Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Pētījumā mēģinās izskaust kuņģa vēzi veicinošu baktēriju

Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūts (LU KPMI) sācis pētījumu par baktērijas “Helicobacter pylori” (“H.pylori”) infekcijas noteikšanu un ārstēšanu jaunu cilvēku populācijā, aģentūru LETA informēja LU KPMI.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Baktērija mīt cilvēka kuņģī un var veicināt kuņģa vēža attīstību. Pētījuma laikā paredzēts noteikt un izskaust baktēriju 30-34 gadus jaunu iedzīvotāju grupā. Balstoties uz iegūtiem rezultātiem, pētnieki analizēs aicināto indivīdu dalības līmenis pētījumā, novērtēs “H.pylori” eradikācijas terapijas un tās blakusparādības. 

Pilotpētījums ilgs līdz 2026.gada aprīlim, un tajā paredzēts iekļaut 300-400 dalībniekus vecumā no 30 līdz 34 gadiem. Pirmais centrs atvērts Rēzeknē.

Pētījums ir daļa no starptautiska projekta “Ceļā uz kuņģa vēža skrīninga īstenošanu Eiropas Savienībā”. Projekta mērķis ir izstrādāt ieteikumus kuņģa vēža skrīninga ieviešanai ES valstīs. Ar trīs plaša mēroga pilotpētījumiem 36 mēnešu laikā pētnieki attīsta dažādus kuņģa vēža skrīninga un agrīnas diagnostikas aspektus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Skaidrojot pētījuma nozīmi, LU KPMI pētniece Linda Mežmale norādīja uz efektīvu kuņģa vēža skrīninga metožu trūkumu Eiropā. Līdzšinējie pētījumi liecina, ka baktērijas “Helicobacter pylori” izskaušana par 40% samazinātu kuņģa vēža izraisītu nāves gadījumu skaitu.

Institūts ir pētījuma “Ceļā uz kuņģa vēža skrīninga īstenošanu Eiropas Savienībā” vadošais partneris.

Pilotpētījums tiks realizēts ne tikai Latvijā, bet arī citās ES valstīts – Slovēnijā, Īrijā, Horvātijā, Polijā un Rumānijā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kuņģa vēzis ir piektais izplatītākais un ceturtais nāvējošākais vēža paveids pasaulē. 2020.gadā atklāti aptuveni miljons jaunu kuņģa vēža gadījumu un miruši gandrīz 800 000 cilvēku. 

Visaugstākie kuņģa vēža saslimstības rādītāji pasaulē pēc Austrumāzijas ir Centrāleiropā un Austrumeiropā – šajos reģionos kuņģa vēzis visbiežāk tiek atklāts novēloti, līdz ar to varbūtība, ka pacienti izdzīvos turpmākos piecus gadus, ir tikai 19-30% gadījumu.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.