Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Latvijā gada vidējā inflācija pērn sasniedza 17,3%

Latvijā gada vidējā inflācija pagājušajā gadā bija 17,3%, aģentūra LETA uzzināja Centrālajā statistikas pārvaldē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vienlaikus 2022.gada decembrī Latvijā patēriņa cenas, salīdzinot ar novembri, samazinājās par 0,5%, bet gada laikā – 2022.gada decembrī salīdzinājumā ar 2021.gada decembri – patēriņa cenas palielinājās par 20,8%.

Statistikas pārvaldē norāda, ka būtiskākā ietekme uz cenu līmeņa kritumu decembrī salīdzinājumā ar novembri bija ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem (-0,8 procentpunkti), apģērbiem un apaviem (-0,1 procentpunkts), kā arī dažādu preču un pakalpojumu grupā (-0,1 procentpunkts).

Mēneša laikā pārtikas un bezalkoholisko dzērienu cenas palielinājās par 1%. Būtiskākais cenu pieaugums bija maizei (+3,7%), ko galvenokārt ietekmēja akciju noslēgumi rudzu maizei. Cenu kāpums bija arī svaigiem augļiem (+4,5%). Noslēdzoties akcijām, dārgāks bija siers un biezpiens (+2%), augļu un dārzeņu sulas (+5,5%), augu eļļa (+4%), atspirdzinošie dzērieni (+5%), makaronu izstrādājumi (+3,2%), kā arī kafija (+0,7%). Mēneša laikā vidējais cenu līmenis pieauga olām (+3,2%), brokastu pārslām (+8,9%), kā arī cūkgaļai (+1%).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Savukārt lētāki bija svaigi dārzeņi (-2,2%), akciju ietekmē cenas samazinājās pienam (-1,8%), mājputnu gaļai (-1,1%), konditorejas izstrādājumiem (-0,8%) un saldējumam (-2,4%).

Apģērbu un apavu grupā cenas mēneša laikā samazinājās par 2,2%. Galvenokārt akciju ietekmē vidējais cenu līmenis apģērbiem kritās par 2%, bet apaviem – par 3,3%.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem vidējais cenu līmenis mēneša laikā palielinājās par 0,5%. Būtiskākais cenu pieaugums šajā grupā mēneša laikā bija elektroenerģijai. Dārgāka bija arī siltumenerģija, ūdensapgāde un kanalizācijas pakalpojumi. Savukārt lētāks kļuva cietais kurināmais.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ar transportu saistītās preces un pakalpojumi mēneša laikā kļuva lētāki par 5,8%, ko būtiski ietekmēja degvielas cenu kritums par 11,4%. Dīzeļdegvielas cenas samazinājās par 13,5%, benzīna – par 9,5%, savukārt auto gāzes cenas saglabājās nemainīgas. Lētākas bija rezerves daļas un piederumi personiskajiem transportlīdzekļiem, kā arī lietotas automašīnas. Savukārt dārgāki bija pasažieru aviopārvadājumi.

Ar atpūtu un kultūru saistītās preces un pakalpojumi mēneša laikā kļuva dārgāki par 0,9%. Mēneša laikā cenas pieauga barībai lolojumdzīvniekiem, ziediem, atpūtas un sporta pakalpojumiem, kā arī daiļliteratūras grāmatām. Savukārt lētāki bija kompleksie atpūtas pakalpojumi.

Dažādu preču un pakalpojumu grupā cenas mēneša laikā samazinājās par 1,8%. Galvenokārt akciju ietekmē lētākas bija personīgās higiēnas preces un skaistumkopšanas līdzekļi. Savukārt cenas pieauga autotransportlīdzekļu apdrošināšanai, frizētavu un skaistumkopšanas salonu pakalpojumiem, kā arī finanšu pakalpojumiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kritums mēneša laikā bija stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem, mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļiem, neelektriskajiem virtuves piederumiem un priekšmetiem. Savukārt cenu kāpums bija mobilā tālruņa pakalpojumiem, alum, restorānu un kafejnīcu pakalpojumiem, zobārstniecības pakalpojumiem, interneta piekļuves pakalpojumiem. 

Savukārt lielākā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa pieaugumu 2022.gada decembrī, salīdzinot ar 2021.gada decembri, bija pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem (7,4 procentpunkti), ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem (7,3 procentpunkti), ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem (1,7 procentpunkti), dažādu preču un pakalpojumu grupai (0,9 procentpunkti), restorānu un viesnīcu pakalpojumiem (0,7 procentpunkti), kā arī ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem (0,7 procentpunkti).

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu grupā cenas gada laikā palielinājās par 29%.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Būtiskākā ietekme uz vidējā cenu līmeņa pieaugumu grupā bija maizei (+38,9%), konditorejas izstrādājumiem (+26,4%), miltiem un citiem graudaugiem (+43,9%), makaronu izstrādājumiem (+30,8%), rīsiem (+35,4%), brokastu pārslām (+27,6%). Dārgāks bija siers un biezpiens (+34,9%), piena produkti (+33,5%), piens (+37,1%), olas (+27%) un jogurts (+19,1%). 

Cenas kāpa arī žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai (+23,2%), mājputnu gaļai (+36,5%), cūkgaļai (+26,2%), gaļas izstrādājumiem (+25,4%) un liellopu gaļai (+31,9%). Gada laikā cenas pieauga kafijai (+34,1%), svaigiem augļiem (+27,8%), svaigiem dārzeņiem (+17,6%), cukuram (+81,8%), sviestam (+31%), augu eļļai (+43,1%), šokolādei (+22%), konservētām vai pārstrādātām zivīm un jūras velšu izstrādājumiem (+28,9%), saldējumam (+18,7%), mērcēm un garšvielu piedevām (+43,7%), kā arī augļu un dārzeņu sulām (+15,9%). 

Sadārdzinājās atspirdzinošie dzērieni (+25,2%), sāls un garšvielas (+38,5%), saldētas zivis (+33,7%), ievārījums un medus (+16,6%), žāvēti, citādi konservēti vai apstrādāti dārzeņi (+22,4%), saldumi (+22,2%), kartupeļi (+12,1%), margarīns (+35,9%), tūlītējai lietošanai gatavi ēdieni (+26,1%), olīveļļa (+21,4%), žāvēti augļi un rieksti (+20,8%), svaigas vai atdzesētas zivis (+16,4%), tēja (+18,7%), čipsi (+37,3%), kā arī žāvētas, kūpinātas vai sālītas zivis (+22,9%).

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu vidējais cenu līmenis gada laikā pieauga par 6%. Alkoholisko dzērienu cenas kāpa par 6,7%, sadārdzinoties alum, stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem un vīnam. Tabakas izstrādājumiem gada laikā cenas palielinājās vidēji par 4,9%.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem vidējais cenu līmenis gada laikā palielinājās par 42,8%. Gada laikā būtiskākais cenu pieaugums bija siltumenerģijai, cietajam kurināmajam, dabasgāzei un elektroenerģijai. Sadārdzinājās ūdensapgāde, kanalizācijas pakalpojumi, atkritumu savākšana, materiāli mājokļa uzturēšanai un remontam, mājokļa uzturēšanas un remonta pakalpojumi, kā arī mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi. Savukārt cenas samazinājās mājokļa īrei.

Mājokļa iekārtas grupā cenas gada laikā pieauga vidēji par 12,7%, galvenokārt sadārdzinoties mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļiem, mājokļa mēbelēm, galvenajām mājsaimniecības ierīcēm, neelektriskiem virtuves piederumiem un priekšmetiem, kā arī traukiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Veselības aprūpes grupā vidējais cenu līmenis gada laikā kāpa par 9,7%. Gada laikā dārgāki kļuva farmaceitiskie produkti, zobārstniecības pakalpojumi, ārstu speciālistu pakalpojumi, medicīnas analīžu laboratoriju un rentgenoloģijas centru pakalpojumi, brilles un kontaktlēcas.

Ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem cenas gada laikā palielinājās par 12,6%, ko noteica degvielas cenu pieaugums par 17,9%. Dīzeļdegviela sadārdzinājās par 26,2%, benzīns – par 9%, bet auto gāze – par 5,3%. Cenu kāpums bija personisko transportlīdzekļu apkopei un remontam, rezerves daļām un piederumiem personiskajiem transportlīdzekļiem, pasažieru aviopārvadājumiem, lietotām automašīnām, pasažieru pārvadājumiem pa autoceļiem, kā arī jaunām automašīnām.

Ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem cenas gada laikā kāpa par 9,4%. Gada laikā cenas pieauga barībai lolojumdzīvniekiem, atpūtas un sporta pakalpojumiem, kultūras pakalpojumiem, ziediem, kancelejas precēm un zīmēšanas piederumiem, laikrakstiem un žurnāliem, kā arī kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem.

Restorānu un viesnīcu pakalpojumiem vidējais cenu līmenis palielinājās par 19,1%. Dārgāki bija ēdināšanas pakalpojumi, tostarp cenu kāpums bija restorānu un kafejnīcu pakalpojumiem – par 17,7%, ēdnīcu pakalpojumiem – par 19,2% un ātrās ēdināšanas pakalpojumiem – par 21%. Gada laikā sadārdzinājās arī viesnīcu pakalpojumi.

Dažādu preču un pakalpojumu grupā cenas gada laikā palielinājās par 17,5%, ko visbūtiskāk ietekmēja cenu kāpums personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem. Dārgāka bija autotransportlīdzekļu apdrošināšana, frizētavu un skaistumkopšanas salonu pakalpojumi, uzturēšanās izmaksas veco ļaužu pansionātos, finanšu pakalpojumi.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kāpums bija telekomunikāciju pakalpojumiem, apģērbiem, apaviem un pirmsskolas izglītībai.

Jau vēstīts, ka 2021.gadā Latvijā gada vidējā inflācija bija 3,3%, 2020.gadā – 0,2%, 2019.gadā – 2,8%, bet 2018.gadā – 2,5%.

Dati: Centrālā statistikas pārvalde, no LETA
https://e.infogr.am/paterina-cenu-izmainas-1g0q3plrqrdnp1g?src=embed

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (4)

  1. Bauskas dzive kapec nav neviena varda ka valsts atkal panema aizdevumu vairak neka 700 citronu apmera??????

    1
    2
  2. Joprojām pats sevi atmasko, lietojot krievzemiešu terminoloģiju (citronus). Tev drīzāk vajadzētu satraukties par savas ideoloģiskās barotājvalsts finansiālo krahu, tur esošo inflāciju un iztrūkumu Krievijas budžetā. 🙂

    2
    1
  3. atkal kartejais smadzenu izskalotais radijums te kautko vervele par krieviju—nez kur te ir mineta krievija? Redziet ja jusu augstibai butu kaut nelielas zinashanas finanses jus saprastu ka valsts ar katru aiznemumu tikai palielina inflaciju. Un uz shodienu Latvijai vairs nav laicis parak daudz ricibas lai cinitos ar to jo brisele dara maksimali iespejamo preteji. Ja jau jums ir tik tikami runat un vainot visur krieviju tad pastastiet ludzu vai krievija bija ta kas iznicinaja cukura nozari, zveijniecibas nozari, skolas, attdeva dalu savas teritorijas, zaudeja savu nacionalo valutu. Paskatieties spoguli un varbut klus skaidrs ka pashi vien pie visa vainigi, kautgan ar jusu smadzenem diezvai pie tada sledziena vares noklut

    2
    2
  4. Katrā tavā tekstā tiek lietoti Krievijā izplatītie naratīvi par Latviju kā neizdevušos valsti. Nav taču noslēpums, ka Krievija pie tā piestrādā, lai šādas domas caur saviem ietekmes aģentiem izplatītu gan Latvijā, gan citās valstīs. Protams, ka daļa Krievijas naratīvu izplatītāji par šo saņem atlīdzību, bet ir arī otra daļa – “noderīgie idioti”, kas piebalso šiem Kremļa apmaksātajiem pakalpiņiem.

    2
    1
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.