Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Latvijas Banka paaugstinājusi inflācijas prognozi šim gadam līdz 17,3%

Cilvēki iepērkas lielveikalā “Maxima XXX”.

Latvijas Banka paaugstinājusi gada vidējās inflācijas prognozi 2022.gadam no 16,9% līdz 17,3%, aģentūrai LETA pavēstīja Latvijas Bankā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vienlaikus nākamajam gadam inflācijas prognoze ir palielināta no septembrī lēstajiem 9,2% līdz 10,9%.

Savukārt gada vidējās inflācijas prognoze 2024.gadam ir paaugstināta no 3,4% līdz 4,4%, bet gada vidējā inflācija 2025.gadā prognozēta 3% līmenī.

“Inflācija saglabājas augsta,” atzīmēja centrālajā bankā, skaidrojot, ka Latvijas Bankas prognozēs ir palielināti pieņēmumi par globālo pārtikas cenu pieaugumu un iekšzemes algu kāpumu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vienlaikus Latvijas Bankā uzsver, ka makroekonomiskās prognozes ir izstrādātas joprojām augstas nenoteiktības apstākļos, ko rada Krievijas sāktā kara neprognozējamā virzība un ar to saistītā globālo cenu attīstība, it īpaši energoresursu cenu jomā.

Latvijas Bankā arī norāda, ka inflācija Latvijā, normalizējoties enerģijas cenām, mazināsies. Taču globālo pārtikas cenu pieaugums un algu kāpums varētu būt lielāks un uzturēt augstāku inflāciju, nekā iepriekš lēsts.

“Valdības atbalsts stabilizē mājsaimniecību pirktspēju un – it īpaši enerģijas cenu pieaugumu iegrožojošie pasākumi – piebremzē inflāciju. Tomēr novembrī tā Latvijā bija 21,7% – augstākā starp eirozonas valstīm. Augsto inflāciju nosaka gan enerģijas, gan pārtikas cenu nozīmīgs kāpums. Energoresursu piegādes sekmīga pārkārtošanās mazinās arī enerģijas cenu spiedienu tautsaimniecībā, lai gan enerģijas cenas, visticamāk, būs augstākas nekā pirms krīzes,” pauž Latvijas Bankā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Centrālajā bankā norāda, ka nākamajos gados augstāku inflāciju, nekā iepriekš prognozēts, uzturēs gan straujāks globālo pārtikas cenu pieaugums, gan augstāks algu kāpums iekšzemē.

Tāpat Latvijas Bankā atzīmē, ka izmaksu, īpaši algu un enerģijas cenu, pārnese uz preču un pakalpojumu cenām, kā arī algu pieauguma ietekme uz pieprasījumu rada spiedienu uz pamatinflāciju, kuras prognoze palielināta, un prognožu perioda beigās 2025.gadā tā joprojām paredzama samērā augsta – vidēji gadā 5%.

Latvijas Banka prognozē, ka pamatinflācija jeb inflācija, neietverot pārtikas un enerģijas cenas, 2022.gadā Latvijā būs 7,6%, 2023.gadā – 7,8%, 2024.gadā – 6%, bet 2025.gadā – 5%.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (1)

  1. pei shadas inflacijas lielai dalai Latvijas iedzivotaju nav jegas pat stradat—pabalstos var sanemt vairak ar mazakiem izdevumiem. Bet tai pasha laika kads korekti ir plans ekonomikas ministram? kads plans ir asv ieliktenim karinam? ak jaaa nekads

    4
    1
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.