Abonē e-avīzi "Bauskas Dzīve"!
Abonēt

Reklāma

Raidījums: Nav skaidrs, vai ierobežos strauju NĪN maksājumu celšanos

2025.gadā var stāties spēkā straujš nekustamo īpašumu kadastra bāzes vērtību pieaugums, kas būtiski celtu nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) maksājumus, vēsta TV3 raidījums “Nekā personīga”, atzīmējot, ka maksājumu ierobežošanai valdībai līdz nākamā gada janvārim bija plānots izstrādāt likumprojektu, taču attiecīgas virzības pašlaik neesot.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Saeima šonedēļ pirmajā lasījumā atbalstīja grozījumus “Nekustamā īpašuma valsts kadastra likumā”, kur galvenās izmaiņas paredz pielīdzināt īpašumu kadastra vērtības 80% no nekustamā īpašuma tirgus cenas. Deputāti priekšlikumus likumprojektam var iesniegt līdz oktobrim.

2025.gadā jāstājas spēkā jaunajām kadastra bāzes vērtībām. Ja izmaiņas stāsies spēkā pašlaik iezīmētajā formā, paredzams straujš NĪN maksājumu lēciens. Valdība nav izstrādājusi plānu, kā to līdzsvarot, un arī neizskatās, ka tas kādu nopietni uztrauktu, vērtē raidījums.

Pirmos grozījumus kadastra likumā Saeima apstiprināja jau 2021.gadā, kad tika noteikts, ka 2025.gada 1.janvārī stāsies spēkā jaunas bāzes vērtības, kuras kopš 2016.gada ir iesaldētas. Kadastra vērtība ir cieši saistīta ar nekustamā īpašuma nodokli. Tā ir nodokļa bāze, kurai piemēro koeficientu pēc īpašuma veida un lietojuma, tādējādi vērtību strauja pielīdzināšana tirgus cenām iezīmētu lielu NĪN maksājumu lēcienu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tas tika prognozēts jau likumprojekta izstrādes laikā, tāpēc Saeima uzdeva valdībai virkni uzdevumu, piemēram, līdz 2021.gada 1.novembrim bija jāizstrādā un jāapstiprina risinājums īpašuma atbrīvošanai no NĪN, līdz 2021.gada 1.decembrim bija jāizstrādā un jāiesniedz Saeimā likuma grozījumi zemju masveida uzmērīšanai un līdz 2023.gada 30.jūnijam bija jāapstiprina jaunas kadastrālās bāzes vērtības.

No visiem uzdevumiem valdība ar pamatīgu kavēšanos izpildījusi tikai vienu – šobrīd Saeimā esošajam likumprojektam vajadzētu atrisināt zemju masveida uzmērīšanas jautājumus, atzīmē raidījums un norāda, ka būtiskākās daļas – jaunas kadastra bāzu vērtības – joprojām nav. Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere (JV) paudusi, ka nezina, kāpēc bāzu aprēķināšana un apstiprināšana ir aizkavējusies.

Raidījums vēsta, ka jaunās bāzes 2025.gadam Valsts zemes dienests (VZD) esot aprēķinājis, taču tās vēl nav nodotas valdībai. Jaunos aprēķinus saņēmusi Finanšu ministrija, un esot vairāki scenāriji, kā mazināt potenciāli augsto maksājumu triecienu iedzīvotājiem. Par FM piedāvātajiem variantiem izšķiršanās būšot politiķiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

FM Tiešo nodokļu departamenta direktore Astra Kaļāne, taujāta, vai līdz 2024.gada 31.janvārim ministrija būs izstrādājusi vajadzīgo likumprojektu, paudusi nostāju, ka ministrija to būs izdarījusi, ja būs pieņemta politiska vienošanās, kuru modeli atbalstīt.

Kadastrālo vērtību pieaugums gaidāms visos nekustamā īpašuma segmentos, iepriekš secinājusi Finanšu ministrija. Ievērojamākais kāpums paredzams jaunajiem un sērijveida dzīvokļiem, pēc 2000.gada būvētām savrupmājām, kā arī lauksaimniecības zemei.

Kā uzskata Latvijas Nekustamo īpašumu darījumu asociācijas priekšsēdētājs Aigars Šimts, atjaunot bāzes vērtības ir nepieciešams, taču šobrīd nav īstais laiks. Ņemot vērā straujo EURIBOR likmju kāpumu, kā arī elektrības tarifu pieaugumu un inflāciju, papildu nodokļu slogs iedzīvotājiem būtu grūti pavelkams.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
BauskasDzive.lv komanda.