Nākamnedēļ līdztekus mežsaimniecības nozares pārstāvjiem pie Ministru kabineta protestēs arī lauksaimnieki, aģentūru LETA informēja biedrībā “Zemnieku saeima”.
Protesta akcija paredzēta otrdien, 5.martā.
Biedrības valdes priekšsēdētājs Juris Lazdiņš skaidro, ka lauksaimnieki protesta akcijā vērsīs valdības uzmanību draudiem, ka aiz Eiropas Savienības zaļās iniciatīvas saukļiem patiesībā slēpjas privātā īpašumā esošās lauksaimniecības zemes apgrūtinājumi, kas nodara un nodarīs milzīgus zaudējumus Latvijas zemniekiem.
“Mūsu prasība ir nepieļaut zemes lietojuma ierobežojumus nacionālā līmenī, ja tiem neseko adekvāti finanšu resursi,” uzsver Lazdiņš, piebilstot, ka Latvijā politiskajā līmenī ir jāvienojas un operatīvi jāizstrādā rīcības plāns ar konkrētiem termiņiem, kas nosaka, ka nacionālā līmeņa zemes lietošanas ierobežojumu gadījumā lauksaimniecības zemju saimniekiem tiek piešķirtas kompensācijas, tādējādi viņus pasargājot no bankrota.
LETA jau vēstīja, ka Latvijas mežu īpašnieki un mežrūpniecības un kokrūpniecības uzņēmumu darbinieki šogad 5.martā rīkos protesta akciju pie Ministru kabineta.
Protesta mērķis ir vērst uzmanību uz ilgstoši ignorētajām problēmām, kas skar Latvijas mežu īpašniekus un meža nozarē strādājošos.
Latvijas Meža īpašnieku biedrības (LMĪB) pārstāvji norāda, ka nozare saskaras ar netaisnīgu attieksmi gan Latvijas, gan Eiropas līmenī. Tostarp viens no sāpīgākajiem jautājumiem ir par kompensācijām mežu īpašniekiem, kuru meža zemes tiek nodotas dabas aizsardzībai.
Protesta organizatori valdībai prasa paredzēt taisnīgas kompensācijas, kā arī neveidot jaunas teritorijas ar saimnieciskās darbības ierobežojumiem, kamēr taisnīgās kompensācijas nav ieviestas.
Tāpat meža nozare prasa izstrādāt koncepciju brīvprātīgas dabas aizsardzības sistēmas ieviešanai Latvijā un novērst to, ka Latvijā meža nozare tiek nostādīta būtiski neizdevīgākā pozīcijā nekā citās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs, vienlaikus mazinot birokrātiju, kas grauj meža nozares starptautisko konkurētspēju.
“Mežu īpašnieki nav pret saprātīgu dabas aizsardzības politiku – mūsu pašu interesēs ir saglabāt Latvijas mežu teritoriju īpatsvaru un kvalitāti. Taču cilvēki visā Latvijā ir nonākuši beztiesiskā stāvoklī, jo, lai arī ne formāli, bet pēc būtības viņu zeme tiek nacionalizēta,” uzsver LMĪB valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks.
Viņš skaidro, ka patlaban, nosakot mežu zemes aprobežojumus, kompensācijas to īpašniekiem ir netaisnīgas. Par vienu hektāru, kurā meža īpašniekam tiek liegta vai būtiski ierobežota saimnieciskā darbība, tiek maksāti 50 līdz 190 eiro gadā, kas nav pat 1% no reālās meža vērtības.
Tāpat ziņots, ka 5.februārī Liepājā, Saldū, Talsos, Tukumā, Kuldīgā, Jelgavā, Dobelē, Bauskā, Jēkabpilī, Aizkrauklē, Daugavpilī, Rēzeknē, Valmierā, Gulbenē, Limbažos un Ogrē notika lauksaimnieku protesti, kuros piedalījās aptuveni 2000 dalībnieku.
Protesta laikā zemnieki vēlējās panākt Krievijas un Baltkrievijas pārtikas produktu tūlītēja importa aizliegumu bez pārejas perioda, pievienotās vērtības nodokļa (PVN) samazinātās likmes 5% apmērā atjaunošanu Latvijai raksturīgajiem augļiem, ogām dārzeņiem, birokrātijas mazināšanu lauksaimniecības nozarē, plašāku pieeju apdrošināšanas un apgrozāmo līdzekļu programmām, kā arī atteikšanos no nacionāla līmeņa zemes apgrūtinājumiem vai citiem zemes lietošanas ierobežojumiem.
Lauksaimnieki arī pauda gatavību protestēt Rīgā, ja prasības netiks izpildītas.
Foto: Publicitātes foto
Lai protestē, tikai vairs necerat uz valdības dotācijām stihiju vai neražas gadījumos.
Tak ļaujiet vienreiz uzart visu kas arams un nozāģēt pēdējo koku.Kad vairs nebūs nekā būs miers no protestiem.
Lauksaimnieki – bezkaunības kalngals ,visu laiku visa par maz .Ejiet strādāt uz Maximas noliktavām.
Lauksaimnieki ir tupa tauta,viņi nesaprot ,ka ir jākooperējās ,šķelšanās tikai grauj ,tagad kunst bet kurš tad vainīgs protams paši, pa vienam neizdzīvos visus zemniekus vajag sūtīt uzņēmējdarbības kursos,kam tagad pieder putnu fabrikas leišiem,kur cukurfabrikas,kam dzirnavnieki pieder ,zemnieki ir stulbuma kalngals.
Birokrātija ir liela tas ir taisnība bet daba arī ir jāsaudzē,upes ,upītes viss ,kas dzīvs,nu viņi grib miglot un minerālmēslus sēt pie pašām udens tilpnēm ,ūdenstilpnes 70% piesārņotas,kad esat tupi neviens nav vainīgs ,alkatība un mantkārība degradē cilvēku.
Viena daļa tā sauktie zemnieki,baidās kupri saliekt pie zemes,īpaši lielie ir izlepuši nezin ,kas ir darbs.
Sūdzās ka platību maksājumi mazākie eiropā,nevajadzēja krāpties ar izaudzēto ražu ,neoficāli lielāko daļu ražas uzpircējiem bez papīriem iztirgoja,tapēc arī mazākās subsīdijas dabūja.
Katrā dzīves sfērā ir savi plusi un mīnusi .
Nevajag lauksaimniekus saukt par ,,tupiem” , tādu vārdu lieto tie , kas paši tādi ,nu lielu gudrību jau nevajag , lai strādātu maximā ,bet apdirst lauksaimniekus , tur viņi ir tie gudrie , ko tad Jūs maximā strādājošie ēdīsiet ,ka nebūs to , tupo” lauksaimnieku ? Protestē jau visā Eiropā, ne tikai Latvijā
Eiropa bez lauksaimniekiem-lielsaimniekiem mierīgi var iztikt.Izņemot vidējos un mazos ar kvalitatīvāku piedāvājumu.Galu galā vairums izejvielu ieplūst no citām valstīm.
Kādu mēslu čupu derētu nolikt Bauskas centrā pie Rimi Maksimas.Savādāk te tādi gudri palikuši komentētāji.Malači tā tik turpināt zemnieki.
lauķim, mēslu čupu likšanā jūs esiet speciālisti, nenoliegšu. Visa Latvija pie*irsta. Kamēr pārējā laikā raudātaji un naudas atbalstu diedelētāji.
Mazajiem lauku ceļiem visi grāvji aizarti, tagad ceļi neglābjami sabojāti! Ka tik uzart vēl vienu grāvja malu!