Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Kūlas dedzināšana privātpersonai izmaksās pat 700 eiro, brīdina VUGD

Iestājoties siltākam laikam, ugunsdzēsēji atgādina, ka kūlas dedzināšana ir sodāma rīcība un maksimālais sods fiziskām personām sasniedz pat 700 eiro.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Aizvadītajā gadā 1532 kūlas ugunsgrēkos gājuši bojā divi cilvēki un vēl divi cieta, nodega 47 ēkas un izdega 10 600 hektāri Latvijas zemes. Šogad reģistrēti 63 kūlas ugunsgrēki, liecina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) informācija.

Situācijās, kad iedzīvotāji pamana kūlas ugunsgrēku, nekavējoties ir jāzvana uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukumu numuru 112 un jānosauc precīza adrese vai pēc iespējas precīzāk jāapraksta vieta, kur izcēlies ugunsgrēks.

Ja cilvēks pats vēlas uzsākt kūlas dzēšanu pirms ugunsdzēsēju ierašanās, tad sākotnēji ieteicams ir objektīvi izvērtēt situāciju un pārliecināties, vai dzēšanas darbi neapdraudēs paša veselību un dzīvību.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Degošu pērno zāli jeb kūlu var mēģināt apdzēst ar ūdeni, smiltīm, vai arī izmantojot koku zarus, piemēram, egļu zarus. Nav ieteicams mēģināt liesmas apdzēst, sitot un spārdot ar kājām, jo, iespējams, apavu zole var neizturēt uguns radīto karstumu, kā arī no karstuma var aizdegties drēbes.

Saistībā ar kūlas ugunsgrēkiem VUGD kontrolē, vai tiek ievērotas Ugunsdrošības noteikumu prasības, kas paredz, ka zemes īpašniekiem jāveic pasākumi, lai teritorijā nenotiktu kūlas vai zāles degšana. Ja konstatēts pārkāpums, tiek sākta administratīvā lietvedība saskaņā ar Ugunsdrošības un ugunsdzēsības likumu.

Saskaņā ar normatīvajiem aktiem kūlas dedzinātāji saucami pie atbildības. Par kūlas dedzināšanu uzliek naudas sodu fiziskajām personām no 280 eiro līdz 700 eiro. Protokolu par kūlas dedzināšanu var izrakstīt gan Valsts policija, gan Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Savukārt Latvijas Administratīvo pārkāpuma kodeksa (LAPK) 51. panta 2. daļa nosaka, ka par zemes apsaimniekošanas pasākumu neizpildīšanu un zāles nepļaušanu, lai novērstu kūlas veidošanos, uzliek naudas sodu fiziskām personām no 140 eiro līdz 700 eiro. Juridiskām personām naudas sods ir daudz bargāks — no 700 eiro līdz 2900 eiro.

LAPK 179. pants nosaka, ka par ugunsdrošības prasību pārkāpšanu uzliek naudas sodu fiziskajām personām no 30 eiro līdz 280 eiro, bet juridiskajām personām — no 280 eiro līdz 1400 eiro. Par atbilstības ugunsdrošības prasībām nenodrošināšanu VUGD noteiktajā termiņā uzliek naudas sodu fiziskajām personām no 140 eiro līdz 430 eiro, bet juridiskajām personām — no 1400 eiro līdz 4300 eiro.

VUGD turpina sadarboties ar Lauku atbalsta dienestu, informējot par kūlas degšanas vietām. Ja ir degusi kūla, zemes īpašniekiem tiek samazināts Eiropas Savienības platību maksājums.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.