Latvijas Meža īpašnieku biedrība (LMIB) uzskata, ka Zemkopības ministrijas (ZM) ierosinātā nodevas palielināšana par mežsaimniecības un medību darbībām ir nesamērīga, aģentūru LETA informē biedrībā.
Kā norāda LMIB, biedrībā atbalsta un saprot nepieciešamību paaugstināt Valsts meža dienesta (VMD) atalgojumu un meža īpašnieki ir ieinteresēti, lai VMD strādā kompetenti un motivēti darbinieki.
Tāpat meža īpašnieki piekrīt, ka nodevas nav mainītas ilgu laiku un tās varētu palielināt, taču attiecībā uz atsevišķiem ciršu veidiem biedrība uzskata, ka palielinājums ir nesamērīgs.
LMIB valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks skaidro, ka ņemot vērā aptaujāto meža īpašnieku viedokli, samērīga valsts nodevas likme nedrīkstētu pārsniegt 20 eiro, kas būtu gandrīz pieckārtīgs pieaugums salīdzinājumā ar esošo situāciju.
Biedrībā skaidro, ka grozījumos paredzēts, ka meža īpašniekam par blakus esošām cirsmām būs jāiegādājas atsevišķi administratīvie akti un nodeva jāmaksā par katru cirti. Līdz šim par blakus esošu ciršu veikšanu varēja iegādāties vienu administratīvo aktu. Biedrībā norāda, ka pie jaunajiem grozījumiem atsevišķos gadījumos meža īpašnieki administratīvo aktu nodevās samaksās 210 eiro līdzšinējo 4,27 eiro vietā.
Tāpat biedrībā uzsver, ka ir bīstami palielināt nodevu krājas kopšanas un sanitārajām cirtēm, kuras nepieciešams veikt, lai nodrošinātu mežu produktivitāti un kaitēkļu ierobežošanu, īpaši ņemot vērā egļu astoņzobu mizgraužu invāziju. Šīm cirtēm izsniedzamos ciršanas apliecinājumus nebūtu jāapliek ar valsts nodevu. Tās ir darbības, lai uzlabotu audžu augšanu, līdz ar to piesaistītu vairāk ogļskābo gāzi, kā arī mazinātu kaitēkļu savairošanās risku.
LMIB norāda, ka nesamērīgi ceļot valsts nodevas apmēru, pastāv risks nesaimnieciskai platību apsaimniekošanai, bet būtisks izmaksu pieaugums valsts nodevu formā var kavēt enerģētiskās koksnes ieguvi, kas ir īpaši būtiska tiecoties uz valsts enerģētisko neatkarību.
Vienlaikus, nodevas nav vienīgie meža īpašnieku izdevumi, lai saņemtu administratīvo aktu – ciršanas apliecinājumu. Izdevumi vairāku simtu eiro apmērā veidojas veicot cirsmas platības uzmērīšanu, visu koku uzmērīšanu nosakot koksnes krāju, kā arī nodrošinot derīgas meža inventarizācijas esamību.
Biedrībā norāda, ka pie piedāvātās valsts nodevas likmes, pat mazākiem meža īpašniekiem var veidoties situācijās, kad valsts nodeva, veicot darbības vairākos nogabalos, meža veselības stāvokļa uzlabošanai veido vairāk kā 100 eiro.
Otrdien Ministru kabineta (MK) darba kārtībā bija skatīt grozījumus MK 2014.gada 11.februāra noteikumos Nr. 82 “Noteikumi par valsts nodevu par mežsaimnieciskām un medību darbībām”, kas paredzētu nodevu noapaļošanu vai palielināšanu par mežsaimniecības un medību darbībām.
Kā informē Zemkopības ministrijā, grozījumu izskatīšana tika atlikta, lai ZM varētu izdarīt precizējumus grozījumu projektā.
Vienlaikus LMIB aģentūrai LETA pauda cerību, ka grozījumu atlikšana dos ZM iespēju uzrunāt nozares pārstāvjus par kompromisa veidošanu.
Kaut ja tie ipasumi tak ir jaatsavina..tijai ar nesanerigiem nodokliem.