Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

No 1. jūlija stāsies spēkā jaunie dabasgāzes tarifi mājsaimniecībām

No 2022. gada 1. jūlija mājsaimniecībām, kas iegādājas dabasgāzi pēc regulētā tarifa, mainīsies dabasgāzes tarifs nākamajam pusgadam. Jūlija beigās mājsaimniecību lietotāji, kas norēķinus par dabasgāzi veic pēc izlīdzinātā maksājuma metodes, saņems jaunu ikmēneša summu un maksājumu grafiku.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pirmais maksājums atbilstoši jaunajiem tarifiem ir jāveic līdz 20. augustam. Mājsaimniecības, kurām gada pārskata dokuments paredzēts jūlija vai augusta mēnesī, jauno izlīdzinātā maksājuma grafiku saņems sev paredzētajā laikā – attiecīgi jūlijā vai augustā, portālu informēja uzņēmumā “Latvijas gāze”.

2022. gada otrajā pusgadā dabasgāzes tirdzniecības gala tarifi mājsaimniecībām atkarībā no patēriņa pieaugs par 6,86 eirocentiem par katru patērēto kilovatstundu (kWh), iekļaujot pievienotās vērtības nodokli (PVN) un akcīzes nodokli, ja dabasgāze tiek izmantota kā kurināmais.

Mājsaimniecībām, kuras patērē līdz 250 kubikmetriem (līdz 2 635 kWh) dabasgāzes gadā, diferencētais tirdzniecības gala tarifs ar pievienotās vērtības nodokli (PVN) un akcīzes nodokli 2022. gada otrajam pusgadam pieaugs par 65,6% – no 0,1045819 eiro/kWh līdz 0,1732010 eiro/kWh, bet mājsaimniecībām, kuras patērē no 250 līdz 500 kubikmetriem dabasgāzes (2635,1 – 5269 kWh), gala tarifs kāps par 74,8% – no 0,0917141 eiro/kWh līdz 0,1603332 eiro/kWh. Savukārt mājsaimniecībām, kuras patērē no 500 līdz 25 000 kubikmetru (5269,1 – 263450 kWh) dabasgāzes gadā, gala tarifs palielināsies par 89,9% – no 0,0762993 eiro/kWh līdz 0,1449184 eiro/kWh. Fiksētā maksa par dabasgāzes sadali paliek nemainīga – 3,27 eiro mēnesī ar PVN, pie atļautās slodzes līdz 6 kubikmetriem stundā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

2022. gada otrajā pusgadā mājsaimniecībām, kas dabasgāzi izmanto tikai ēdiena gatavošanai un patērē 4 m3 mēnesī, maksājums par dabasgāzi būs aptuveni 10,56 eiro mēnesī, līdzšinējā 7,67 eiro vietā. Savukārt mājsaimniecībām, kas dabasgāzi izmanto apkurei un patērē vidēji 180 m3 mēnesī, maksājums mainīsies no 148 eiro uz 278,15 eiro mēnesī.

Cenu pieauguma iemesli

“Dabasgāzes enerģijas izmaksu pieaugumu mājsaimniecības izjuta jau šī gada pirmajā pusē, tomēr tas bija ievērojami mazāks par kopējo dabasgāzes cenu pieaugumu tirgū. Pateicoties pārdomātai dabasgāzes iesūknēšanas stratēģijai krātuvē vasaras mēnešos, kad cenas bija samērā zemas, dabasgāzes cenu mājsaimniecībām pirmajā pusgadā varējām nodrošināt pie 50,63 eiro par megavatstundu (eiro/MWh), kas bija aptuveni par 50% zemāka nekā vidējā cena biržā tajā periodā, tādējādi pasargājam mājsaimniecības no vēl lielāka cenu kāpuma apkures sezonā. Papildus, tarifu pieaugumu mājsaimniecībām ar lielāku patēriņu, kompensēja arī valsts piešķirtais atbalsts no janvāra līdz aprīlim. Tomēr ņemot vērā dabasgāzes cenas pieaugumu pasaules tirgū, šobrīd vairs nav iespējams nopirkt tik lētu dabasgāzi, un pagājušajā sezonā iepirktā lētā gāze ir izlietota, līdz ar to dabasgāze jāpērk pa tādu cenu, kāda tā ir, un otrā pusgada tarifi ir aprēķināti jau pie 107,34 eiro/MWh,” skaidro “Latvijas Gāze” valdes priekšsēdētājs Aigars Kalvītis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Dabasgāzes tarifu pieaugums skaidrojams gan ar augsto dabasgāzes iepirkuma cenas prognozi Rietumeiropas biržā (TTF) nākamajā pusgadā, gan ar iepriekšējā pusgada cenu rekordiem, jo nelielu daļu no mājsaimniecībām nepieciešamā patēriņa, nodrošinājām pa cauruļvadiem, tādejādi radās lielākas dabasgāzes izmaksas, kuru kā korekciju, saskaņā ar SPRK apstiprināto metodiku, jāņem vērā, aprēķinot tarifu nākamajam periodam. Augstākais punkts šogad tika sasniegts aprīlī, kad TTF front month indekss sasniedza 130 eiro/MWh. Arī šā brīža tirgus prognozes rāda, ka līdz nākamajam pavasarim, gāze joprojām maksās 90-100 eiro/MWh robežās.

Kā tiks paziņoti jaunie maksājumi par dabasgāzi mājsaimniecībām

Jūlija beigās mājsaimniecību lietotāji, kas norēķinus par dabasgāzi veic pēc izlīdzinātā maksājuma metodes, saņems jaunu ikmēneša summu un maksājumu grafiku. Pirmais maksājums atbilstoši jaunajiem tarifiem ir jāveic līdz 20. augustam. Mājsaimniecības, kurām gada pārskata dokuments paredzēts jūlija vai augusta mēnesī, jauno izlīdzinātā maksājuma grafiku saņems sev paredzētajā laikā – attiecīgi jūlijā vai augustā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Latvijas Gāze” uzsver, ka klientiem, kas norēķinus jau veikuši avansā, jāseko līdzi jaunajam maksājumu grafikam un norēķini jāveic saskaņā ar to, lai neizveidotos lielas summas samaksai, saņemot nākamo gada pārskatu.

Klientu ērtībai, pieejams kalkulators, ar kura palīdzību var aprēķināt aptuveno jauno mēneša maksājumu par dabasgāzi. Uzņēmums lūdz izmantot klientu portālu, jo no 1. augusta portālā būs redzama aktuālā summa samaksai, ņemot vērā iepriekšējos maksājumus, turklāt maksājumu veikšana klientu portālā ir bez komisijas maksas.

“Latvijas Gāze” aicina visus mājsaimniecību klientus aktīvi ziņot skaitītāja rādījumus klientu portālā periodā no 27. jūnija līdz 1. jūlijam, lai pie gada pārskata izveides uzņēmums var piemērot tarifus atbilstoši klienta faktiskajiem patēriņiem.

FOTO: Freepick.com

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.