Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Partiju reitingi pirms Eiroparlamenta vēlēšanām: līderpozīciju saglabā Nacionālā apvienība

Jūnijā notiks Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanas, kurām iesniegti 16 kandidātu saraksti. Ja EP vēlēšanas notiktu maijā, tad deviņus deputātu mandātus dalītu astoņas partijas, liecina SKDS aptaujas rezultāti. Līderpozīcijā ar reitinga kāpumu pret iepriekšējo aptauju ir Nacionālā apvienība, bet otrajā vietā “Jaunā Vienotība”, kurai atbalsta kritums.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Cik ir iedzīvotāju, kuri nezina, par ko balsotu, ja vēlēšanas notiktu rīt, un tādu, kuri uz vēlēšanām nedosies? Atbilde “grūti pateikt” maijā skanējusi retāk nekā martā, kad šāda aptauja veikta iepriekšējo reizi – 19,2 % pret 21,4. Pavisam nedaudz pieaudzis to cilvēku skaits, kas uz vēlēšanām nedosies – maijā 17,2%.

Bet par ko gatavi balsot tie, kuri uz vēlēšanām dosies?

Lielākais potenciālo vēlētāju atbalsts – 11% – ir Nacionālajai apvienībai, šim politiskajam spēkam pret marta aptauju ir pieaugums. Otrajā vietā ar kritumu ierindojas “Jaunā Vienotība”. Viņiem balsi sola 8,1%. Trešie – “Saskaņa”, kam maijā ir 7,1% un tas ir kāpums pret iepriekšējo aptauju. Kāpums arī “Progresīvajiem”, kuriem maijā ir 5,9% potenciālo vēlētāju atbalsts. Līdzīgs 5,8% atbalsts un arī kāpums ir partijai “Latvija pirmajā vietā”. “Apvienotais saraksts” maijā ir sestā populārākā izvēle – šim spēkam balsi EP vēlēšanās sola 5,7% vēlētāju, un tas ir kāpums pret martu. Savukārt “Latvijas attīstībai” 4,2% potenciālo vēlētāju atbalsts un kritums. Kritums arī “Stabilitātei”, par kuru balsot šobrīd gatavi 3,7%.

Foto autori – LTV

Ar ļoti līdzīgu rezultātu maijā atbalsts Zaļo un Zemnieku savienībai (ZZS) un “Suverēnajai varai” – attiecīgi 2,9% un 2,8% un abiem – pieaugums. Neliels kritums un 1,7% atbalsts maijā Jaunās konservatīvās partijas sarakstam, tikpat – Centra partijai, kam pieaugums. Labāki rezultāti nekā iepriekš ir arī partijai “Apvienība Jaunlatvieši” – maijā 1,3% sola balsot par viņiem. Apvienībai “Kustība “Par!”” maijā 0,8% atbalsts un kritums pret iepriekšējo aptauju. “Tautas varas spēkam” – maijā 0,6% atbalsts, kas ir vairāk nekā iepriekš. Lielāks atbalsts arī politiskajam spēkam “Tauta. Zeme. Valsts” – 0,4%.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Foto autori – LTV

Bet kā izskatītos vēlēšanu rezultāti, kuros ņem vērā respondentu apņēmību piedalīties vēlēšanās? Ja vēlēšanas noritētu maijā, piecu procentu barjeru pārvarētu astoņas partijas: pirmie – Nacionālā apvienība, tad “Jaunā Vienotība”, “Progresīvie”, “Saskaņa”, “Latvija pirmajā vietā”, “Apvienotais saraksts”, “Latvijas attīstībai” un “Stabilitāte”. Šie spēki arī dalītu deviņus Latvijas mandātus.

Tikmēr aiz 5% svītras paliktu pārējie astoņi politiskie spēki, kuriem, lai iekļūtu Eiroparlamentā, vēl jāaudzē vēlētāju atbalsts. Vistuvāk barjerai ir “Suverēnā vara” un ZZS. Jāatgādina, ka piektā daļa vēl nav izlēmusi, par ko balsot, un tas vēlēšanās var noteikt, kurai partijai tiks mandāts un kuri politiskie spēki to nesaņems.

Aptauja notika no 10. līdz 15. maijam, un tajā aptaujāti 1505 Latvijas pilsoņi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Eiropas Parlamenta vēlēšanas Latvijā notiks 8. jūnijā. Sarakstus pieteikušas 16 partijas, izlozēti arī vēlēšanām reģistrēto deputātu kandidātu sarakstu numuri.

Teksta autors – Latvijas Televīzija/ avots: lsm.lv

Eiropas Parlamenta publicitātes foto – karogi pie EP ēkas Strasbūrā/ europa.eu

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Komentāri (1)

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.