Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

«Manabalss.lv» savākti 10 000 parakstu, prasot Valsts aizsardzības dienestu noteikt par brīvprātīgu

Foto: Gatis Dieziņš, Aizsardzības ministrija, no “Sargs.lv”

Sabiedrības iniciatīvu portālā “Manabalss.lv” ir savākti 10 000 parakstu par piedāvājumu iecerēto Valsts aizsardzības dienestu (VAD) noteikt nevis par obligātu, bet par brīvprātīgu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Līdz ceturtdienas vakaram tika savākti ap 10 100 paraksti iniciatīvas iesniegšanai parlamentā, tomēr portāla uzturētāji vērš uzmanību, ka drošībai nepieciešams savākt vismaz 10 300 parakstus, lai iniciatīvu neatsaka skatīt, ja gadījumā daļu parakstu atzīst par nederīgiem. Pēc Saeimas veiktās kolektīvo iesniegumu parakstu pārbaudes iedzīvotāju reģistrā vienmēr zināma daļa parakstu atkrīt, jo neatbilst likumā atrunātajam noteikumam, ka kolektīvo iesniegumu var iesniegt “10 000 Latvijas pilsoņu, kuri iesnieguma iesniegšanas dienā ir sasnieguši 16 gadu vecumu”.

Kā iniciatīvas pārstāvis norādīts Sergejs Pogorelovs. Viņš akcentējis, ka pašlaik apspriešanā esošā VAD modelis paredz, ka jauniešiem dienests būs obligāts. Šāda pienākuma uzlikšana, viņaprāt, nesamērīgi ierobežošot pilsoņu brīvību.

Pogorelova ieskatā, piedāvātajam dienestam nepieciešamo pieteikumu skaitu ir iespējams savākt brīvprātīgā kārtā. Aizsardzības ministrijai esot “mērķtiecīgi jāceļ dienesta prestižs”, jāpiedāvā konkurētspējīga kompensācija un izdevīgi noteikumi. Jo pievilcīgāki būs nosacījumi, jo vairāk brīvprātīgo pieteiksies dienestam, jo prestižāks tas būs, un valsts drošību tas stiprinās paredzami efektīvāk par obligātu dienestu, savus uzskatus klāstījis iniciatīvas pieteicējs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Līdz ar to idejas autors aicina no VAD likumprojekta izslēgt punktu, kas paredz, ka VAD iesauc vīriešus no 18 gadu vecuma līdz 27 gadu vecumam, mainot arī punktu ar aprakstu vispārīgajos noteikumos.

Gadījumā, ja VAD būs brīvprātīgs, motivācija dienējošajiem būšot augstāka, nebūtu gadījumu, ka cilvēki izvairās no iesaukšanas, jaunieši respektētu valsti, kas dienestu viņiem neuzspiež, domā Pogorelovs, norādot, ka “cieņpilna valsts attieksme pret pilsoņiem veicinās patriotismu”.

Pogorelovs ir partijas “Latvijas attīstībai” (LA) biedrs. LA pārstāv arī VAD virzītājs, aizsardzības ministrs Artis Pabriks, un partijas vadība Pogorelova pozīciju neatbalsta.

Saeima pašlaik tuvojas VAD likuma pieņemšanai galīgajā lasījumā. Likumprojektu gala lasījumā bija plānots skatīt jau vakar, 20. oktobrī, tomēr deputātu vairākums pēc Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas lūguma nolēma to no sēdes darba kārtības izslēgt, jo gala lasījumam saņemts ap 100 priekšlikumu, kuru izvērtēšanai aizejošajai Saeimai nepietiekot laika. Tagad ir skaidrs, ka likuma projekts būs jāskata jau 14.Saeimai. Ņemot vērā to, ka lemšana par VAD likumprojektu atlikta, pirmais iesaukums varētu notiks vien nākamā gada jūlijā, nevis janvārī, kā bija paredzēts iepriekš, intervijā Latvijas Radio teica Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Jānis Garisons.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (21)

 1. Demokratoskaa valsti ta tam butu jabut….bet diemzel musu vadoni valsti virza totalitarisma virzienaa

  7
  3
 2. Bet me’s globalistu pakalpini domajam savadak…visus armijaa ari meitenes..plintes rokaa un uz prieksu svesos karos galvas nolikt

  3
  3
 3. Vai tad kads kadreiz tautas gribu nem veraa…seit tak tautai vairs nav teiksanas pat ar parakstu savaksanu

  6
  3
 4. Demokratiskaa valstii obligati pat vecis sievai nedrikst praxsss kajas paplest..tad ta jau skaitas izvarosana.

  2
  5
 5. Mes esam nato..un valsts maksaa tiem lielu naudu.lai ari aizstav valsti un karo.ja kads grib brivpratigi dienet laii iiet.. bet obligati gan to nevajadzetu piespiest..

  7
  3
 6. Šeit var arī redzēt lielas daļas mūsu tautas attieksmi pret valsti un patriotismu. Vārdos visi tik lieli patrioti, bet pierādi to ar darbiem. Ir jābūt gatavam aizstāvēt savu valsti. Ja valsts ir pa jokam, tad var brīvprātīgi, lai citi manā vietā visu dara un lemj. X stundā (lai vai kāds iemesls) paslēpties nevarēs, aizbēgt arī nē, labāk ir būt sagatavotam ar priekšzināšanām nevis kā trusim alā kaut vai lai zinātu kā izdzīvot ekstrēmos apstākļos. Vai tiešām tās dažas nedēļas mācību biedru vidū ir prasīts par daudz ? Bet, mēs jau mākslinieku tauta tomēr, sadosimies rokās un dziedāsim, pa skaisto lai tik nav jāpiepūlas. Mīksti, kā circeņi uz pārējo Baltijas valstu fona.. Un, protams, daudzskaitlīgākā 5. kolonna arī, iniciatīvas autora vārds/uzvārds tik sakritība ?

  11
  8
 7. Kapec man butu jaaizstav valsts kura pret mani izturas tikai ar represijam..obligatu vakcinesanos..kara dienestu..maksligu inflaciju un lidz ar to cilveku pazemosanu un mocisanu…kuraa .valdiba kampo svesam varam un izpilda tas cilvektiesibu parkapjosus riikojumus.es tadu valsti aizstavet negribu..es veloss dzivot brivaa demokratiskaa neaatkarigaa valstii

  9
  7
 8. Es esmu par obligāto dienestu, jo daudz labāk ir, ka visi gūst pamatzināšanas vienlīdzīgos apstākļos, turklāt miera apstākļos. Ārkārtīgi svarīgi, lai tas notiek profesionāli. Apmācības noder arī dzīvei un raksturam. Vāja sabiedrība ir viegls mērķis ne tikai militāri, bet arī citos veidos. Un ir atšķirība – ir visas iespējas radikāli likvidēt bēdīgo padomju omd pieredzi, kas daudziem droši vien sēj šaubas par omd.

  6
  4
 9. Puisi – augšējā komentārā. Sapņot ir jauki, bet dzīve ir reāla, kurā nepārtraukti ir grūtības, kurām jātiek pāri. Var jau protams sapņot, ka kaut kur pie miglainās Albionas ir valsts ar nosaukumu Utopija, bet parādi man kartē to savu sapņu valsti, kurā pēc taviem vārdiem nemoka cilvēkus utt. Tu vari paveikt vienu testu – ieej iekšā cv.lv un apskati darba sludinājumus un izvēlies sev vēlamo algas apmēru, lai tu būtu laimīgs. Tad kad atrodi tad palasi kādas zināšanas ir vajadzīgas- tu redzēsi grādus, CAD, sql, c++ utml. Ja tu pareizi izdarīsi secinājumus, tad tu sapratīsi ka problēma nav vakcinācija, inflācija, bet zināšanas. To visu ir iespējams realizēt, bet ne jau ar žēlošanos par to ka visi apkārt vainīgi.

  6
  2
 10. Tad jau tev ar steigu jādodas uz austrumiem- tur taču ir demokrātija un viss pārējais pilnā komplektā………..Tādi nu mēs esam: gribam, lai valsts mums dod un dod, bet ko paši mēs valstij dodam, tikai viena gaušanās un vaidēšana, ka viss ir slikti.

  6
  2
 11. Neko sii valsts man nav iedevusi ..vienu gan vakcinu par brivu..ta tikai man ir atnemusi..brivibu un cilvektiesibas..un iiespeju stradat nevakcinetam un but laimigam savaa zemee. ..esmu noelesms aizbraukt..protams hne jau uz lidzigam totalitarianm valstim..un dienet es neiesu.

  1
  6
 12. Puisi – skaties no pozitīvās puses. Apceļot pasauli un iepazīt kā cilvēki dzīvo citur arī ir ļoti laba dzīves pieredze, tā ka mēģini – tas noteikti būs labāk kā tikai žēloties internetā.

  2
  1
 13. Ja tu, puisi, dzīvotu totalitārā valstī, kas tev atņēmusi brīvību, tu nekur nevarētu aizbraukt! Es tādā valstī dzīvoju un zinu, kas tas ir. Bet tu vari braukt, kur vien vēlies un meklēt to ideālo valsti, kas tev dos absolūtu brīvību bez pienākumiem, bet nejauc lietas, no kurām tu maz ko, kā izskatās, saproti!

  3
  2
 14. Nu nesmīdini mani ar savām cilvvēktiesībām, par tām pat L .Vāczemniekam ir jauks dzejolis , par tām visu laiku ir skandinājuši tieši krievi ,ka viņiem Latvijā vienmēr un visur ir CILVĒKTIESĪBAS un tādēļ viņi vienmēr un visur spļauj virsū vietējiem. Nez kāpēc tu centies aizmirst tādu vārdu kā PIENĀKUMS..Un tu centies deklarēt , ka tavas cilvēktiesības ir pārākas par tev blakus esošo cilvēku cilvēktiesībām, tavas cilvēktiesības beidzas tur, kur sākas tev blakus esošo cilvēktiesības. Bet tu domā, ka tās ir tikai tev, un tāpēc tie skaļie saukļi. Tu maldies, ja domā, ka plašajā pasaulē tu kādam jau esi dikti vajadzīgs un tevi kaut kur īpaši gaida. Tādi pārgudri liekēži nav vajadzīgi nekur un nevienam.

  3
  2
 15. Jā, jā – visi komentētāji ir algoti!!! Un par lielu naudu!!! Pašam par sevi tev smiekli nenāk? Nesaceries – neesi tik svarīga persona, lai tevi te “apkomentētu” par naudu.

  4
  1
 16. Kad argumentu vairs nav, tad atliek tikai gānīties! Tas arī parāda tavu attīstības līmeni.

  1
  1
Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.