Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

NBS 220 miljonu eiro pārtikas iepirkumā lielākais uzņēmums attiecies piedalīties pārmērīgu prasību dēļ

Viens no lielākajiem Latvijas pārtikas vairumtirdzniecības un loģistikas uzņēmumiem un līdzšinējiem Nacionālo bruņoto spēku (NBS) pārtikas piegādātājiem “Sanitex” nesenajā 220 miljonus eiro vērtajā iepirkumā nav piedalījies “nesamērīgu līguma prasību dēļ”, vēsta TV3 raidījums “Nekā personīga”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ap gadumiju neliela Rojā reģistrēta firma “Zītari LZ” tika pie 220 miljonus eiro vērta pasūtījuma NBS apgādāšanai ar pārtiku. Saskaņā ar līgumu, uzņēmums ir atbildīgs arī par armijas rezervēm kara gadījumā. Aizsardzības ministrijā (AM) par iepirkumu sākta pārbaude.

Konkursa pirmajā posmā piedāvājumus iesniedza pieci pretendenti, tostarp līdzšinējie NBS pārtikas piegādātāji – “Sanitex”, “Rēzeknes gaļas kombināts” un “Lanekss”. Nolikums paredzēja, ka iepirkumā var startēt arī ēdināšanas pakalpojumu sniedzēji ar triju gadu pieredzi, kas ļāvis konkursā pieteikties arī salīdzinoši nelielam ēdināšanas uzņēmumam “Zītari LZ”. Salīdzinoši 2021.gadā “Sanitex” apgrozījums bijis 411 miljoni eiro, bet “Zītari LZ” – 0,5 miljoni eiro.

Beigu galā “Sanitex” piedāvājumu nemaz neiesniedza. “Jau ilgstoši esam bijuši viens no lielākajiem pārtikas piegādātājiem visam valsts sektoram, tai skaitā NBS. Šī pieredze ļāva būt drošiem par mūsu spējām izpildīt šī iepirkuma prasības. (…) Izskatot piedāvātos nosacījumus šajā iepirkumā, “Sanitex” secināja, ka līguma projekta prasības ietver pārāk lielus riskus – līgumsodu apmēri ir nesamērīgi. Ja šāds līgums tiktu parakstīts, tas nostādītu uzņēmumu izteikti nevienlīdzīgā tiesiskajā situācijā,” skaidrojis “Sanitex” valdes loceklis Kārlis Ābele.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Piedāvājumus finālā iesniedza tikai divi apgrozījuma ziņā mazākie iepirkuma dalībnieki “Zītari ZL” un “Lanekss”. Par saimnieciski izdevīgāko valsts aizsardzības loģistikas un iepirkumu centrs atzina “Zītari ZL” piedāvājumu.

Iepirkuma organizētāji skaidro, ka uzvarētājam nav vajadzīgas savas noliktavas un transports. Tā pienākums esot nodrošināt pārtikas piegādātājus un ražotājus, kuri piedāvā produktus komersanta izveidotajā e-platformā. Šāds risinājums izvēlēts, lai mainītu līdzšinējo kārtību, kad katra armijas vienība slēdza vienošanās ar uzņēmumiem un pati administrēja pasūtījumus. “Citiem vārdiem – paralēli elektronisko iepirkumu (EIS) katalogam, ko valsts jau uztur, būs vēl viens – militārais pārtikas e-veikals, ko par valsts naudu administrēs privātfirma,” vēsta raidījums.

“Zītari” un otra pretendenta “Lanekss” administratīvie izdevumi piedāvājumā atšķīrušies vairāk nekā 40 reizes. Arī pārtikas uzglabāšanas tarifi “Zītari LZ” bijuši 40 reizes mazāki nekā otram pretendentam – viens eiro par tonnu. Nozares eksperti raidījumam pauduši, ka, ņemot vērā noliktavu nomas maksu, darbinieku algas un nodokļus, tas neatbilstot tirgus situācijai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Mēs aprēķinājām, ka armija varētu tērēt apmēram no 10 līdz 20 miljonus eiro gadā. Mēs rēķinājām, cik mums varētu maksāt administrācijas uzturēšana, platformas izveide, jo tāda platforma ir unikāla, veidota no nulles,” situāciju skaidrojis “Zītari LZ” projektu vadītājs Artūrs Rācenis, “mums ir jāizveido e platforma, kura funkcionēs, caur kuru NBS vienības veiks pasūtījumu. Mums ir saslēgti līgumi ar lielākajiem, arī mazākajiem, pārsvarā visiem Latvijas ražotājiem.”

“Nekā personīga” vēsta, ka lielākais Latvijas graudu produktu ražotājs “Dobeles dzirnavnieks” atteicies no sadarbības ar “Zītari LZ”, jo sadarbības līguma projektā nav bijuši definēti rezervētie produktu apjomi un nav bijusi pausta gatavība tos pirkt. Vienlaikus līgumā piedāvāts noteikt pienākumu glabāt lielas rezerves, bet soda sankcijas par laikus nepiegādātu preci esot bijušas nesamērīgi lielas. “Dobeles dzirnavniekam” nav saprotama uzņēmuma loma, kas ir vinnēja iepirkumā, jo viņu piedāvātā līguma projekts paredzēja visas atbildības pārnešanu uz ražotāju, skaidrojis uzņēmums.

Patlaban konkursa uzvarētājs nodrošina ar pārtiku divas nelielas NBS bāzes. Kadagā, kur vidēji dienā nepieciešamie produkti tiek vesti ar diviem lieliem kravas furgoniem, vēl ir spēkā iepriekš saslēgtie līgumi, tāpēc par “Zītari LZ” spējām pildīt uzņemtās saistības pārliecināties šobrīd neesot iespējams.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Konkursā pretendentiem bijis jāapliecina, ka viņi varēs nodrošināt pārtikas rezervju uzglabāšanu Latvijā un produktu apriti atbilstoši to derīguma termiņiem. Šobrīd šo krājumu vēl neesot.

Aizsardzības ministrija informē, ka kopējo līguma summu – 220 miljonus eiro bez PVN – esot aprēķinājuši NBS eksperti, ņemot vērā inflāciju, plānoto obligāto dienestu, kā arī rezerves karavīru skaitu un “Zītari LZ” administrēšanas izmaksas. Pērn pārtikas piegāde NBS izmaksāja 8,5 miljonus eiro, taču skaidrojuma, kā šī summa varēja pieaugt 20 reizes, nav, atzīmē raidījums.

Visa iepirkuma lieta, ieskaitot piedāvājumus, ir izsniegta Aizsardzības ministrijas Audita departamentam izvērtēšanai. Pārbaudei jābūt pabeigtai līdz 3.martam.

Foto: srž. Ēriks Kukutis/Aizsardzības ministrija

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.