretes ir atļauts pārdot tikai specializētos veikalos, un tur vismaz ir vieglāk kontrolēt tādu preču apriti, jo tādiem veikaliem ir tajās valstīs atsevišķas tirgotāju licences. Mums, Latvijā, jau IR atsevišķi veikali TIEŠI alkohola un tabakas izstrādājumu tirgošanai. Kāpēc vienkārši neizveidot sistēmu, kur tikai tādu veidu veikalos varētu pārdot stipros alkoholiskos dzērienus, un lielveikalos neko smagāku par alu/kokteiļiem, kas ir minimāli apreibinoši salīdzinājumā? Tā, piemēram, ir populāri tieši Ziemeļamerikā.

  Ja tiešām gribās “slēpt” alkoholu/cigaretes no mazgadīgajiem, vieglākais veids būtu: 1. audzināt savus bērnus uz to, lai viņi šādas lietas nelieto jau no paša sākuma (ne jau biedēt, bet tiešām iemācīt saprast to, kāpēc šīs lietas arī pieaugušajiem nav ieteicamas)… 2. ļaut šādu preču tirgošanu tikai specializētos veikalos, nevis parastos jau tā piekrāmētos pārtikas lielveikalos (es sevišķi pieminēšu Maximas tīklu, kuru veikali ir mūžīgi piekrāmēti ar to, kam būtu jāstāv noliktavās, bet vispārīgi tas attiecas uz visiem)…

  Der arī domāt loģiski, ja doma ir arī mazināt melnā tirgus ietekmi pa ceļam. Padarīt alkoholu pieejamāku, lai cik neloģiski tas skanētu. Ne jau atļaut mazgadīgajiem, bet samazināt cenas esošam tirgum – daļa iemesla, kādēļ daudzi izvēlas melno tirgu, ir cenu kāpumi. Alkoholisms nepazūd tikai tāpēc, ka pudeli noslēpsi no plaukta vai padarīsi dārgāku, un diemžēl, alkoholisma rehabilitācijas iespējas Latvijā netiek padarītas īpaši pieejamas, sevišķi ja tu strādā darba jomā, kur tev var atņemt sertifikāciju vai vienkārši atlaist no darba, ja tev ir medicīniski konstatēts alkoholisms (sk. narkologu uzskaites datos parādās šāds fakts). Ja būtu personu/darbinieku aizsardzība un atkarību ārstēšanas pieejamība sakārtota, tad arī alkoholisma problēma pati par sevi sāktu samazināties, vismaz līdz kaut kādam līmenim. Daļa iemesla, kāpēc cilvēki nemeklē rehabilitācijas iespējas, ir tas, ka ir risks zaudēt darbu pat darba jomā kā tādā.

  Nu taču kauns kā galva nestrādā cilvēkiem lielos amatos. Alkoholismu nevar atrisināt slēpjot pudeli, jo alkoholismam (kā arī narkotiku lietošanai) ir problēma, pēkšņi pārtraucot lietošanu, ko sauc par paģiru sindromu, un tie simptomi nav īpaši patīkami. Ir jāsaprot, ka jārod sistemātiski risinājumi, nevis stulbas idejas, kuras var ne tikai apiet ar līkumu caur nelikumīgiem ceļiem, bet var ilgtermiņā rast lielākas problēmas, nekā tas risinātu.

  Nemaz nerunājot par to, ka dažu veikalu fiziskie izkārtojumi nedod vispār tādu iespēju “slēpt alkoholu”, sevišķi jau mazos veikalos (kur nav daudz noliktavas/plauktu laukumu), un ļoti lielos veikalos (kur sekot līdzi alkoholu plauktiem būtu nebeidzams murgs).

  Es protams skatos uz to, kādā virzienā šīs stulbās idejas iet, un kaut arī tas punkts nav VĒL sasniegts, ir skaidrs tas, ka šis ir ceļš, uz kuru valdība virzās. Es zinu, ka problēma eksistē, bet šis nav tas skaistais ceļš uz ideālu risinājumu, jo tāds risinājums vienkārši nepastāv.

  12
  1
 2. Laiku pa laikam kāds izrāda vēlmi cīņai ar alkoholu,BET iznākums tam visam…kas gribēs tas dzers,un nekādi lozungi,vai slēpšanas NELĪDZĒS!Tik tiešām galējībās nevajadzētu aiziet,jo cik jau viņas nav piedzīvotas.Ne pie kā tās nenoved.

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.