Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

No kurienes uzradās Rosļikovs?


Latvisko partiju strīdu fonā jaunie pārdala krievu kopienas balsis

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Attēli no «reBaltica.lv»/A. Rosļikova konta «Facebook».

Teksts: ANASTASIJA TETARENKO-SUPE, LETA, speciāli «Re:Baltica»

Pēc nule notikušo vēlēšanu rezultātu paziņošanas, kad 14. Saeimas sastāvā iekļuvuši 11 deputāti no politiskās partijas «Stabilitātei!», daudzi izbrīnā jautā: «Kas tas Rosļikovs un «Stabilitātei!»?» Atbildi lasītājiem «Bauskas Dzīve» sniedz, saīsināti pārpublicējot šo rakstu no «rebaltica.lv».

Kamēr latviskās partijas strīdas par to, kas vairāk darījis un kurš sola vairāk, ievērības vērtas pārbīdes notiek tā saukto krievisko partiju flangā. Iespējams, radikālāk noskaņoto vēlētāju «Saskaņai» un Latvijas Krievu savienībai (LKS) «atkož» «Stabilitātei!», kas bez valsts finansējuma un lielas mediju uzmanības kampaņu faktiski uzbūvējusi sociālajos tīklos. Ko Aleksejs Rosļikovs tajā stāsta sekotājiem?

Kas tie tādi?
«Stabilitātei!» (S!) nepilnus divus gadus pirms 14. Saeimas vēlēšanām izveidoja bijušie Rīgas domnieki – partijas premjera kandidāts A. Rosļikovs un Valērijs Petrovs, kurus par partijas disciplīnas pārkāpšanu izslēdza no «Saskaņas» rindām Rīgas domē. 2019. gadā, vēl tikai plānojot dibināt jaunu partiju, politiķi neslēpa mērķi uzrunāt tieši «Saskaņas» vēlētāju, kas esot apjucis un arī vīlies.

Daudz naudas partijai oficiāli nav. Partiju finanšu uzrauga KNAB datubāzē redzams, ka S! dāvinājumos un ziedojumos līdz šim saņēmusi 16 000 eiro, no kuriem daļa ir pakalpojumi. Tai nav valsts finansējuma. Neraugoties uz to, partijai ir birojs, plašs atribūtikas klāsts, tostarp drēbes ar partijas simboliku, bet aģitācijas pasākumos tā izvieto teltis un piedāvā atnākušajiem ēdienu, liecina A. Rosļikova ieraksti sociālo mediju platformās.

Intervijās A. Rosļikovs īsti neskaidro partijas finansiālo situāciju, vien saka, ka jaunākie ziedojumi un biedra naudas vēl tikai parādīsies KNAB datubāzē.

Arī par pašu A. Rosļikovu informācijas nav ļoti daudz. Viņam nav pat īsa šķirkļa «Vikipēdijā», savukārt partijas mājaslapa aizved uz viņa lapu «Facebook». A. Rosļikovs ir Latvijas Apvienotās policistu arodbiedrības (LAPA) viceprezidents. Pirms nepilniem 20 gadiem pats ir arī bijis policists – Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes kārtībnieks un inspektors. Darba gaitas policijā gan nav bijušas ilgas – apmēram pusotru gadu līdz 2005. gada novembra vidum. Sabiedrībai viņš plašāk kļuva pazīstams kā «Saskaņas» toreizējā līdera Nila Ušakova miniatūra kopija.

Nav skaidra arī viņa personīgā finansiālā labklājība. Aktīvu uzņēmumu viņam savā vārdā nav, liecina «Lursoft» dati. Pēdējā amatpersonas deklarācija, kas iesniegta 2020. gada vasarā, neliecina par lielu bagātību. Tolaik A. Rosļikovs deklarējis vairāk nekā 100 000 eiro parādsaistības, bet nekādus uzkrājumus. Lietošanā viņam bija tikai 2014. gada «Mercedes Benz», ar kuru viņš, visticamāk, brauc joprojām – un paralēli filmē reklāmas rullīšus sociālajiem tīkliem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Mans mīļais «Telegram»
Nemainīgā puspagriezienā A. Rosļikovs regulāri skatās kamerā un ierunā video par notikumiem, kas palīdz virzīt partijas idejas. Viņa redzeslokā ir tādas problēmas, kas galvenokārt skar iedzīvotāju makus, vainu par labklājības samazināšanos konsekventi noveļot uz «režīmu». Tikpat liela nozīme A. Rosļikova publiskajos vēstījumos ir arī krievu kopienas uzrunāšanai, kam palīdz daļas Latvijas iedzīvotāju neviennozīmīgā attieksme pret Krievijas iebrukumu Ukrainā, kā arī pret padomju mantojuma iznīcināšanu Latvijā.

Daudzi latviešu vēlētāji tos varētu pat nebūt redzējuši, jo nav viņa auditorija. Taču jau pirms oficiālās priekšvēlēšanu kampaņas sākuma A. Rosļikovs ar kolēģiem aktīvi darbojās, pretojoties Covid-19 ierobežojumiem, par galveno platformu izvēloties sociālos tīklus. Viņa diviem «Facebook» kontiem kopā ir gandrīz 44 tūkstoši sekotāju. «Telegram» – 12,7 tūkstoši un vēl 29,3 tūkstoši «Tiktok». Partijas kontiem seko daudz mazāk cilvēku, līdz ar to A. Rosļikovs ir galvenais vēstījumu kanāls.

«Īstenais» krievu aizstāvis
Ņemot vērā plašo populistiskā flanga partiju piedāvājumu, A. Rosļikovs izceļas ar koncentrēšanos tieši uz Latvijas krieviem. Latviski viņa vēstījumos ir vien partijas nosaukums fonā, jo uzrunas viņš saka pamatā krieviski.

Dalījums «mēs» un «viņi» ir A. Rosļikova jājamzirdziņš. Viņš aktīvi pretnostata sevi, partiju un tās atbalstītājus pret «varu» un «režīmu». Taču reizēm par «viņiem» kļūst arī tie, kas tradicionāli tiek uzskatīti par Latvijas krievu kopienas interešu pārstāvjiem.

Krievvalodīgo intereses caurvij arī A. Rosļikova aktualizētos jautājumus par izglītību tikai valsts valodā, kā arī krievu kopējo labbūtību Latvijā. Īpaši sašutis viņš esot bijis, kad augustā «pirmo reizi pa visiem šiem gadiem savā adresē» dzirdējis vārdu «okupants», solot izdarīt visu, lai pēc 1. oktobra situācija valstī mainītos [un krievvalodīgos nesauktu par okupantiem].

Arī partijas mājaslapā atbalstītājiem domātajās instrukcijās, kā rīkoties 14. Saeimas vēlēšanās, no plašā opozīcijas partiju spektra izceltas tikai divas – «Saskaņa» un LKS, apgalvojot, ka minētie politiskie spēki ir «fiktīva opozīcija», kas «jau vairākus gadus izmanto savus vēlētājus un atbalsta varas partijas».

Citas opozīcijas partijas A. Rosļikovs nepiemin un īsti nekritizē. Tieši pretēji – 11. septembrī «Telegram» viņš publicēja pašbildi ar Zaļo un zemnieku savienības premjera amata kandidātu Aivaru Lembergu, pievienojot parakstu: «Tur sitienu, cienu! [..] Viens pret otru attiecamies ar cieņu.» A. Lembergs iepriekš ir kritizējis gan NATO, gan ASV, kuras sankcijām ir pakļauts korupcijas apsūdzību dēļ.

A. Rosļikovs lielās saviem sekotājiem, ka ir biežs viesis Valsts drošības dienestā (VDD). Nepilnu mēnesi pirms vēlēšanām A. Rosļikovs «Tiktok» ievietojis video, ka jau vairākas nedēļas pēc kārtas «aiziet ciemos pie VDD», kur viņam tiekot uzdoti «vieni un tie paši» jautājumi. Aicinājumus parunāt ar drošībniekiem A. Rosļikovs saviem sekotājiem skaidro ar vēlmi «demoralizēt un salauzt mūsu komandu».

Šo sarunu saturs nav zināms. VDD «Re:Baltica» neatklāja iemeslu, kāpēc A. Rosļikovs aicināts uz sarunām, vien norādīja, ka pret viņu nav sākts kriminālprocess un VDD ir likumīgas tiesības preventīvi organizēt pārrunas ar dažādām personām valsts drošības nodrošināšanai un citu dienesta uzdevumu veikšanai.

No ES – izstāties!
Vēl viens «sliktais» A. Rosļikova pasaulē ir Eiropas Savienība (ES) un Brisele. LTV7 raidījuma fragmentā, kas iegūlies starp viņa «Tiktok» vēstījumiem, viņš apgalvo, ka Latvijas cilvēki cieš no ES direktīvām un regulām, piemēram, enerģētikā, kamēr no ES fondiem «babiņām un invalīdiem» nekas neatlecot.

Tāpēc, lai valstij būtu, par ko sevi uzturēt, Latvijai būtu jāizstājas no ES, rosina A. Rosļikovs. «Manuprāt, ar šo jautājumu laiks beigt, proti, iziet no Eiropas, citādi mums nebūs, par ko uzturēt pašiem sevi,» pauda politiķis, gan nekonkretizējot, kādu citu ārpolitisko kursu Latvijai būtu jāuzņem. Arī pensionāru stāvokli
A. Rosļikovs izvēlas sasaistīt ar Latvijas dalību ES: «Visi lieliski zina, ka mūsu senioru ienākumi mūsu eiropeiskajā Latvijā ir nu vienkārši smieklīgi.»

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Un kā ar karu?
Krievijas iebrukumu Ukrainā A. Rosļikovs savos video īpašu nepiemin un nav nosodījis.

Ukraina viņa vēstījumos parādās, runājot par to, ka Latvija karā ierauto valsti atbalsta, tikai izrādoties un nedomājot par saviem iedzīvotājiem. Par ziņu, ka Latvija kļuvusi par vienu no aizdevuma garantētājiem Ukrainai, A. Rosļikovs pauž: «Iedomājie-ties – garants kredītam četriem miljardiem eiro! Nav žēl. Bet nu būtu tie lieki! Ja Ukraina izdomās neatdot šos četrus miljardus, tos atdos Latvija un vēl trīs valstis – garanti. Latvija ir valsts, kurā ir jau pilsētas, kur cilvēki nevar atļauties karsto ūdeni, Latvija ir valsts, kur pusmiljons cilvēku jau ir aiz nabadzības robežas. Un tagad Latvija uzņemas saistības par četriem miljardiem par citu valsti.»

Video, kas veltīts Valsts aizsardzības dienesta idejas iztirzāšanai, A. Rosļikovs apgalvo, ka dienests vajadzīgs, lai gatavotu «kara «gaļu» liberālām «razborkām» pilnīgi visā pasaulē». «Mēs veidojam kontingentu lielām Eiropas valstīm, kas izmantos mūsu bērnus, lai apkalpotu savas kara bāzes vai lai aizmestu uz tiem karstajiem punktiem, kur paši tiešām negrib bāzties,» sekotājus augustā biedēja A. Rosļikovs.

Aleksejs Rosļikovs dodas pie vēl nenojauktā okupācijas pieminekļa Rīgā 9. maijā.
Attēli no «reBaltica.lv»/A. Rosļikova konta «Facebook».

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.