Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

LIZDA neatsakās no nodoma streikot; valdība lēmumu par pedagogu algu celšanu sola piektdien

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) neplāno piekāpties valdībai vai apsvērt iespēju atteikties no nodoma rīkot streiku. Partiju apvienība “Apvienotais saraksts” sola uzņemties virzīt koalīcijā pedagogu prasību izpildi, bet rezultātu nesola. Tikmēr valdība lēmumu par pedagogu algu celšanas kārtību paziņošot šo piektdien, ziņo portāls lsm.lv.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pirmdienas pirmajā pusē to, ko pērn septembrī koalīcija apsolīja, arodbiedrība izrunāja ar “Apvienotā saraksta” deputātiem. Pēc tikšanās ar “Apvienotā saraksta” Saeimas frakcijas deputātiem LIZDA vadītāja Inga Vanaga pauda, ka apņēmība nākampirmdien rīkot protesta akciju un pēc tam streiku nav mazinājusies, jo arodorganizācijai valdības izteiktais piedāvājums neesot pieņemams. 

“Mums kā pierādījums, kā garants tam, ka streika vienošanās ir izpildīta, ir nepieciešami grozījumi Ministru kabineta noteikumos. Mums neder Ministru kabineta rīkojums, jo uz tā pamata nevienam nepaaugstina algas un nebalansē slodzes,” atzīmēja Vanaga.

Piektdienas vakarā arodbiedrībai sniegtā valdības pārstāvju informācija par streika prasību izpildi organizāciju neapmierina arī saturiski, jo daudzi LIZDA un arī citu nozares organizāciju iebildumi neesot ņemti vērā, norādīja Vanaga.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“27 pašvaldībās algas ir iesaldētas, 16 pašvaldībās algu pieaugums pedagogiem iespējams tikai tad, ja pašvaldība pieņem lēmumu par skolu tīkla optimizāciju, nu, respektīvi, kā ķīlnieki. Augstskolu pedagogiem pārdala jau no piešķirtās naudas, vieniem atņemot un otriem iedodot, administrācijai algas pieaugums nav paredzēts, atbalsta personālam nav paredzēts,” atzīmēja Vanaga.

Piedāvājumā neesot ietverts arī slodžu izlīdzinājums, kas pedagogus pasargātu no izdegšanas, atzīmēja LIZDA.

“Apvienotais saraksts” sola virzīt koalīcijā pedagogu prasību izpildi

Pēc stundu garās sarunas partiju apvienība “Apvienotais saraksts” paziņoja, ka uzņemas palīdzēt pedagogiem sasniegt prasību izpildi, bet neapsola, ka tas izdosies. 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Apvienotā saraksta” politiķi nostājušies pedagogu organizācijas pusē un kritizē Finanšu ministrijas, Izglītības un zinātnes ministrijas un valdības vadītāja piedāvāto pedagogu atalgojuma paaugstināšanas grafiku.

Visas arodbiedrības prasības ir pamatotas, pēc tikšanās pauda “Apvienotā saraksta” Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Edgars Tavars: “Pret viņām neviens racionāli domājošs cilvēks [nevar iebilst]; ņemot vērā visu šo solījumu virkni, kas velkas jau no iepriekšējās Saeimas sasaukuma, saprotam, ka izglītības darbiniekiem šis mērs ir pilns.”

“Apvienotā saraksta” pārziņā nav ne Izglītības un zinātnes ministrija, ne Finanšu ministrija, 

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

taču partija izjūtot solidaritāti ar nozari un tāpēc aicinās koalīciju sasaukt valdības ārkārtas sēdi un vismaz apstiprināt patlaban piedāvāto algu paaugstināšanas grafiku, pauda Tavars. 

Katrā ziņā piekāpšanos no izglītības darbinieku puses neesot ko gaidīt, uzskata Tavars: “Es nesaskatīju šobrīd arodbiedrības vadības pārstāvjos tādu pozīciju, ka viņi būtu gatavi vēl kaut kam piekāpties jau kuro reizi. Vai nu šīs prasības tiek izpildītas, vai nu netiek izpildītas, un tādējādi mēs visai droši varam prognozēt, ka streiks būs.”

Ja prasības tiks izpildītas, juridiska pamata streikam vairs nebūs, taču LIZDA vadītāja Vanaga paskaidroja, ka protesta gājiens 24. aprīlī tiks rīkots jebkurā gadījumā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Valdība lēmumu par pedagogu algu celšanas kārtību sola piektdien

Pēc valdību veidojošo partiju sanāksmes pirmdien premjers Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”) norādīja, ka piektdien, 21. aprīlī, valdības ārkārtas sēdē paredzēts apstiprināt Ministru kabineta noteikumus par to, kā tiks celts pedagogu atalgojums.

Koalīcijā pirmdien uzklausīta izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša (“Jaunā Vienotība”), bet otrdien, 18. aprīlī, valdība izskatīs Izglītības un zinātnes ministrijas ziņojumu par pedagogu atalgojuma palielināšanu, pastāstīja Kariņš.

Pirmdien pēcpusdienā pedagogu arodbiedrības, Latvijas Izglītības vadītāju asociācijas un Latvijas Pašvaldību savienības pārstāvjiem vēl paredzēta neformāla tikšanās ar izglītības un zinātnes ministri Čakšu, lai runātu par streika prasību izpildi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Arodbiedrība nepiekāpsies: protesta gājiens esot neizbēgams, streiks – vēl atceļams

Līdz streika sākumam palikusi precīzi nedēļa, arodbiedrība atgādina, ka piekāpsies tikai tad, ja tiks izpildītas visas prasības un tās tiks apstiprināta Ministru kabineta noteikumos. Pedagogi gaidīs līdz pēdējam un streiku atcels, arī ja lēmumu pieņems svētdienas naktī. 

Vanaga piebilda: “Politiska vienošanās var novērst streiku. Pieņemot attiecīgus grozījumus. Bet protesta gājiens gan ir neizbēgams. Gājiens būs jebkurā gadījumā. Gājiens būs par atbildības prasīšanu, jo netiek pildīti spēkā esošie tiesību akti, un gājiens būs par cieņpilnas attieksmes prasīšanu, jo nav pieļaujams, ka viss ir pēdējā brīdī.”

Foto: ventasbalss.lv

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (2)

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.